Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Што кола имаш....италијанските имаат 4 х 98, од WV групацијата 4 х 100....треба према колата соодветен бандаж

Оваа димензија ја возат Пунто, Клио, Поло....
Citroen C3 2012

Измери дијагонално од дупка до дупка
И во центар дијаметар на кругот
немам шублер за точно до мм, вака со метро диагонално дупките се 108мм, отворот на дупката не ми е измерен а гумата ја вратив во гепек да не ми смета,
мислев по ознаките дали некој може да каже што има поголемо разбирање од мене, ама ако треба ќе ја извадам деновиве пак и ќе мерам,
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Citroen C3 2012



немам шублер за точно до мм, вака со метро диагонално дупките се 108мм, отворот на дупката не ми е измерен а гумата ја вратив во гепек да не ми смета,
мислев по ознаките дали некој може да каже што има поголемо разбирање од мене, ама ако треба ќе ја извадам деновиве пак и ќе мерам,
Отворите за штрафовите се 4x108, еве кои димензии на бандажи ги има https://www.wheel-size.com/size/citroen/c3/2009/
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Не ми се верува дека прегреала, во 4-5 та развива до 140 , и во 6 та на пуна гас паѓа до 120
Treba da ja stavis na op com diagnostika. Cim izlezi izvestuvanje na sal tabla, to se registrirva vo ecu i koga da ja stavis na diagnostika ke pokazi koja greska bila. Od koj grad si?
Od skopje, ja mislam deka mozhno e dpf fitlerot da e full
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Имам едно прашање, имам Астра Ј 1.7 cdti 125 hp, на автопат 40 мин возев и повеќе од 140 km/h. не крева на пуна гас, и ми се појави на борд Engine Power is Reduced а ја ставив на компјутер и не покажува никаква грешка! Што може да биде проблемот?
На кое брзина возиш на менувачот? До МАФ сензор е
Дали на незагреан мотор тераше
Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
На кое брзина возиш на менувачот? До МАФ сензор е
Дали на незагреан мотор тераше
Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Загреан беше,и вчера и денес возев по обиколница и ќе дојде до 120-140 km/h и ќе се појави Engine Power is Reduced и после Service Now а пред неколку време на ниски обртаи во 1-2 брзина на околу 2000 ми трокираше и кога давам газ повеќе си вози најнормално.. 8,5-9L ми троши, и јас мислам дека може да е до МАФ ама и DPF може да се регенерирал
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Od skopje, ja mislam deka mozhno e dpf fitlerot da e full
Pobarajgo benjamin salkov od skopje tie imaat op com. Na fb stranata opel club macedonia cesto postirat diagnostika za opel 300denari. Taja kola mora na op com. Ako e dpf ke ti cadi, ako e maf senzor na 100km/h ke vleguva vo save mod, mozno da e map senzorot ili vakum solenoidot, nedrzi dovolno vakum.
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Pobarajgo benjamin salkov od skopje tie imaat op com. Na fb stranata opel club macedonia cesto postirat diagnostika za opel 300denari. Taja kola mora na op com. Ako e dpf ke ti cadi, ako e maf senzor na 100km/h ke vleguva vo save mod, mozno da e map senzorot ili vakum solenoidot, nedrzi dovolno vakum.
Mi se pojavi prethodni Diesel partic. is full, see owner,s manual, ama posle mi se izgasi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Предлог за автомобил седан/караван до 5к евра кај нас?
Пасат b6 гледав ми фаќа око, како се тие со сервиси одржување?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Предлог за кола до 4к евра ?!
Seat leon 2.0tdi 8v 140ks
audi a4 1.9tdi 131ks
opel vectra c 1.9cdti
opel astra h 1.9 cdti
bmw 118d
alfa 159 1.9jtd-m
fiat bravo 1.6 mjet
reno megan 1.9dci
Cenite na seat padnaja drasticno. Imas dobri seat leon za 3500....Golf 5 ne go preporacuvam, mnogu gnijat.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Каков плински уред да ставам на Тојота Корола 1.6 2003? Сите ми го препорачуваат STAG 200, како најсигурна инвестиција?
Препораки, искуства?
Каде да ја однесам за монтажа?

Инаку досега ја возев со Landi Renzo, стар тип на затворен систем, не може да се штелува ништо, многу споро префрла на плин посче 10/15мин, и мап сензорот ми цркна... Ми кажаа не се исплати да го менувам.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Би сакала да ве прашам за совет. Имам една точка - ситна пукнатинка на шофершајбната од камче. Дали е неопходно да правам замена на цела шофершајбна или постои начин да се исполира некако тоа? И дали тоа полирањето ми гарантира дека нема да дојде во иднина до проширување на пукнатинката (точката има краци, така да претпоставувам дека може да се прошири)? Не би сакала да се замарам секој втор месец со тоа, ако ми е поисплатливо целосна замена, целосно би ја заменила.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Би сакала да ве прашам за совет. Имам една точка - ситна пукнатинка на шофершајбната од камче. Дали е неопходно да правам замена на цела шофершајбна или постои начин да се исполира некако тоа? И дали тоа полирањето ми гарантира дека нема да дојде во иднина до проширување на пукнатинката (точката има краци, така да претпоставувам дека може да се прошири)? Не би сакала да се замарам секој втор месец со тоа, ако ми е поисплатливо целосна замена, целосно би ја заменила.
Штом веќе "расцветало" околу точката......ќе продолжи да се шири пукнатината, особено на топлото време (на сонце). Решение....нова шофершајбна.
За мали микро пукнатини....има некои китови за репарирање....но колку се успешни не знам.

Ако има некој искуство со ваков тип на репарирање......можеби ќе ти помогне.
Инаку општо за полирање на шофершајбна (за ситни линии од брисачи и слично)......НЕ, зошто потоа се ствара ефект на диоптрија.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Штом веќе "расцветало" околу точката......ќе продолжи да се шири пукнатината, особено на топлото време (на сонце). Решение....нова шофершајбна.
За мали микро пукнатини....има некои китови за репарирање....но колку се успешни не знам.

Ако има некој искуство со ваков тип на репарирање......можеби ќе ти помогне со искуство.
Инаку општо за полирање на шофершајбна (за ситни линии од брисачи и слично)......НЕ, зошто потоа се ствара ефект на диоптрија.
Е баш таква е точката ко на видеото погоре. Пробав да го сликам, ама на самата слика изгледа многу големо бидејќи е сликано одблиску. Од далеку воопшто нема да се забележи, неколку милиметри се во прашање. И од што се одбило камчето, отскокнало на друг дел од шофершајбната и има уште поситна гребнатинка.

Искрено мене на прво место ми е гајле за безбедноста, а не толку за естетиката затоа што стварно не се забележува. Второ да не ми прават некои проблеми на технички или полиција. И трето, да не се замарам секој втор месец со ова. :D

Ти благодарам многу.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Е баш таква е точката ко на видеото погоре. Пробав да го сликам, ама на самата слика изгледа многу големо бидејќи е сликано одблиску. Од далеку воопшто нема да се забележи, неколку милиметри се во прашање. И од што се одбило камчето, отскокнало на друг дел од шофершајбната и има уште поситна гребнатинка.

Искрено мене на прво место ми е гајле за безбедноста, а не толку за естетиката затоа што стварно не се забележува. Второ да не ми прават некои проблеми на технички или полиција. И трето, да не се замарам секој втор месец со ова. :D

Ти благодарам многу.
Да , на технички ако го забележат нема да сакаат да те пуштат ... Обрати се во NOVUS , они ги средуваа ваквите ситни работи на шофершајбни ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom