Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Здраво, имал некој искуство со Peugeot 208 Style 2014 година ? сакам да купам па ме интересираше нешто повеќе за него како кола
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Да ве прашам нешто околу замаец , на колку км почнуваат да откажуваат ? Дали е нормално на 170.000 км да почне да зеза ? Колку често се менува тоа , дека е многу скап дел , и како е на англиски замаец ако некој знае , да земам да истражам :D

Ми нудат кола со 170.000 , ама зеза ламелата или замаецот (треба на мајстор да се утврди точно), па чув нешто дека на многу возени коли им откажува замаецот, па се сомневам дека е враќана км. на возилото.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Да ве прашам нешто околу замаец , на колку км почнуваат да откажуваат ? Дали е нормално на 170.000 км да почне да зеза ? Колку често се менува тоа , дека е многу скап дел , и како е на англиски замаец ако некој знае , да земам да истражам :D

Ми нудат кола со 170.000 , ама зеза ламелата или замаецот (треба на мајстор да се утврди точно), па чув нешто дека на многу возени коли им откажува замаецот, па се сомневам дека е враќана км. на возилото.
Zamaec ti e flywheel na angliski. Za otkazuvanje zavisi kako ja vozis. Nekoi ke traat dodeka odi kolata, nekoi ke se menjaat bar ednas. Obicno koa se menja kumplung pozelno e da se vidi zamaecot i po potreba da se smeni.
Inace kolata sto ja nudat stom zeza ic ne ja ni zimaj bidejki moze da ispadne skapa popravka. Baraj druga kola poarno.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да ве прашам нешто околу замаец , на колку км почнуваат да откажуваат ? Дали е нормално на 170.000 км да почне да зеза ? Колку често се менува тоа , дека е многу скап дел , и како е на англиски замаец ако некој знае , да земам да истражам :D

Ми нудат кола со 170.000 , ама зеза ламелата или замаецот (треба на мајстор да се утврди точно), па чув нешто дека на многу возени коли им откажува замаецот, па се сомневам дека е враќана км. на возилото.
За што кола?
Слушни на јутуб како звучи расипан замаец
Ако е дизел над 2004 отприлика година и цена околу 400-600-700 еури
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Да ве прашам нешто околу замаец , на колку км почнуваат да откажуваат ? Дали е нормално на 170.000 км да почне да зеза ? Колку често се менува тоа , дека е многу скап дел , и како е на англиски замаец ако некој знае , да земам да истражам :D

Ми нудат кола со 170.000 , ама зеза ламелата или замаецот (треба на мајстор да се утврди точно), па чув нешто дека на многу возени коли им откажува замаецот, па се сомневам дека е враќана км. на возилото.
Не се разбирам во коли како некои членови што веќе ти дадоа совет, ама промена на замаец и ламела е повеќе прашање на стил на возење одколку километри. Другар зема Ауди а3 2008 година (ова збориме за далечната 2016та :)), колата беше со 85-86к поминато и цел сет ламела и замаец беше за менување
Така што еве како што кажуваш скап дел кои е сменет и за помалку од 1/2 од километража та што ти ја споменуваш

Не колата не беше увезувана, возена и сервисирана во порше Македонија едноставно госпоѓата си сакала да си смени за q2 и повеќе и се исплатеше да ја одземе цената на сервисот (кој беше направен од порше) и да ја продаде на страна одколку да ја трампа директно
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Да ве прашам нешто околу замаец , на колку км почнуваат да откажуваат ? Дали е нормално на 170.000 км да почне да зеза ? Колку често се менува тоа , дека е многу скап дел , и како е на англиски замаец ако некој знае , да земам да истражам :D

Ми нудат кола со 170.000 , ама зеза ламелата или замаецот (треба на мајстор да се утврди точно), па чув нешто дека на многу возени коли им откажува замаецот, па се сомневам дека е враќана км. на возилото.


Мнооогу тешко дека дизел кола од 2005/2006 има само 170 000 км...инаку да, може да откаже и на 100 000, а може и на 10 000 да откаже, се зависи од возачот...

Се менува цел сет инаку кога веќе се отвори...ти кажав ако е увозна спремај одма пари за цел сет. Никој не ти продава кола со сменет сет...ќе ја вози уште минимум 3 години ако и сменил сет.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Да ве прашам нешто околу замаец , на колку км почнуваат да откажуваат ? Дали е нормално на 170.000 км да почне да зеза ? Колку често се менува тоа , дека е многу скап дел , и како е на англиски замаец ако некој знае , да земам да истражам :D

Ми нудат кола со 170.000 , ама зеза ламелата или замаецот (треба на мајстор да се утврди точно), па чув нешто дека на многу возени коли им откажува замаецот, па се сомневам дека е враќана км. на возилото.
Генерално толку му е силата, кај мене откажа на 160к, сепак зависи од возилото, на моето целиот сет беше 14 000 денари + 4000 денари работна рака, може да биде поефтин од ова, а може и неколку пати поскап.
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Увозна е да за Мазда 3 се работи 2006та дизел, 600евра е видов замаецот :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Увозна е да за Мазда 3 се работи 2006та дизел, 600евра е видов замаецот :D
па нека ти спушти од цена колку мислиш и земи ја. Он знае дека треба да се мења и затоа ја дава, твое е да се исценкаш.
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
па нека ти спушти од цена колку мислиш и земи ја. Он знае дека треба да се мења и затоа ја дава, твое е да се исценкаш.

убава цена и дава , ми се исплати да го сменам замаецот 600 евра , е сега ме мачи дали со замаец треба други делови да се менуваат , пример дали замаец ламела и кумплунг како што спомна некој погоре се менуваат заедно ? Да не повлекува замеецот други делови да се менуваат конкреткно ми е прашањето.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
убава цена и дава , ми се исплати да го сменам замаецот 600 евра , е сега ме мачи дали со замаец треба други делови да се менуваат , пример дали замаец ламела и кумплунг како што спомна некој погоре се менуваат заедно ? Да не повлекува замеецот други делови да се менуваат конкреткно ми е прашањето.
Колку што јас знам, најчесто се менува цел сет, ама нека ти каже некој кои има повеќе разбирање
А и ако си во можност да смениш се зашто после да плаќаш пак за работна рака на истото?

Сетот ламела за мазда 3 2006 бензин го платив 9500 денари некој сатс или така нешто, валео беше едно 500 денари поефтин. Иако таа што ја гледаш е дизел и има замаец мојата немаше не верувам ламелата да е страшно поскапа така што со некои 800 евра ќе смениш се и утре нема да платиш пак 100 евра работна рака за да смениш пак пола од стварите
 
Последно уредено:

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Колку што јас знам, најчесто се менува цел сет, ама нека ти каже некој кои има повеќе разбирање
А и ако си во можност да смениш се зашто после да плаќаш пак за работна рака на истото?
Епа не знам кои делови спаѓаат под цел сет , некој ако знае да каже би било супер
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Епа не знам кои делови спаѓаат под цел сет , некој ако знае да каже би било супер
Го сменив мојот пост прочитај пак
Иначе ако не се лажам беа клип и ламела во мојот случај, кај тебе плус замаец
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Епа не знам кои делови спаѓаат под цел сет , некој ако знае да каже би било супер

Замаец, потисна, ламела и друк лагер...ова е цел сет кој обично се менува.

Од кога ќе се отвори може да испадне и нешто ситно како семеринг во мењачот, семеринг на радилица али ова е ситница во споредба со цената на сетот...коштаат по 5-10 евра овие делови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom