Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Fala decki. Gledam na karoserija.mk valeo cel set e 100evra. Ako e 50evra rabotna raka ondak ne e losho, ja ocekuvav povekje. kakvi se ovie SRL? Gledam takov set lamela, potisna i druk lager e okolu 3700den
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Decki mala pomos. Clio 1.2 od 93ta, pred pola saat samo nesto pritropalo, i kumplungot propadnal. Prethodno nikakvi simptomi za otidena lamela ili slicno. Ke go nosat na mehanicar utre ali da znam otprilika sto e, za da ne gi izlazat mojte. Usput da ne znae nekoj kolku e za cel set za kumplung, lamela i ostali stvari da se smenat za clio?
Порано кога имав Форд од 90та на неколку години во сред возење пропаѓаше педалата за кумплугот.
Овој дел кај мене ја враќаше педалата. Не знам дали Клиотот од таа година има вакво нешто.

1615924196122.png
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Fala decki. Gledam na karoserija.mk valeo cel set e 100evra. Ako e 50evra rabotna raka ondak ne e losho, ja ocekuvav povekje. kakvi se ovie SRL? Gledam takov set lamela, potisna i druk lager e okolu 3700den

SRL се кинески, е сеа за квалитет не знам. Колата не е некоја со јак мотор или дизел, не може да ја “прошлајфа“ новата ламела, ама можно е да има тресење при тргнување и такви работи.

Јас би ти рекол валео, што е сигурно, сигурно е, плус не е голема разлика.

За работната рака толку е...ако им бараат повеќе нека најдат друг мајстор. На таа кола секој поискусен мајстор со мижење може да смени ламела за неколку саати.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
SRL се кинески, е сеа за квалитет не знам. Колата не е некоја со јак мотор или дизел, не може да ја “прошлајфа“ новата ламела, ама можно е да има тресење при тргнување и такви работи.

Јас би ти рекол валео, што е сигурно, сигурно е, плус не е голема разлика.

За работната рака толку е...ако им бараат повеќе нека најдат друг мајстор. На таа кола секој поискусен мајстор со мижење може да смени ламела за неколку саати.
Ja uopste nemav ni slusnato za ovie kineskive. Za valeo vekje znam, pola kola mi e so valeo :D. Ako treba da se menja ke stavam valeo sekako, ja im kazav i da proverat i kaisi u kakvo stanje se, ali majka mi ne saka pari da mi trosi :D. Fala druze.
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Зошто Пежо 407 по огласи гледам многу ефтино (за разлика од други коли од тоа годиште и км поминато ) ги даваат еве пример https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3888714 ?
 
B

Beck's

Гостин
Citroen C2. Vozejki pocna odednas da mu se vklucat site svetla na ekranot (slika podole). Ponekogas i site se gasat i treba da iskluci kolata pa da se vkluci pak




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
B

Beck's

Гостин
Citroen C2. Vozejki pocna odednas da mu se vklucat site svetla na ekranot (slika podole). Ponekogas i site se gasat i treba da iskluci kolata pa da se vkluci pak




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Citroen C2. Vozejki pocna odednas da mu se vklucat site svetla na ekranot (slika podole). Ponekogas i site se gasat i treba da iskluci kolata pa da se vkluci pak




Sent from my iPhone using Tapatalk

Или имаш лоша маса некаде на таблата,,,работа за електричар пред се.
Автоматски споено мислење:

Зошто Пежо 407 по огласи гледам многу ефтино (за разлика од други коли од тоа годиште и км поминато ) ги даваат еве пример https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3888714 ?

Тие што ги гледаш евтино друже имаат по 400 000 км поминато реално, плус никој не ти продава кола ако на нејзе го сменил замаецот...па од старт рачунај мин. 600 евра трошок плус. Уште ако правиш и голем сервис бројката е накај 1000 евра.

Колите се инаку погодени, единствена маана е што се релативно ниски напред па треба пазење по нашите лежечки полицајци и при качување на тротоар.
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Зошто Пежо 407 по огласи гледам многу ефтино (за разлика од други коли од тоа годиште и км поминато ) ги даваат еве пример https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3888714 ?
Јас порано имав мерак и сите што ги глрдавме беа со камбана замаец отиден
Како и лоша изработка све крцка тропа полно звуци и мал простор во кабина
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
Јас порано имав мерак и сите што ги глрдавме беа со камбана замаец отиден
Како и лоша изработка све крцка тропа полно звуци и мал простор во кабина
Мислам дека овој модел на пежо е поквалитетно направен од предходните верзии во однос на ентериерот, така да ако многу крцкало најверојатно колата била ударена.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Јас порано имав мерак и сите што ги глрдавме беа со камбана замаец отиден
Како и лоша изработка све крцка тропа полно звуци и мал простор во кабина
Кичевската 407-ца од општината кога се купи на времето... имав прилика да се возам до Скопје, и некако ми делуваше премногу грубо и неквалитетно. Возачот ми кажа дека по фактурите, колата била произведена во Иран. А тоа значи дека све што можат да набават од добавувачи како пластика, тапацири...све е од таа област произведено
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
koga sme vekje kaj pezo...mislenje za 308 2013+ konkretno za 1.6 bluehdi 120ks ?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Цел сет е евтин накај 100 до 150 евра макс. и тоа со одличен квалитет (Валео) + 50 евра работна рака за промена.

Инаку може да биде и сајлата од кумплугот, или е скината целосно или на нејзе има автоматски механизам за затегање кој е попуштен, кој треба да ја затега сајлата како ламелата полека се троши. Во теорија, ова значи дека педалата на кумплугот треба да “фаќа“ на иста висина, без разлика колку е потрошена ламелата.

Генерално ваквите сајли со затегач се околу 40 до 50 евра, ама може и обична да му се стави за околу 20 евра.
Bas boldiranoto ispadna. Skinata sajla, ja zamenile deneska. Vlecenje do servis i menuvanje sajla 1000den.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
koga sme vekje kaj pezo...mislenje za 308 2013+ konkretno za 1.6 bluehdi 120ks ?
Blue ќе зеза и ќе треба да најдеш саглам сервис да го изгаси ... некоја течност што му помага на дпф-от за помалце издувни гасови
Како и да е другото дизни провери замаец и целосна состојба во сервис
 

Kajgana Shop

На врв Bottom