Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092


Здраво на сите, станува збор за голф 6 1.6 тди, од пред месец дена се појави звуков почна во лер и понекогаш се слуша и на мала гас како да крцка нешто и се зависи во која положба е паркирана( ако е малку на угорница се слуша бајаги, а ако е на на рамно или малку удолница го нема звуков... инаку колата си влече убаво, работи рамномерно обртаите не играат горе доле, направен е голем и мал сервис пред 2 месеци, од кога го приметив ова поминав 3000 км и претпоставувам дека не е нешто страшно, ја носев на 3 мајстори и никој не знае што е ( пак ќе потенцирам на рамно мн малку или скроз го нема звуков и претпоставувам дека ниеден мајстор не го слушнал убаво веќе многу ме нервира и не знам што да правам и каде да ја носам.. некој да не имал иста мака или да му е познато ова ?

Или држачи на моторот или замаецот...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Дечки, ми ослабна батеријата на клучот на Астрата и не фаќаше од далеку за заклучвање/отклучвање. Кога ќе прицнев, светнуваше, се задржуваше светилката подолго време и никаква функција не се извршуваше. Му менав батерија и сега тоа со светењето е океј ама ништо не се дешава. Неќи ни да се отклучи ни да се заклучи. Ваљда нешто е блокирано. Чаре?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Дечки, ми ослабна батеријата на клучот на Астрата и не фаќаше од далеку за заклучвање/отклучвање. Кога ќе прицнев, светнуваше, се задржуваше светилката подолго време и никаква функција не се извршуваше. Му менав батерија и сега тоа со светењето е океј ама ништо не се дешава. Неќи ни да се отклучи ни да се заклучи. Ваљда нешто е блокирано. Чаре?
Треба да го поврзеш клучот со колата пак, најди како е ресинк на твојата кола со клучот.

истиот проблем го имав јас на мазда 3 после промена на батеријата не работеше далечинското најдов видеа на јутјуб како да го средам тоа ресинкот за помалку од 5 мин ќе завршиш работа

Еве ти некои видеа за што зборам јасбарав само опел астра ама ти можеш и специфично за која астра сакаш пример астра г или која и да ја имаш

 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Дечки, ми ослабна батеријата на клучот на Астрата и не фаќаше од далеку за заклучвање/отклучвање. Кога ќе прицнев, светнуваше, се задржуваше светилката подолго време и никаква функција не се извршуваше. Му менав батерија и сега тоа со светењето е океј ама ништо не се дешава. Неќи ни да се отклучи ни да се заклучи. Ваљда нешто е блокирано. Чаре?
Разкодирани ти се клучот и компјутерот.

Оди кај клучар Мики во Аеродром, одма после железничка од лева страна. Ако го имаш кодот од даљинското зема 600 денари, ако го немаш 1500. 10 минути со компјутер и ти ја оправа работата

 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Треба да го поврзеш клучот со колата пак, најди како е ресинк на твојата кола со клучот.

истиот проблем го имав јас на мазда 3 после промена на батеријата не работеше далечинското најдов видеа на јутјуб како да го средам тоа ресинкот за помалку од 5 мин ќе завршиш работа

Еве ти некои видеа за што зборам јасбарав само опел астра ама ти можеш и специфично за која астра сакаш пример астра г или која и да ја имаш

Фала ти, брат. За 10 секунди го подесив. Ми куртулија 1500 денари ако е ко што пиша братов подолу.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
само јас ли го не/гледам овој дел од пишаново, како може да кажувате дека климата ќе го исуши воздухот кој е надвор од возилото а не внатре?
Баш тоа намерно го потенцирав, дека замаглува од надвор, ама можеби не ме разбраа другиве членови. :) @Kadaif @Ron Burgundy @argenthessis.

Со замаглување од внатрешната страна на шофершајбната немам никаков проблем, си ја пуштам климата/вентилаторот и за брзо се одмаглува се.

Ама ова од надвор, пак ќе кажам, се случува само кога има дожд (во тек на врнење и после врнење), и се сум пробал, и со вклучување на клима/вентилатор на топло/ладно, со/без A/C, со застанување и бришење на стаклото од надворешната страна со крпа, еленска кожа, ама ништо не помага...Често знаело и по 30-45 минути да седи вака, и одеднаш само од себе да се тргне.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki momentalno sum vo MK i gledam se prodava reno clio 1.5dci od 2006ta na 15min vozenje od kaj mene. Dali se dobri ovie motori?
Ja bi benzinec ali nema niedno u blizina i ne sakam da gubam vreme za dzabe davozam samo navamu natamu i da gledam koli posho i onaka iam samo uste 4-5dena u mk.

Isto ako moze mislenje za alfa 147 1.9jtdm od 2006. Znam site vicovi za alfi ali ovaa mi se svigja na lik i enterier e mnogu policen od clioto a slicni ceni se.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Се работи за пежо 206 1.4 HDI 2003 година. Од време на време ама у последно време често знае да пипка и свети ламба дека нивото на антифриз е ниско иако нивото е во ред. Ќе свети некое време, па ќе се угаси ламбата и така доста често, што ми иде на нерви. Купив нов сензор за нивото на антифриз, па сега не знам дали ако го наместам ќе функционира или ќе треба да се програмира чудово? Некој искуство?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Се работи за пежо 206 1.4 HDI 2003 година. Од време на време ама у последно време често знае да пипка и свети ламба дека нивото на антифриз е ниско иако нивото е во ред. Ќе свети некое време, па ќе се угаси ламбата и така доста често, што ми иде на нерви. Купив нов сензор за нивото на антифриз, па сега не знам дали ако го наместам ќе функционира или ќе треба да се програмира чудово? Некој искуство?
Vadis star senzor, frlas vo kanta, mestis noviot i vozis i toe to. Nemas nikakvi drugi prepravki.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Decki momentalno sum vo MK i gledam se prodava reno clio 1.5dci od 2006ta na 15min vozenje od kaj mene. Dali se dobri ovie motori?
Ja bi benzinec ali nema niedno u blizina i ne sakam da gubam vreme za dzabe davozam samo navamu natamu i da gledam koli posho i onaka iam samo uste 4-5dena u mk.

Isto ako moze mislenje za alfa 147 1.9jtdm od 2006. Znam site vicovi za alfi ali ovaa mi se svigja na lik i enterier e mnogu policen od clioto a slicni ceni se.
Алфата.Тој мотор на Фиат не сум слушнал некој да се пожали.Пиши само колку коњски сили е.Немој со реното да си се излажал
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Decki momentalno sum vo MK i gledam se prodava reno clio 1.5dci od 2006ta na 15min vozenje od kaj mene. Dali se dobri ovie motori?
Ja bi benzinec ali nema niedno u blizina i ne sakam da gubam vreme za dzabe davozam samo navamu natamu i da gledam koli posho i onaka iam samo uste 4-5dena u mk.

Isto ako moze mislenje za alfa 147 1.9jtdm od 2006. Znam site vicovi za alfi ali ovaa mi se svigja na lik i enterier e mnogu policen od clioto a slicni ceni se.
Dali e Alfata redizajn ili od postariot tip. Proveri go turboto( dali pišti turboto ili vadi nekoj zvuk)...trapovite dali tropaat na dupki i za drugo ne se sekiraj
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Fala decki. Redizajn e kolku sto gledam alfata i e 120ks.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Пази добро со алфата има и одржувани алфи ама има и возени од овчари и циции, кои ги носат колите на мајстор кога ќе престане да пали само.

Алфа 147 е такаречено народна кола веќе во МК. Има еден куп, возени и по градови и по села и планини и рамнини.
Автоматски споено мислење:

Баш тоа намерно го потенцирав, дека замаглува од надвор, ама можеби не ме разбраа другиве членови. :) @Kadaif @Ron Burgundy @argenthessis.

Со замаглување од внатрешната страна на шофершајбната немам никаков проблем, си ја пуштам климата/вентилаторот и за брзо се одмаглува се.

Ама ова од надвор, пак ќе кажам, се случува само кога има дожд (во тек на врнење и после врнење), и се сум пробал, и со вклучување на клима/вентилатор на топло/ладно, со/без A/C, со застанување и бришење на стаклото од надворешната страна со крпа, еленска кожа, ама ништо не помага...Често знаело и по 30-45 минути да седи вака, и одеднаш само од себе да се тргне.

Ако е однадвор ти тече вода некаде на моторот кога врне и послем испарува и се кондензира на стаклото. Види добро дали диктува хаубата, да не има искинато или изместено кедери или сл.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Дали со гласањет на законот за забрана на возила (дизел и бензин) од 2035 ќе дојде до паѓање на цените на новите и половните возила во наредните години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom