Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Najubava proverka so magnet za frizider ako e zelezna sasija. Na eden kolega golfot ovaka go proverija koa sakase da go prodava na ovie salonive kaj nas sho kupuvaat sekakvi koli i mu najdoa kaj bil kitiran i odma mu kutnaa cena.
Знам дека и со магнет може ама верувај дека и преку китот магнетот фаќа, особено ако е потенок слој...и не може добро да оцениш.

Со апаратче за мерење на дебелина на боја буквално се може да се дознае. Фабрички деблина на бојата се знае колку е, ако послем е фарбана, значи само фарбана без китирање, секогаш бојата излегува во подебел слој него фабричката, па така и бојата да е погодена веднаш се знае дека е фарбана. За кит и такви работи јасно е ко ден, не може слојот на бојата да биде 2 мм дебел, јасно е тука дека има кит. :pos:


Тоа апаратче е потенцијална пропаст на многу плацеви и џамбази во мк...и може само да ја намали цената на половните возила во МК која е превисока во моментов.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Mi podlize nafta od bosch pumpata koga kolata e ladna a koga e na rabotna temperatura nema problem, mi rekoa deka trebalo nekoi gumicki da se smenat na bosch pumpata. Kade ima kvaliteten majstor za taa rabota sto ke ja zavrsi perfektno da predlozite nekoj sto imal slicno iskustvo?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже ако сакаш стварно квалитетно да биде само Ристе Бош, Кавадарци. Човеко е голем професионалец за вакви работи, појди му сосем кола, обично во истио ден за неколку саати ја предиктоваат пумпата. Искрено сите други што ги знам се шарлатани во споредба со него...овој гледа да те услужи што е можно побрзо и поевтино, ти кажува решенија тоа, тоа и тоа имаш како опција и ќе те чини толку, толку и толку...па твое е да си одбереш.

Телефон:


070 597 083

Секако слушни се првин и кажи му што кола имаш и што мака со пумпата, од кај тече, итн.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
90 % од фабрички неквалитет/фабричка маана, другите 10 % се долги интервали на замена на масло, неквалитетно масло, јако газење на колата додека не е загреан моторот, или дивеење едноставно со ептен високи вртежи на мотор, шлајфки, премногу силни ремапи на моторот, итн.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Mi podlize nafta od bosch pumpata koga kolata e ladna a koga e na rabotna temperatura nema problem, mi rekoa deka trebalo nekoi gumicki da se smenat na bosch pumpata. Kade ima kvaliteten majstor za taa rabota sto ke ja zavrsi perfektno da predlozite nekoj sto imal slicno iskustvo?
Kavadarci ili vo bitola kaj culeto ili bene bosch. Cim kapi nafta cel treba da se prediktova. Cenite za opel se od 100 do 200 evra. Za vw od 50 do 150 evra. Za bmw 250evra.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Друже ако сакаш стварно квалитетно да биде само Ристе Бош, Кавадарци. Човеко е голем професионалец за вакви работи, појди му сосем кола, обично во истио ден за неколку саати ја предиктоваат пумпата. Искрено сите други што ги знам се шарлатани во споредба со него...овој гледа да те услужи што е можно побрзо и поевтино, ти кажува решенија тоа, тоа и тоа имаш како опција и ќе те чини толку, толку и толку...па твое е да си одбереш.

Телефон:


070 597 083

Секако слушни се првин и кажи му што кола имаш и што мака со пумпата, од кај тече, итн.
Kavadarci ili vo bitola kaj culeto ili bene bosch. Cim kapi nafta cel treba da se prediktova. Cenite za opel se od 100 do 200 evra. Za vw od 50 do 150 evra. Za bmw 250evra.
Mi rekoa deka riste bosh vo kavadarci deka ne rabotil bosch pumpi od opel, sekakvi drugi rabotil ama opel ne. Mi rekoa deka u skopje ima nekoj sto rabotil so bosch pumpi ama koj i kade uste neznam.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
U kavadarci i dvajcata majstori rabotat bosch pumpi so nemat elektronika. Dokolku ima elektornika ne gi rabotat. Predlozete nekoj drug sto se zanimava so taa rabota?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дизел сервис Стојче, Скопје

Тел:

02 204 4018


Ама ќе те кошта мнооогу поскапо него кај Ристе особено ако е од Опел бошот.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Mi rekoa deka riste bosh vo kavadarci deka ne rabotil bosch pumpi od opel, sekakvi drugi rabotil ama opel ne. Mi rekoa deka u skopje ima nekoj sto rabotil so bosch pumpi ama koj i kade uste neznam.
Prasajgo licno dali poprava. Inace so maka imas so bosot? Od so kola e bosot. Ako e od opel ke ti kazam dali e bosch ili ventil na bosch.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Prasajgo licno dali poprava. Inace so maka imas so bosot? Od so kola e bosot. Ako e od opel ke ti kazam dali e bosch ili ventil na bosch.
Opel corsa c 1.7 isuzi motor 2002god i mi rekoa deka nafta podlize od bosho dodeka kolata e ladna . Odkoga ke postigne rabotna temp veke ne podlizuvs. Mu se javiv na ruste bosh i mi rece deka bosh pumpi so elektronika ne popravuva zosto nemal aparatura , popraval samo bosch pumpi bez elektronika. Se javiv i na dr od kavadarci istoto mi go rece i toj. Ostanuva da se javam na eden majstor od mrzenci gevgelija.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ако е тој мотор, поправај што побрзо ако тече нафта може и електрониката да изгори, а послем не се исплаќа да ја правиш, искрено не вреди толку колата.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Шо мислење ќе дајте за опел вектра Ц 1.9CDTI 150коња 2006-2007 година.
Сум со план за земање таква и баш се големи коли али ме интересира како стојат со корозија а и тие моторите како се покажани на фиат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Шо мислење ќе дајте за опел вектра Ц 1.9CDTI 150коња 2006-2007 година.
Сум со план за земање таква и баш се големи коли али ме интересира како стојат со корозија а и тие моторите како се покажани на фиат.
Motorot zavisi kolku i kako e vozen i odrzuvan. Kako mana mu se smetaat leptirite na usisnata grana( gi nema kaj verzijata so 120 Ks), koi koga ke se sredat nema da pravat problem

Šasijata...neznam
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Шо мислење ќе дајте за опел вектра Ц 1.9CDTI 150коња 2006-2007 година.
Сум со план за земање таква и баш се големи коли али ме интересира како стојат со корозија а и тие моторите како се покажани на фиат.

Моторот е ОК освен тоа со лептирите што кажа Ѓоко, шасијата не рѓсува толку како вектра б, ама нема баш некое управување на пат или удбоност...сепак главно е да најдеш одржувана кола а бидејќи е Опел за тоа ќе се помачиш малку. Мислам дека и генерално вектра ц има многу помалку во МК.

Искрено јас од тие години и таа класа не погледнувам друга кола освен алфа 159...истиот мотор само многу подобар дизајн и држење на пат...исто шансите да најдеш одржувана ти се поголеми него вектра.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom