Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Оваа Алфа е првата верзија, а мојата е редизајн. Но бидејќи мојата нема завеса...тешко дека ова би имала

На дијагностика ја имам однесено еднаш....ми појави грешка во возење, која се испостави дека е од МАФ сензорот поради грешно отчитување. Го избриша и сега немам никаков проблем. Но и тогаш све си беше Ок, освен што покажуваше грешка на дисплејот

Воглавном во скоро 4 години сум немал скоро никаков проблем, освен промена на греачи, која се испостави дека е релето...не греачите.

35 000 имам поминато......скоро без проблеми
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Side curtain airbag тие странична завеса...е сеа дали има или нема твојата не знам, можда е до пакет до опрема.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Треба повеќе да ја возиш на отворено и да не менуваш брзини на 1500 вртежи, туку пушти малку срце убаво да врти моторот на 2500 до 3000 вртежи да се менува.
Вакумот на EGR-от бил дупнат и не е можел да го отвори, го сменив вакумот пола саат машко возење и сега нема проблем, ви благодарам на помошта
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Проблемот ти е механички. Оди на бошиста да се измери компресија, да се провери тандем пумпата и дизните. Овај проблем е околу усисниот дел. Незнам каков е звукот на моторот но можно е и да заглавува геометријата на турбина. Ако можиш снимај видео за да видиме подетално.
Само за информација, некни бев на мајстор и излезе дека трокирањето било поради проблем со инсталацијата на првата дизна.
Ја среди инсталацијата и сега нема проблем. Фала за одговорите и да кажам дека погоди дека моторот на три клипа работел :) Поздрав!
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Вчера приметив дека кога ми е пуштена климата колата многу помирно работи (како бензинец), буквално не се осеќа дека работи.
Кога ќе исклучам клима, почнува мало тресење/вибрации на местото околу воланот. Иначе се работи мотор 1.6tdci. Може да е до каишот или затегачот?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.363
Само за информација, некни бев на мајстор и излезе дека трокирањето било поради проблем со инсталацијата на првата дизна.
Ја среди инсталацијата и сега нема проблем. Фала за одговорите и да кажам дека погоди дека моторот на три клипа работел :) Поздрав!
Bitno se sredi i pomina so polesno. Uzivaj sega vo vozenjeto :ojeaa:
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Вчера приметив дека кога ми е пуштена климата колата многу помирно работи (како бензинец), буквално не се осеќа дека работи.
Кога ќе исклучам клима, почнува мало тресење/вибрации на местото околу воланот. Иначе се работи мотор 1.6tdci. Може да е до каишот или затегачот?

Или затегачот на каишот или пак ременицата главна. До самиот каиш не е.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Центрирање, каде? Овде локално се е џврчки. Ми препорачаа или Охрид некој сервис Номче или Ск сервис Мето. Искуство некој?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво дечки. Пред година ипол негде праев голем сервис, каиши, водна пумпа и летово приметив дека затегачот малце мрда лево десно и малце го имаше поткинато пк каишот иако беше само година и нешто стар. Купив нов каиш и земав нов затегач за да не ми го скине и новиов каиш. Се на се, ме фати околу 4000 со работна рака, inna затегач. Коа ја земав колата од сервис, отварам хауба (дома) глеам пак си мрда лево десно.. после некој ден бев до кај сервисот да им кажам. Вика па не е океј, ама не е страшно. Глеј ја од време на време. Сеа муабетот е дека не дадов ја 4000+ за пак да ја пазам и да проверувам да не се скине каишот или почне да тропа. Ќе ставам видео сеа, па ако некој има идеја да ми каже што би можело да биде. Се работи за голф 6, 1.4 бензин.

Сепак не може да се стави видеото, доколку некој е заинтересиран може да го испратам у дм.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Барај си по спецификации и гледај да биде aprooved за тој мотор, никако meet the criteria :)
А Тоталов што пишува за Тојота е во твоево "aprooved" или "meet the criteria"?
 

Attachments

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
А Тоталов што пишува за Тојота е во твоево "aprooved" или "meet the criteria"?
Ако пишува meet the criteria значи дека французите сметаат дека ги исполуваат условите на тојота, додека тојота за тоа нема дадено никаква изјава.

Доколку тојота кажала дека тоа и тоа масло на тотал ги исполнува критериумите тогаш ќе пишеше aproved.

Тоа meet е манипулативно зборче.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Абе леонов го напраевте ко спејс шатл да е, сигурно и пред да биде увезен вака се мислеле какво масло да му стават, еднаш на 30 000 км :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom