Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 март 2018
Мислења
18
Поени од реакции
10
Здраво, ве молам за помош, имам проблем со ровер 1.4 бензинец,ќе запали и одма гаси, знае ли некој што може да биде. Сменети се и пумпа и филтер за бензин
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
Se ceka i do 10 dena ova ne se brzaj
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
На една страна(carVertical) проверив за моето возило историја.. и ми покажува ова
Дали странава е фејк или ?!
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
Да задолжителна е, а за тоа дека имале ногу работа нема врска, не им се работе. Ја кд гу регистрира мојта за проверката преку Интерпол со службенико договори се, почасти га некое пиво и нареднио ден заврши работа. :D
На една страна(carVertical) проверив за моето возило историја.. и ми покажува ова
Дали странава е фејк или ?!
И мене воа ме интересира, пошо имат ногу информации, нели кд пишеш бројо на шасија и одма ти излава модело на колата, а незнам дали се исплате да платеш и дали са точни тиа информации.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.345
Каква историја какви бакрачи, у америка имаш карфакс за секое возило, тука у европа сме далеку од тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
Реално за 3-4 работни дена се завршува, не им се работи, како црн ковид. И јас увезов кола летоска и за 4 работни дена ми се јавија да дојдам да ја регистрирам. Табличките си ги зедов уште истиот ден, така што за регистрација нема да чекаш уште, стандард колку што си чекаш секоја година.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Чека се два, три дна, може и за едн дн за 5 евра, само треба да погодиш човека :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чека се два, три дна, може и за едн дн за 5 евра, само треба да погодиш човека :D
Зависи може и до станицата за технички, во Скопје онаа што е кај стара Телевизија, на Никола Парапунов е буквално косата да си ја искорнеш, со таа тетката од шалтерот на МВР секоја година во курац се имаме терано :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
На една страна(carVertical) проверив за моето возило историја.. и ми покажува ова
Дали странава е фејк или ?!

Страната не е фејк, али обично има повеќе информации за понови коли, значи претежно од 2010 па навака. Може и за постара да има али многу поретко.

Е сеа се дешава и за понова кола да нема инфо, значи носена само во гаранција во официјални сервиси, послем кај курто и мурто во некоја шупа на црно, масло да се смени, филтри, рамена, итн. за поевтино. Такви работи никогаш не влагаат во систем, исто и поправки на штета од сообраќајки на црно, без да се информира осигурувањето.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Страната не е фејк, али обично има повеќе информации за понови коли, значи претежно од 2010 па навака. Може и за постара да има али многу поретко.

Е сеа се дешава и за понова кола да нема инфо, значи носена само во гаранција во официјални сервиси, послем кај курто и мурто во некоја шупа на црно, масло да се смени, филтри, рамена, итн. за поевтино. Такви работи никогаш не влагаат во систем, исто и поправки на штета од сообраќајки на црно, без да се информира осигурувањето.
Добро па првиот газда колата ја носел кај локални копачи а не во овластен??
Бидејќи покажува само 15 км.
Збориме за во Италија кола од 2008год
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже не мора да значи, ама сепак постара е колата...некогаш нема инфо за постари коли.


Инаку сосем можно и да не е носена во овластен.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Добро па првиот газда колата ја носел кај локални копачи а не во овластен??
Бидејќи покажува само 15 км.
Збориме за во Италија кола од 2008год
Mene mi izglea ko da ima 15km u 2007ma, imas linija na grafikon , i pod nego 2007.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
И јас мислам така, дека тоа е единствен податок за километража.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Samo da se nadovrzam, ovlasteni ili neovlasteni servisi nemat vrska so kilometraza i so toa sto pokazuva koga poveruvas istorija na vozilo.
Kilometraza se vnesuva u centralen registar pri tehnicki pregled a ne koga odi na servis. Koga se prijavuva soobrajka togas se vnesuvaat podatoci vo taa baza, isto ako kolata e na lizing ili pa pod hipoteka.
Za koga odela na servis mozes samo u servis da proveris, nikade na internet nema da ti go pokaze toa.
I ako vekje znaes deka e kupena od IT, togas imas italijanski sajtovi kade moze da platis i da proveris kilometraza, ali ja ne bi prael ova posho najverojatno ke te iznervira koa ke vidis deka na sajt vika pola milion a kaj tebe e 180k :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom