Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Колата е со ребраст каиш, веројатно е некоја забуна, тешко дека во цилаз не знаат со што е.


Цената на замената на масло и филтри е одлична само маслото кошта околу 2000 ден...филтри и плус работна рака јас би рекол супер цена.


Инаку да препорачливо е да се замени ребраст...можно и воопшто да не е сменет од 2010!!! Цената за замена сосе затегачи и пумпа за вода + работна рака не би требало да е повеќе од 10 000 ден. за таа кола.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Бидејќи и јас имам Цитроен(Ах), сум купувал од Цилас и порано и навистина цените им се фантастични. Пред 10 години купив лагери за торзиона осовина, некаде околу 700 денари коштаа(без манжетни). Со се гумици и манжетни цената беше околу 1500 денари

како што знам, моторот 1.4 е скоро истиот како 1.1 на мојот Ах, разликата е во големината на клиповите. Концепциски е истиот...и кај мене е со ребраст каиш, а не со ланец
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Од пред некое време почнав да слушам бука во колата при поголеми брзини пример над 60-70 како да е од гумите како да не, да бучи чудно дири непријатно..дали е некој лагер лежај или што би можело??
 
Член од
12 декември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Колата е со ребраст каиш, веројатно е некоја забуна, тешко дека во цилаз не знаат со што е.


Цената на замената на масло и филтри е одлична само маслото кошта околу 2000 ден...филтри и плус работна рака јас би рекол супер цена.


Инаку да препорачливо е да се замени ребраст...можно и воопшто да не е сменет од 2010!!! Цената за замена сосе затегачи и пумпа за вода + работна рака не би требало да е повеќе од 10 000 ден. за таа кола.
Супер впечаток ми оставија и мене, но многу ме збуни ова со ребрастиот каиш.

Ден претходно викаат да се смени, следниот ден ми викаат нема ребраст, има мотор на ланче :)

Како и да е, ти благодарам многу. Ќе ја однесам деновиве пак, да бидам на сигурно.
Автоматски споено мислење:

Бидејќи и јас имам Цитроен(Ах), сум купувал од Цилас и порано и навистина цените им се фантастични. Пред 10 години купив лагери за торзиона осовина, некаде околу 700 денари коштаа(без манжетни). Со се гумици и манжетни цената беше околу 1500 денари

како што знам, моторот 1.4 е скоро истиот како 1.1 на мојот Ах, разликата е во големината на клиповите. Концепциски е истиот...и кај мене е со ребраст каиш, а не со ланец
Услуга одлична, брзина исто така, се надевам и квалитет. Но сепак ќе ја однесам повторно, да видат уште еднаш, сакам да си бидам на сигурно.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
ако може една релна проценка за бандажов со гумава, (не сум џамбаз да правам купи продај па немам престава како се движат цените) но ја добив како резервна гума во гепек и при купивањето не обрнав внимание а не знаев како да проверам дали ќе ми одговара,

но при промената на зимните со летни гуми пред 10-сетина дена ги замолив луѓето што менуваа да ми ја проверат и се испостави дека не легнува за малку на местото, па мора да ја продадам и да земам соодветна,

како што кажав не се разбирам многу од бандажи и гуми па затоа и не можам да дадам точен опис особено за бандажот ама сликав колку може повеќе ознаки за вие што се разбирате да кажете што бандаж е за што возило би пасувал.

 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Од пред некое време почнав да слушам бука во колата при поголеми брзини пример над 60-70 како да е од гумите како да не, да бучи чудно дири непријатно..дали е некој лагер лежај или што би можело??
Прво добро провери да не има нешто набодено во гумите. Ако нема нека ја подигнат на дигалка ќе се најде кој лагер е, макар што би требало и во возењето да се слуша од кое тркало е бучавата.
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Имам едно прашање, имам Астра Ј 1.7 cdti 125 hp, на автопат 40 мин возев и повеќе од 140 km/h. не крева на пуна гас, и ми се појави на борд Engine Power is Reduced а ја ставив на компјутер и не покажува никаква грешка! Што може да биде проблемот?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Прво добро провери да не има нешто набодено во гумите. Ако нема нека ја подигнат на дигалка ќе се најде кој лагер е, макар што би требало и во возењето да се слуша од кое тркало е бучавата.
Како од позади да доаѓа од гепек или задна осовина..
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Имам едно прашање, имам Астра Ј 1.7 cdti 125 hp, на автопат 40 мин возев и повеќе од 140 km/h. не крева на пуна гас, и ми се појави на борд Engine Power is Reduced а ја ставив на компјутер и не покажува никаква грешка! Што може да биде проблемот?

Можно е да прегреала...сепак моторот е 1.7 а да ја возиш 40 минути на макс, не знам може и да зариба не само да прегрее..

За такви егзибиции мотор од 2.5 па нагоре...
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Како од позади да доаѓа од гепек или задна осовина..
Ако немаш набодено некој штраф во гумата, тогаш најверојатно е лагер. Провери ги добро гумите, јас пред некое време поради таков звук тргнав да менувам лагер, па кога ја кренав видов штраф во гумата.
 
Член од
24 април 2021
Мислења
20
Поени од реакции
4
Можно е да прегреала...сепак моторот е 1.7 а да ја возиш 40 минути на макс, не знам може и да зариба не само да прегрее
Не ми се верува дека прегреала, во 4-5 та развива до 140 , и во 6 та на пуна гас паѓа до 120 и не мрда повеќе, 120 на 2000 обртаи и стои така
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже колата е дизел со релативно мал мотор...не знам што очекуваш, ако е така често возена ништо чудно ни компресијата да е падната.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Имам едно прашање, имам Астра Ј 1.7 cdti 125 hp, на автопат 40 мин возев и повеќе од 140 km/h. не крева на пуна гас, и ми се појави на борд Engine Power is Reduced а ја ставив на компјутер и не покажува никаква грешка! Што може да биде проблемот?
Treba da ja stavis na op com diagnostika. Cim izlezi izvestuvanje na sal tabla, to se registrirva vo ecu i koga da ja stavis na diagnostika ke pokazi koja greska bila. Od koj grad si?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
ако може една релна проценка за бандажов со гумава, (не сум џамбаз да правам купи продај па немам престава како се движат цените) но ја добив како резервна гума во гепек и при купивањето не обрнав внимание а не знаев како да проверам дали ќе ми одговара,

но при промената на зимните со летни гуми пред 10-сетина дена ги замолив луѓето што менуваа да ми ја проверат и се испостави дека не легнува за малку на местото, па мора да ја продадам и да земам соодветна,

како што кажав не се разбирам многу од бандажи и гуми па затоа и не можам да дадам точен опис особено за бандажот ама сликав колку може повеќе ознаки за вие што се разбирате да кажете што бандаж е за што возило би пасувал.

Што кола имаш....италијанските имаат 4 х 98, од WV групацијата 4 х 100....треба према колата соодветен бандаж

Оваа димензија ја возат Пунто, Клио, Поло....
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
ако може една релна проценка за бандажов со гумава, (не сум џамбаз да правам купи продај па немам престава како се движат цените) но ја добив како резервна гума во гепек и при купивањето не обрнав внимание а не знаев како да проверам дали ќе ми одговара,

но при промената на зимните со летни гуми пред 10-сетина дена ги замолив луѓето што менуваа да ми ја проверат и се испостави дека не легнува за малку на местото, па мора да ја продадам и да земам соодветна,

како што кажав не се разбирам многу од бандажи и гуми па затоа и не можам да дадам точен опис особено за бандажот ама сликав колку може повеќе ознаки за вие што се разбирате да кажете што бандаж е за што возило би пасувал.

Измери дијагонално од дупка до дупка
И во центар дијаметар на кругот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom