Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Дечки каде можам да го најдам чудово?
183616129_512623143087680_4339797190243126664_n.jpg 183654837_183073403674365_7146947990285983059_n.jpg
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Да прашам, ги оставив светлата на Golf5 и акумулаторот се испразни. Сега кога го стартувам моторот, не вергла и таблата трепка брзо. Дали може да пробам да ја запалам на туркање?
Наполни го акумулаторот, види дали ќе го задржи напонот. Друга опција е палење со кабли ама сепак на толку испразнет треба да го наполниш. Палење на туркање не би помислил ако не ми зависи животот на таква кола, можиш да направиш проблеми повеќе од шо ќе те кошта акумулатор да купиш.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Наполни го акумулаторот, види дали ќе го задржи напонот. Друга опција е палење со кабли ама сепак на толку испразнет треба да го наполниш. Палење на туркање не би помислил ако не ми зависи животот на таква кола, можиш да направиш проблеми повеќе од шо ќе те кошта акумулатор да купиш.
Благодарам за советот.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Едно големо НЕ за адитив.
Ако имаш мака со дизни, вадиш, чистиш и враќаш назад. Најдобар чистач за цел систем е вожња на отворено.
После првата посета кај мајстор чисто онака да ја види и да кажи мислење тој меѓу другото ми кажа дека колата не се знае колку стоела на плац и не е возена подолг период и со адитив би прочистила евентуална нечистотија која системот може да ја повлечи (ако го разбрав добро).
Инаку кога ја палам колата кратко секунда се слуша некогаш (не постојано) некој звук кратко како воздух да успушта некој длабок звук кој доаѓа како што осеќам од делот под возачкото седиште. Не сум воопшто искусен возач,еден другар ми предложи да се види ауспухот да не е скинат или има мала дупка. Ќе видиме што ќе се открие кога по детално мајстор ќе ја види на канал.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.352
После првата посета кај мајстор чисто онака да ја види и да кажи мислење тој меѓу другото ми кажа дека колата не се знае колку стоела на плац и не е возена подолг период и со адитив би прочистила евентуална нечистотија која системот може да ја повлечи (ако го разбрав добро).
Инаку кога ја палам колата кратко секунда се слуша некогаш (не постојано) некој звук кратко како воздух да успушта некој длабок звук кој доаѓа како што осеќам од делот под возачкото седиште. Не сум воопшто искусен возач,еден другар ми предложи да се види ауспухот да не е скинат или има мала дупка. Ќе видиме што ќе се открие кога по детално мајстор ќе ја види на канал.
Друже, на автопат малце ќе ја нагазиш едно 140, све ќе излета што има. Ново уље и филтри и немаш гајле, тоа со тие адитиви ти е чиста превара.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Фала, прашав во србија ама немале на лагер, во Olympia 13600 ден. ама само оригинал имале


Sent from my iPhone using Tapatalk
Какви 13600, нека се гонат у три лепе.

Некаде 2017-2018 менував пукнато црево што е под турбина веднаш и го зедов за 1200ден кај нас, а идело од србиве (затоа и ти ја пратив страната да разгледаш).

Врти на броевите, пушти им ја сликата на viber и сигурно ќе се најде нешто.

Има и црн лепак (трака како онаа широката од салотејп големина иди) кој го ставаат т.е. мотаат околу пукнати црева ама тоа ти е само крпење и привремено решение, не е така да возиш може проблеми да се десат.

Доколку не најдеш кај овие врти на тој последниот број ќе ти направат по нарачка само ќе треба да им фо испратиш цревото (ако не си од бт) - што значи колата ти е во аут извесен период...
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Какви 13600, нека се гонат у три лепе.

Некаде 2017-2018 менував пукнато црево што е под турбина веднаш и го зедов за 1200ден кај нас, а идело од србиве (затоа и ти ја пратив страната да разгледаш).

Врти на броевите, пушти им ја сликата на viber и сигурно ќе се најде нешто.

Има и црн лепак (трака како онаа широката од салотејп големина иди) кој го ставаат т.е. мотаат околу пукнати црева ама тоа ти е само крпење и привремено решение, не е така да возиш може проблеми да се десат.

Доколку не најдеш кај овие врти на тој последниот број ќе ти направат по нарачка само ќе треба да им фо испратиш цревото (ако не си од бт) - што значи колата ти е во аут извесен период...
Им пратив на mail , го немаат моментално ама околу 120 евра е кај нив а тука кај нас дупло поскапо Се мислам дали да пробам да го залепам зашто само пластиката е напукната.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Дали се препорачливи разните средства за полирање на кола за домашна употреба (пример од програмата на sonax), дали е препорачливо да се користат и дали долгорочно штетат на оргиналната боја, совет!!!
 
O

onefifty

Гостин
Дечки дали препорачувате ставање на фолии на задни стакла, гледав од Новус дека нудат, колку штитат, колку се корисни, искуства, совети?
Мислев да земам оние како лепенки ама не ми се допаѓа како изгледа и се мислам да си ставам фолии прописно ама не знам колку се корисни.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки дали препорачувате ставање на фолии на задни стакла, гледав од Новус дека нудат, колку штитат, колку се корисни, искуства, совети?
Мислев да земам оние како лепенки ама не ми се допаѓа како изгледа и се мислам да си ставам фолии прописно ама не знам колку се корисни.
Корисни се секако
Намалуваат ув зрачење и темп внатре
 

Kajgana Shop

На врв Bottom