Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Да прашам некој да не знае колку треба да е boost pressure на 1.6tdci 90коња?

За да стегнам еден штраф морав да го извадам цревото што оди од филтерот до турбина.

Се наместив и проверив boost максимум 1.1bar во брзина, 0.9bar во лер со гас. Дали е во ред или имам луфта оставено при местење?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Отприлика толку е буст на тој мотор, а ако пушта некаде, ако дува... ќе јавува звук како шуштење или пиштење при газење на колата...а може и да ти светне чек енџин.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Здраво дечки.Ми треба мислење за случајов.У вожња почна да ми откажува мењачот,не сака да ушалтува у ниедна брзина,исто е и кога застанав во место истото го кажува и во рикверц не може.На изгасена кола мака нема,слободно ги шалтува сите брзини,дури и кога ќе тргнам едно 500 метри не кажува ништо,после пак исто.Среќе во градот се деси овоа,па се прибрав некако.Се работе за пежо 306 1.6 бензинец.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Здраво дечки.Ми треба мислење за случајов.У вожња почна да ми откажува мењачот,не сака да ушалтува у ниедна брзина,исто е и кога застанав во место истото го кажува и во рикверц не може.На изгасена кола мака нема,слободно ги шалтува сите брзини,дури и кога ќе тргнам едно 500 метри не кажува ништо,после пак исто.Среќе во градот се деси овоа,па се прибрав некако.Се работе за пежо 306 1.6 бензинец.
претпоставувам отиден е друк лагерот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво дечки.Ми треба мислење за случајов.У вожња почна да ми откажува мењачот,не сака да ушалтува у ниедна брзина,исто е и кога застанав во место истото го кажува и во рикверц не може.На изгасена кола мака нема,слободно ги шалтува сите брзини,дури и кога ќе тргнам едно 500 метри не кажува ништо,после пак исто.Среќе во градот се деси овоа,па се прибрав некако.Се работе за пежо 306 1.6 бензинец.

Ламелата или кумплугот, види ако тие со сајла да не е лабава сајлата или скината. Друга опција друк лагерот да е “пропаднат“ низ потисната плоча. Ако е ова ќе мора да се отвора за да се смени.

Сајлата кошта 20 евра и се менува за пола сат, друк лагерот не е скап ама за да се смени се вади мењачот од моторот и обично се менува цел сет ламела, потисна и лагер. Ни цел сет не ми се верува да е скап за таа кола, максимум 6000-7000 ден. и тоа Валео.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2011
Мислења
640
Поени од реакции
1.741
Ми се одлепи гумата или гумирана лајсна од внатрешната страна над вратата од жешкото. Со што да ја залепам?
IMG_20210628_120258.jpg
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Со Неостик ама ќе мора двете страни на површината да се исчисти со фина шмиргла за да може убаво да залепи неостикот, но првин читај упатствата од неостик амбалажа тие лепак што лепаат чевларите (кондураџиите) , а некои ставаат двокомпонентен лепак тоа не ти препорачувам

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249

Што може да биде?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Проблем со електроника. ESP? ABS? Електронска паркинг кочница? Серво сензор? Немаш други светнати ламбички? И јас го имав истото ама у комбинација со ESP. Излезе дека серво сензор и контролната електронска единица на сервото е отидена. Па мораа да се сменат.
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2
Проблем со електроника. ESP? ABS? Електронска паркинг кочница? Серво сензор? Немаш други светнати ламбички? И јас го имав истото ама у комбинација со ESP. Излезе дека серво сензор и контролната електронска единица на сервото е отидена. Па мораа да се сменат.
Немам ништо друго светнато ова ми светна еднаш само после перење , електронската кочница добро работи и на дијагностика не ми најде грешка..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2
Иначе ESP ми светна кога ставав OBD II од aliexpress , 2 пати кога го приклучив светнуваше и после кога ќе го извадев се гасеше, може да праи OBD некој проблем со електрониката?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2
Проблем со електроника. ESP? ABS? Електронска паркинг кочница? Серво сензор? Немаш други светнати ламбички? И јас го имав истото ама у комбинација со ESP. Излезе дека серво сензор и контролната електронска единица на сервото е отидена. Па мораа да се сменат.
Како да знам дали е нешто од ова што сменил ти? Покажува на дијагностика?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
здраво, прашање , мајка ми има кола на германски табли , дали може со полномоштво и јас да ја возам една недела со мк дозвола ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Како да знам дали е нешто од ова што сменил ти? Покажува на дијагностика?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кај мене сервото откажа, после дремеше 2 недели во овластен сервис се чудеа што е. Прво сменија сензор за сервото, па не можеа да го програмираат и на крај ја сменија цела контрола единица и проблемот се реши. Иначе солидна сума ми излезе . Однеси ја на салам мајстор со добра дијагностика. Не може да нема грешка кога ламбата свети! И кај мојот OBD 2 скенер од амазон за 50 евра не покажуваше грешка а тука 2 ламбички светат. Срање од скенери се тоа, боље фрли го во ѓубре.
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2
Кај мене сервото откажа, после дремеше 2 недели во овластен сервис се чудеа што е. Прво сменија сензор за сервото, па не можеа да го програмираат и на крај ја сменија цела контрола единица и проблемот се реши. Иначе солидна сума ми излезе . Однеси ја на салам мајстор со добра дијагностика. Не може да нема грешка кога ламбата свети! И кај мојот OBD 2 скенер од амазон за 50 евра не покажуваше грешка а тука 2 ламбички светат. Срање од скенери се тоа, боље фрли го во ѓубре.
Ама светеше 1 минута и еве веќе 100 км негде се нема упалено..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom