Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 март 2021
Мислења
22
Поени од реакции
1
Здраво!
Имам Ford Fiesta 1.3i 1999 година. Во сите брзини си е во ред, само во втора брзина испушта звук како "грчење".
Дали некој имал слично искуство или знае до што може да биде, и колку би коштало да се поправи?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Здраво!
Имам Ford Fiesta 1.3i 1999 година. Во сите брзини си е во ред, само во втора брзина испушта звук како "грчење".
Дали некој имал слично искуство или знае до што може да биде, и колку би коштало да се поправи?
Оваа Фиеста има мотор со брегаста во блок од мотор, а тоа се вика ,,библија,,

е сега...со така стара технологија на мотор, не би верувал дека мењачот е нешто покомлпексен и помодерен(хидраулики...воа... ноа...)....и највероватно синхрониот запчаник ти е оштетен

за промена треба растурање на целиот мењач
 
Член од
7 март 2021
Мислења
22
Поени од реакции
1
Оваа Фиеста има мотор со брегаста во блок од мотор, а тоа се вика ,,библија,,

е сега...со така стара технологија на мотор, не би верувал дека мењачот е нешто покомлпексен и помодерен(хидраулики...воа... ноа...)....и највероватно синхрониот запчаник ти е оштетен

за промена треба растурање на целиот мењач
Ти благодарам за одговорот. А дали знаеш колку би коштало поправка?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ти благодарам за одговорот. А дали знаеш колку би коштало поправка?
вероватно вадење на мењач, отварање и менување, и после тоа враќање назад...едно 100 евра
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2
Кои гуми се подобри Riken или Tigar? Знам дека на исто место се прават, ама дали има некоја разлика меѓу нив?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Кои гуми се подобри Riken или Tigar? Знам дека на исто место се прават, ама дали има некоја разлика меѓу нив?
друже само Сава ако бараш ефтина гума, џермански квалитет. И нарачај ги онлајн на екупи да не те горат вулканизери со нивните астрономски цени.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Sto znaci sijalickava na opel meriva 2006ta?
Ne e za servis ova. Stavia prvo na Op com dijagnostika pa posle ke baras mehanicki problem. Kola so kluc ti e izvestuvanje deka imas problem okolu elektronskite delovi maf senzor, map senzor, solenoid, cim modul, problem so pedaloto za turaza, zaglavena geometria na turbina.... Za da znajs tocno moras na Op com.
 
B

Beck's

Гостин
Zdravo, neznam dali e prasanjeto za tuka, me interesirase kako ide procedurata za modificirani tablicki. Znam deka se plaka 15,000 den za takvo nesto. Ako ima nekoj sto moze da me upati i kolku vreme se ceka za takvo nesto.

Moze da me kontaktirate i pp
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Zdravo, neznam dali e prasanjeto za tuka, me interesirase kako ide procedurata za modificirani tablicki. Znam deka se plaka 15,000 den za takvo nesto. Ako ima nekoj sto moze da me upati i kolku vreme se ceka za takvo nesto.

Moze da me kontaktirate i pp
15.000 ? Пример овие името што си го пишуваат на регистрација? Cringe. Мислам дека беше околу 6.000
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Zdravo, neznam dali e prasanjeto za tuka, me interesirase kako ide procedurata za modificirani tablicki. Znam deka se plaka 15,000 den za takvo nesto. Ako ima nekoj sto moze da me upati i kolku vreme se ceka za takvo nesto.

Moze da me kontaktirate i pp
10. Регистарска таблица по барање на сопственикот на возилото
за моторни возила и за велосипед со помошен мотор, мопед,
мотоцикл, лесентрицикл, трицикл и лесен четирицикл кои
содржат комбинација од било кои броеви од бројот нула до
бројот девет и комбинација и било кои две букви од буквата
А до буквата Z
• 15 000 денари за образецот
• 50 денари административна такса
ВКУПНО 15 050 денари


12. Регистарска таблица за моторни возила означена на
поинаков начин по барање на сопственикот

• 73 800 денари за образецот
• 50 денари административна такса
ВКУПНО 73 850 денари

Poslednovo mi izglea e za sho sakas da pise ali ne sum siguren.
Za procedura i cekanje najdobro u policija kaj sho gi davaat tablicite da prasas.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже тоа е по закон...во пракса никој не платил 73 000...врските решаваат многу работи.

Класичен пример купил мерцедес од 5 метра се циганчи бара врска коа ќе се погодат таблици со интересни бројки да му ги “чуваат“...кој ќе ги стави на мерцедесот со ќелави континентал гуми од 2010 г. со 500 000к км поминати, нормално на километраж 170 000 км, за илузијата да биде потполна :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Друже тоа е по закон...во пракса никој не платил 73 000...врските решаваат многу работи.

Класичен пример купил мерцедес од 5 метра се циганчи бара врска коа ќе се погодат таблици со интересни бројки да му ги “чуваат“...кој ќе ги стави на мерцедесот со ќелави континентал гуми од 2010 г. со 500 000к км поминати :pos:
тие custom таблици се 73 да ти пишува што сакаш, пример северџан, а оние да бираш кои бројки и букви се 15000
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Друже тоа е по закон...во пракса никој не платил 73 000...врските решаваат многу работи.

Класичен пример купил мерцедес од 5 метра се циганчи бара врска коа ќе се погодат таблици со интересни бројки да му ги “чуваат“...кој ќе ги стави на мерцедесот со ќелави континентал гуми од 2010 г. со 500 000к км поминати, нормално на километраж 170 000 км, за илузијата да биде потполна :pos:
Tablicite od 0 do 9 i so site broevi isti referentite gi dužat na blagajna so pari...taka da nemozi eftino da se pomini
Isto e so tie so pismo.....nekoj na kraj treba da ja podmiri smetkata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom