Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142

Јас пред неколку месеци ја земав ама морам да мењам во брзо време гуми, не знам дали со ваква гума може да одам до белград и назад? 100-110 km/h max
Ова не ни сакам да помислам што се може да се случи ако се скине на 100ка.
Во најмал случај можеш тешко да се повредиш ти или да повредиш некој сосем трет невин човек.
Возам 30-40km/h во град, и 2-3 пати во неделата
И на паркинг во место да ја чуваш, ако ти пукне гумава ќе ти направи голема штета на браник и крило.
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Другите се добри,ако одам ќе ја ставам резервната,нова е таа
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Ова не ни сакам да помислам што се може да се случи ако се скине на 100ка.
Во најмал случај можеш тешко да се повредиш ти или да повредиш некој сосем трет невин човек.

И на паркинг во место да ја чуваш, ако ти пукне гумава ќе ти направи голема штета на браник и крило.
2 коли имам, ја немам возено многу, се во радиус од 3-4 км


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Другите се добри,ако одам ќе ја ставам резервната,нова е таа
Да му ибам таа беља, ќе изгините за 50-100 евра :tapp: , ова гомно не се вози ни 2 километри не пак да прашуваш дали ќе издржи до Белград.
Било којa кинеска гума од 2000ки е подобра од оваа, оди да смениш нови.
Кога ќе менуваш ако немаш пари за сите 4, да ја смениш и неа и од другата страна (барем 2 по 2). Искинатата директива во отпад.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Иначе само една гума е ваква,претпоставувам тој пред мене ја сменил само оваа, т.е ставил некоја половна, или пак од многу стоење во место е ваква
Bar uste edna vakva stavi poso obicno e bolje koa se isti u par. :D

Aman be druze, pises imas 2 koli a skoro na bandaz ja vozis ovaa. Ja so vakva guma ne bi se osmelil ni da ja zapalam kolata a ne pa da ja vozam.
Uste pa i se mislis dali ke mozelo do Belgrad vaka da ja vozis.
Ako imas pari za 2 koli ondak treba da imas pari i salam gumi da stavis a ne da rizikuvas tvoj a i necij zivot na pat so ovaa guma.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Хахахаха грешка сум , 225/55/R17


Sent from my iPhone using Tapatalk
На Civik-от мој пред месец дена му ставив нови летни Sava Intensa UHP 2 , 3500 денари за парче ... И еве веќе поминав 1500 км со нив и одлични се ...
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Bar uste edna vakva stavi poso obicno e bolje koa se isti u par. :D

Aman be druze, pises imas 2 koli a skoro na bandaz ja vozis ovaa. Ja so vakva guma ne bi se osmelil ni da ja zapalam kolata a ne pa da ja vozam.
Uste pa i se mislis dali ke mozelo do Belgrad vaka da ja vozis.
Ako imas pari za 2 koli ondak treba da imas pari i salam gumi da stavis a ne da rizikuvas tvoj a i necij zivot na pat so ovaa guma.
Ги сменив предните две, деновиве планирам да земам 4-ри Tigar Ultra High Performance XL


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Да му ибам таа беља, ќе изгините за 50-100 евра :tapp: , ова гомно не се вози ни 2 километри не пак да прашуваш дали ќе издржи до Белград.
Било којa кинеска гума од 2000ки е подобра од оваа, оди да смениш нови.
Кога ќе менуваш ако немаш пари за сите 4, да ја смениш и неа и од другата страна (барем 2 по 2). Искинатата директива во отпад.
Ќе ги мењам сите, разгледувам само кои, Tigar Ultra High Performance XL добри ли се?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ќе ги мењам сите, разгледувам само кои, Tigar Ultra High Performance XL добри ли се?
Не знам, не сум возел тигар. Со летни имам искуство со: Michelin Energy Saver и бев задоволен ама се поскапи. Последно зедов all-season Windforce CATCHFORS AS и досега немам забелешка (пробани на снег, топло, дождливо), само што не верувам да издржат подолго од 35 000 км или со километражата што ја возам околу 3 години (ради зимскиот период, за лето ќе изгураат и 4).
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.683
Поени од реакции
2.512
Не знам дали е соодветна тема, ако не е нека бриши мод.

Некој совет за ноќно возење? Многу ми сметаат светлата на возилата од спротивната насока, ако возам подолго време можи и глава да ме заболи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Не знам дали е соодветна тема, ако не е нека бриши мод.

Некој совет за ноќно возење? Многу ми сметаат светлата на возилата од спротивната насока, ако возам подолго време можи и глава да ме заболи.
Цвикера, дури и да немаш проблем со видот (ако имаш цилиндар гарант ти смета уште повеќе) имаш стакла со анти рефлексија.
Инаку сум сретнал луѓе што користат и вакви (колега имав на работа), ми ги даде еднаш да ги пробам и без заебанција е полесно да се вози иако се ич пари.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Не знам дали е соодветна тема, ако не е нека бриши мод.

Некој совет за ноќно возење? Многу ми сметаат светлата на возилата од спротивната насока, ако возам подолго време можи и глава да ме заболи.

Да не ти е шофершajбната изгребана? Ситно онака како замаглено...ако е вака изгребана многу повеќе сметаат светлата и помалку се гледа...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.683
Поени од реакции
2.512
Цвикера, дури и да немаш проблем со видот (ако имаш цилиндар гарант ти смета уште повеќе) имаш стакла со анти рефлексија.
Инаку сум сретнал луѓе што користат и вакви (колега имав на работа), ми ги даде еднаш да ги пробам и без заебанција е полесно да се вози иако се ич пари.
нема со нив дополнително да се намали прегледноста навечер?


Да не ти е шофершajбната изгребана? Ситно онака како замаглено...ако е вака изгребана многу повеќе сметаат светлата и помалку се гледа...
не, нова е колата
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Е па не знам друже ама едно е сигурно, секоја втора кола е со преправани светла дали ксенон или лед и ретко кој се наштеловани како треба...јас ретко имам сретнато такви, гледај го десниот раб на коловозот и вози спрема него дур не помини колата...инаку тешко во мк да најдеш светла кои не сметаат...:D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.756
па нормално кога секоја будала има ксенон кој е раштиман. Купуваат од алиекспрес некои сијалици безвезни што не знаат да ги наместат како што треба. Све тоа на технички не би пуштал ако не е по фабричка спецификација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom