Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Od kade doađa zvukot???
Se slusa ko od zad sal tabla negde, ne mozam da utvrdam tocno ali mi izglea ko da e na vozackata strana(kola so volan na desna strana). Probav vcera da vidam od kaj ide ali ne mozev da utvrdam tocno. Ne ide od engine bay bidejki otvoriv hauba i ne se slusa nisto tamu.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
пробај искучи го вентилаторот за кабината скроз....и дали ќе го снема звукот
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
пробај искучи го вентилаторот за кабината скроз....и дали ќе го снема звукот
Ne se isklucuva ventilator skroz. Isto e vaka ko na videoto na najnisko staveno. Inace koga ima kontakt samo dadeno a motorot izgasen nema zvuk a ventilatorot si raboti. Taka da ne e do ventilatorot (blower motor). Mene mi izglea ko da nema dovolno freon mada ne sum ja probal da ja staam da duva na ladno poso i onaka ladnicko e.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ne se isklucuva ventilator skroz. Isto e vaka ko na videoto na najnisko staveno. Inace koga ima kontakt samo dadeno a motorot izgasen nema zvuk a ventilatorot si raboti. Taka da ne e do ventilatorot (blower motor). Mene mi izglea ko da nema dovolno freon mada ne sum ja probal da ja staam da duva na ladno poso i onaka ladnicko e.
И јас така мислам . Не знам кога последен пат има ставено фреон. Клима инвертер сигурно има фреон па зошто да не и во колата
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
И јас така мислам . Не знам кога последен пат има ставено фреон. Клима инвертер сигурно има фреон па зошто да не и во колата
Kolata e samo 4 god stara, ali sreduvaa nekoi raboti pa moze razlabavile nekoja od cevkite.
Zakazav za u ponedelnik da vidat sto e,pod garancija e sekako.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Kolata e samo 4 god stara, ali sreduvaa nekoi raboti pa moze razlabavile nekoja od cevkite.
Zakazav za u ponedelnik da vidat sto e,pod garancija e sekako.
Сигурно ќе се среди само во овакво време не верувам дека Мајстор ќе се нафати не дека времето е ладничко туку времето зависи на пример пролет за да може мајсторот да тестира на ладно и на топло иако може рачно преку ВАГ компјутер
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Nemas dovolno freon. I kajmene vaka praj od vreme na vreme. Sega ne se polni freon poso kompresoro ne ni uklucva i loso e na ladno vreme da polnis freon.
Jas sekogas ostavam uklucen AC i za greenje za da ne maglat staklata. Inace ne e do tolku ladno nekoi denovi e 13-14 stepeni sea nadvor, u workshop e sigurno 18-20.
Ke mora da se polni bidejki zvukot e postojan dodeka e uklucen AC i smeta epten poso odzeva u kabina.

Interesno e sho na starata kola nemam uopste menuvano ili dopolnuvano freon uste od koga ja kupiv u 2015, a i ne veruvam prethodno da imalo menjano posho bese samo 3 godini stara koa ja kupiv. I na taa kola uopste nisto ne se slusa i ladi ko zamrznuvac.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Некој да кажи искуство или збор два за BMW 120d 163hp.
Во план сум за нова кола, BMWво, Civic 1.8 (британско производство) и Mazda 3 1.6/2.0 бензин. Моментално возам постара Мазда и мака мачам за резервни делови, затоа овие јапонскиве се на втор план, не дај боже да треба каросериски дел. Некој да кажи како стои БМВто со достапност на делови и како се движи цената? Знам дека се поскапи само чисто информативно ме интересира и дали имал некој посериозен квар, за замаец, дпф, егр, турбо за овие знам тоа е стандард кај секој дизел. Ме интересира дали страда и диференцијалот. Колата нема да биди за дрифт и лудости туку за градска вожња и крузирање.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Некој да кажи искуство или збор два за BMW 120d 163hp.
Во план сум за нова кола, BMWво, Civic 1.8 (британско производство) и Mazda 3 1.6/2.0 бензин. Моментално возам постара Мазда и мака мачам за резервни делови, затоа овие јапонскиве се на втор план, не дај боже да треба каросериски дел. Некој да кажи како стои БМВто со достапност на делови и како се движи цената? Знам дека се поскапи само чисто информативно ме интересира и дали имал некој посериозен квар, за замаец, дпф, егр, турбо за овие знам тоа е стандард кај секој дизел. Ме интересира дали страда и диференцијалот. Колата нема да биди за дрифт и лудости туку за градска вожња и крузирање.
120D nosi lanec na motor od napred. Imas dva tipa na motor so lance nazad na motor i napred lance na motor. Podobar motor e toj so nosi lanec napred. Fiksen lanec e i nese menuva normalno ako ne se desi kvar so e retkost. Kaj tie so se so zaden lanec, se vadi cel motor za promena na lance i kosta skapo. Deferencialot si ima servis koj moras ds go napravis koga go zemas posebno ako e od uvoz.
Ke pazis da nema tresenje na rackata od menjac dodeka raboti vo ler i da nema vibracii na rackata na menjac koga vozis.
Zamaec mnogu lesno se proveruvas. Stapnuvas kumplug i go drzis i saltas vo prva i odma vo rikvers bez da otpustis kumplug. Ako zgrci, ojden e zamaecot. Vo vozenje so treta na 30-40km/h na ramno ako ima vibracii, zamaecot e pri kraj. Vo ler nesmej da tropka. Mazda ti e sranje kola. Hondata e vrv. Honda benzinec Nema so da se komentira. Tera dur ne rikni gazdata.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Kolata e samo 4 god stara, ali sreduvaa nekoi raboti pa moze razlabavile nekoja od cevkite.
Zakazav za u ponedelnik da vidat sto e,pod garancija e sekako.
Недоволно фреон...инаку за малер едно камче да летне напред во ладњакот од климата и ете ти истекување на фреон...не треба многу, и на старите коли ладњакот е од многу тенок лим и лесно се оштетува. На поновите коли верувам дека уште повеќе е штедено.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Некој да кажи искуство или збор два за BMW 120d 163hp.
Во план сум за нова кола, BMWво, Civic 1.8 (британско производство) и Mazda 3 1.6/2.0 бензин. Моментално возам постара Мазда и мака мачам за резервни делови, затоа овие јапонскиве се на втор план, не дај боже да треба каросериски дел. Некој да кажи како стои БМВто со достапност на делови и како се движи цената? Знам дека се поскапи само чисто информативно ме интересира и дали имал некој посериозен квар, за замаец, дпф, егр, турбо за овие знам тоа е стандард кај секој дизел. Ме интересира дали страда и диференцијалот. Колата нема да биди за дрифт и лудости туку за градска вожња и крузирање.
Od ovie sto gi navede hondata e podobra, i plus e mng poubava od toa grdoto bmw
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
120D nosi lanec na motor od napred. Imas dva tipa na motor so lance nazad na motor i napred lance na motor. Podobar motor e toj so nosi lanec napred. Fiksen lanec e i nese menuva normalno ako ne se desi kvar so e retkost. Kaj tie so se so zaden lanec, se vadi cel motor za promena na lance i kosta skapo. Deferencialot si ima servis koj moras ds go napravis koga go zemas posebno ako e od uvoz.
Ke pazis da nema tresenje na rackata od menjac dodeka raboti vo ler i da nema vibracii na rackata na menjac koga vozis.
Zamaec mnogu lesno se proveruvas. Stapnuvas kumplug i go drzis i saltas vo prva i odma vo rikvers bez da otpustis kumplug. Ako zgrci, ojden e zamaecot. Vo vozenje so treta na 30-40km/h na ramno ako ima vibracii, zamaecot e pri kraj. Vo ler nesmej da tropka. Mazda ti e sranje kola. Hondata e vrv. Honda benzinec Nema so da se komentira. Tera dur ne rikni gazdata.
M47 163кс напред или назад муе ланецот? Сите го фалат за разлика од N47 и тие 177кс.
Иначе како заклучи дека Мазда е срање? 19 години возам Мазда, никаков проблем ниту со мотор, мењач итн. освен подвозјето шо е понежно али патиштава наши се хаос. Мењачот ни mm нема луфта, моторот не се слуша дека работи, швајцарски сат. Единствен проблем е шо нема достапни делови, а за патиштава наши итоа каков проблем е тоа со деловите..
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
M47 163кс напред или назад муе ланецот? Сите го фалат за разлика од N47 и тие 177кс.
Иначе како заклучи дека Мазда е срање? 19 години возам Мазда, никаков проблем ниту со мотор, мењач итн. освен подвозјето шо е понежно али патиштава наши се хаос. Мењачот ни mm нема луфта, моторот не се слуша дека работи, швајцарски сат. Единствен проблем е шо нема достапни делови, а за патиштава наши итоа каков проблем е тоа со деловите..
Napred e lanecot. 163ks ti se odlicni.
177ks se vgraduvase i vo 520D i se pokaza dosta problematicen. Sepak za ovaja suma na pari na tvoe mesto bi zel astra J 2.0cdti 160ks daleku podobra i od mazdata i od bmw 120d. Mnogu e malo 120d. Lani sakav da zemam ama nenajdov zacuvano. Racunaj pomalo e od golf 4.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Недоволно фреон...инаку за малер едно камче да летне напред во ладњакот од климата и ете ти истекување на фреон...не треба многу, и на старите коли ладњакот е од многу тенок лим и лесно се оштетува. На поновите коли верувам дека уште повеќе е штедено.
Se nadevam ne sum do tolku maler :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom