Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дечки дали препорачувате ставање на фолии на задни стакла, гледав од Новус дека нудат, колку штитат, колку се корисни, искуства, совети?
Мислев да земам оние како лепенки ама не ми се допаѓа како изгледа и се мислам да си ставам фолии прописно ама не знам колку се корисни.
Stitat od UV, ne se gleda ili potesko se gleda(zavisno od zatemnetosta)sto imas u kola, pri krsenje na staklo nema da ima staklo na site strani bidejki u princip folijata go drzi zaedno. Baska kolata podobro izglea so temni stakla.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Дали се препорачливи разните средства за полирање на кола за домашна употреба (пример од програмата на sonax), дали е препорачливо да се користат и дали долгорочно штетат на оргиналната боја, совет!!!

Ако немаш полирано претходно боја со полир машина, не препорачувам да почнеш со експерименти, зошто лесно може да направиш линии (свирлови).

За рачно полирање со крпа е тешко и мачно...многу полесно е со шампон со восок да ја переш колата, само избриши ја водата и колата свети.

Добро восоцирање ја штити бојата и лакот, ама ако лакот е веќе појден ништо не помага освен фарбање.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
После повеќе од 4 години се деси да ми откаже акумулаторот, ја запалив колата со кабли извозев некое време ок беше. Другиот ден возев низ град некој круг, застанав ја изгасив и после пак неќеше да пали, дава контакт но не вергла...е сега го полнев цел ден и си пали нормално но прашањето ми е колку време би можел да го возам вака откако го напунив, може ли да ме остави негде изненадно и дали е време да си купам нов ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
После повеќе од 4 години се деси да ми откаже акумулаторот, ја запалив колата со кабли извозев некое време ок беше. Другиот ден возев низ град некој круг, застанав ја изгасив и после пак неќеше да пали, дава контакт но не вергла...е сега го полнев цел ден и си пали нормално но прашањето ми е колку време би можел да го возам вака откако го напунив, може ли да ме остави негде изненадно и дали е време да си купам нов ?
Ne se zamaraj poise, sto pobrzo kupi si nov, ako e ponova kolata mozes da zaebes nesto drugo.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки, ај да да прашам и јас... што би ме советувале.

Имам Honda Civic (Hatchback) 8-ма генерација, 1,8 VTEC (бензинец). Пред 1/2 месеци после 24 часовно палење (ова не се случува секогаш, од 10 пати еднаш), кога ја ставам во прва брзина при првото тргнување се приметува затресување на колата... ова се случува само во првата минута од палењето на автомобилот после 24 часа и исклучиво само при тргнување. После таа прва минута, нема никакви маки... се си е нормално.

Да се надоврзам (можеби е поврзано), во истата таа прва минута додека возам ја пуштив климата и наеднаш автомобилот како да загуби малце сила (ама доста се осети, како да ја претиснеш кочницата во секунда) и си продолжи нормално. После таа минута, нема никакви проблеми... пробаш повеќе пати да ја гасам/пуштам, се си беше нормално.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дечки, ај да да прашам и јас... што би ме советувале.

Имам Honda Civic (Hatchback) 8-ма генерација, 1,8 VTEC (бензинец). Пред 1/2 месеци после 24 часовно палење (ова не се случува секогаш, од 10 пати еднаш), кога ја ставам во прва брзина при првото тргнување се приметува затресување на колата... ова се случува само во првата минута од палењето на автомобилот после 24 часа и исклучиво само при тргнување. После таа прва минута, нема никакви маки... се си е нормално.

Да се надоврзам (можеби е поврзано), во истата таа прва минута додека возам ја пуштив климата и наеднаш автомобилот како да загуби малце сила (ама доста се осети, како да ја претиснеш кочницата во секунда) и си продолжи нормално. После таа минута, нема никакви проблеми... пробаш повеќе пати да ја гасам/пуштам, се си беше нормално.
Му треба време дур да наполнат соленоидите. Кога е ладен моторот поправо кога нема 80 степени, чим пуштиш клима се осеќа пад на снага и после се враќа. Кај сите коли е истото.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Дечки, ај да да прашам и јас... што би ме советувале.

Имам Honda Civic (Hatchback) 8-ма генерација, 1,8 VTEC (бензинец). Пред 1/2 месеци после 24 часовно палење (ова не се случува секогаш, од 10 пати еднаш), кога ја ставам во прва брзина при првото тргнување се приметува затресување на колата... ова се случува само во првата минута од палењето на автомобилот после 24 часа и исклучиво само при тргнување. После таа прва минута, нема никакви маки... се си е нормално.

Да се надоврзам (можеби е поврзано), во истата таа прва минута додека возам ја пуштив климата и наеднаш автомобилот како да загуби малце сила (ама доста се осети, како да ја претиснеш кочницата во секунда) и си продолжи нормално. После таа минута, нема никакви проблеми... пробаш повеќе пати да ја гасам/пуштам, се си беше нормално.

Друже на дизел мотор од 2.0 се осеќа запалена клима при тргање...а што да речеме за бензинец...колку бензинецот што има торк на 1500-2000 вртежи, толку има дизелот на лер гас.

Ако мислиш дека е многу повози кола 1.4 бензин со клима, кога ја исклучиш климата ко турбо да добива колата :pos:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
После повеќе од 4 години се деси да ми откаже акумулаторот, ја запалив колата со кабли извозев некое време ок беше. Другиот ден возев низ град некој круг, застанав ја изгасив и после пак неќеше да пали, дава контакт но не вергла...е сега го полнев цел ден и си пали нормално но прашањето ми е колку време би можел да го возам вака откако го напунив, може ли да ме остави негде изненадно и дали е време да си купам нов ?
До аукумулаторот е, но сепак ете велиш не вергла само контакт има можно е да провериш каква е состојбата на анласерот пред да купиш нов акумулатор.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Друже на дизел мотор од 2.0 се осеќа запалена клима при тргање...а што да речеме за бензинец...колку бензинецот што има торк на 1500-2000 вртежи, толку има дизелот на лер гас.

Ако мислиш дека е многу повози кола 1.4 бензин со клима, кога ја исклучиш климата ко турбо да добива колата :pos:
Кај euro 6 мотор ова не важи, толку софтвери и сензори имаат наставано, што се е варијабилно и "префинето" наштелувано за да се добие "економија" и помалку издувни гасови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
мене реално ми е жал да го мачам количето и ретко ја палам, ако вака има 90 коња кога ќе ја упалиш како да има 40.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Дечки бев на мајстор бидејќи имав чуден звук (нешто како метал да удира) што се појавува само околу 2900-3300 обртаи.
Ми кажаа дека проблемот е од кај дизните (1.6tdci), да одам кај некој бошист.
Па ако може да ми кажете некој добар бошист во близина на Скопје за да ги провери и ваљда да ги исчисти?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Дечки бев на мајстор бидејќи имав чуден звук (нешто како метал да удира) што се појавува само околу 2900-3300 обртаи.
Ми кажаа дека проблемот е од кај дизните (1.6tdci), да одам кај некој бошист.
Па ако може да ми кажете некој добар бошист во близина на Скопје за да ги провери и ваљда да ги исчисти?
Нема бош пумпа тој мотор, види турбината да не е отидена јабана.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Дечки бев на мајстор бидејќи имав чуден звук (нешто како метал да удира) што се појавува само околу 2900-3300 обртаи.
Ми кажаа дека проблемот е од кај дизните (1.6tdci), да одам кај некој бошист.
Па ако може да ми кажете некој добар бошист во близина на Скопје за да ги провери и ваљда да ги исчисти?

Стојче дизел сервис...добар ама и добро наплатува.
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
se raboti za audi a3 2008 god ...koga go pritiskam kopceto AC na klimata 5,6 sekundi sveti i samo isklucuva dali nema dovolno freon vo pumpata ve molam za sovet raboti samo AUTO na klimata AC ne saka da ostane vkluceno
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
se raboti za audi a3 2008 god ...koga go pritiskam kopceto AC na klimata 5,6 sekundi sveti i samo isklucuva dali nema dovolno freon vo pumpata ve molam za sovet raboti samo AUTO na klimata AC ne saka da ostane vkluceno
Најлесно е да ја дополниш и ќе проверат
Може не пали компресор може се да е
Кај некои ако нема фреон не врти
Ако си од СК отиди во илинден-идризово за 500 ден на било која кола полнат колку и да е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom