Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
највероватно се или откачени сајлите од клапните, или се заглавени

или можеби е управувањето на клапните со електромотори(како кај мојата Алфа)....

некогаш има шанса кај некои коли одоздола да се извадат некои пластики и да се среди...кај некои мора да се вади све
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Приметив дека ми тече нешто под кола, не ми личи на уље и нивото е ок, не губи.
Флеката е мала 1-2см, не е толку мрсна и има посветла боја.
Ова се случува само после возење кога ќе ја паркирам и после нема ништо.

Од што може да е ме интересира пред да ја носам да ја проверат?

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
90% е масло толку мала флека нема да покажи пад на нивото, најдобро е да ја извозиш добро и да одиш кај авто механичар. Како што ќе се лади моторот ќе ги проверува дихтоните ќе најди од каде излегува маслото. Ако е мала количина сигурно ќе те советува дека не мора сега да го менуваш дихтонот. Првично се зависи од типот на течноста што ти истекува ако можиш да утврдиш и локацијата каде се појавува.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
imam problem so vw touran 1.9 bls motor fali nonstop antifriz prviot pat koga ja nosiv na majtor imase rupka napraeno na vodnata pumpa ja smeniv nova stadov posle mesec dena pak isto pak odam pak i na taja pumpa tecise od tuka sreca imase garancija ne plativ nisto ja smeni posle pak mesec dena isto majstorot vika mozi bese od pumpata slab kvalitet ajde podobar kvalitet stadovme eve vcera pak isto sto moze da e ve molam za pomos ako nekoj imal slicen problem neka kaze poz
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
imam problem so vw touran 1.9 bls motor fali nonstop antifriz prviot pat koga ja nosiv na majtor imase rupka napraeno na vodnata pumpa ja smeniv nova stadov posle mesec dena pak isto pak odam pak i na taja pumpa tecise od tuka sreca imase garancija ne plativ nisto ja smeni posle pak mesec dena isto majstorot vika mozi bese od pumpata slab kvalitet ajde podobar kvalitet stadovme eve vcera pak isto sto moze da e ve molam za pomos ako nekoj imal slicen problem neka kaze poz
Појди кај некој што има алат.Ке го извади капачето на садот за антифриз,ке го монтира уредот и ке друка притисок у системот.Ако тече од негде одма ке покаже ако не дихтунг на глава у најдобар случај.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
od kaj vodnata pumpa tece toa e problemot

Абе каква пумпа изгорен е диктонот на глава, тој туранот има 500 000 км поминато, пола од нив во шверц на емигранти и носење аргати до нива...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Де бре мала шала, инаку стварно може е диктонот на главата, може на пумпата да избива на семерингот ако прави притисок во системот за ладење...многу ретко нова пумпа да тече ако нема други проблеми
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Диктонот е ефтин, работната рука кошта
Не е само дихтунг.Има рамнење глава,дихтунг на усисна дихтунг на издивна грана,дихтунг на поклопец.Па кога веќе е извадена главата обавезно гумици на вентили.Па антифриз уље филтер
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
kolku bi kostalo ako e dikton na glava i dal ke bide motorot kako treba
Ne e dihtung na glava poso vw ako duvni dihtung ke klokoti kazanceto za voda i temperaturata ke zamini nad 100stepeni.
Ke si zemis valeo vodna pumpa ili such ke ja platis 1500 denari plus ali ke bidis rajat.
I pri menuvanje vodna pumpa neka ti go proverat ventilot od klimata slucajno odnego da ne pusta voda/antifriz.
Inace za promena na dihtung na glava kosta:
dihtung 400senari
rabotna raka 4000
antifriz nov 800denari
ramnenje na glava 1500 a nekoj zemaat i poskapo.
Druga rabota.... Odozdola da se proverat site creva so se so krivini, crevoto so odi od termostat do ladnjak, odozdola da se proverat spojkite na ladnjakot poso e polu plasticen i znaj da pusti... Odi kaj drug majstor i stavi kvalitetna vodna pumpa i se ova so ti pisav da si proveris oti iako e vodnata puma fals, mozi da pusta i od drugo mesto. Koga ke kreni 90stepeni,odma se otvora termostatot i ja kruzi vodata i togas gubi najmnogu ako ima nekoj otvor.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
Ne e dihtung na glava poso vw ako duvni dihtung ke klokoti kazanceto za voda i temperaturata ke zamini nad 100stepeni.
Ke si zemis valeo vodna pumpa ili such ke ja platis 1500 denari plus ali ke bidis rajat.
I pri menuvanje vodna pumpa neka ti go proverat ventilot od klimata slucajno odnego da ne pusta voda/antifriz.
Inace za promena na dihtung na glava kosta:
dihtung 400senari
rabotna raka 4000
antifriz nov 800denari
ramnenje na glava 1500 a nekoj zemaat i poskapo.
Druga rabota.... Odozdola da se proverat site creva so se so krivini, crevoto so odi od termostat do ladnjak, odozdola da se proverat spojkite na ladnjakot poso e polu plasticen i znaj da pusti... Odi kaj drug majstor i stavi kvalitetna vodna pumpa i se ova so ti pisav da si proveris oti iako e vodnata puma fals, mozi da pusta i od drugo mesto. Koga ke kreni 90stepeni,odma se otvora termostatot i ja kruzi vodata i togas gubi najmnogu ako ima nekoj otvor.
fala drugar utre koga ke odam kenmubgo kazam sve ova na majstorot pa da vidime ke pisam sto sum napravil sepak fala na svite poz
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
fala drugar utre koga ke odam kenmubgo kazam sve ova na majstorot pa da vidime ke pisam sto sum napravil sepak fala na svite poz
Чoвеку,oди кaј мaстoр штo имa уред кaкo штo ти oбјaснив.Ке гo извaди кaпaчетo oд кaзaнчетo зa вoдa,ке нaврти специјaлнo кaпaче сo цревo сo ѕивaнa и ке му пушти вoздух пoд притисoк.Вoздухoт ке јa пoттисне вoдaтa и oдмa ке пoтече oд негде.Акo не тече oд нигде дихтунг нa глaвa или недaј бoже прснaт блoк.Акo тече нaвистинa oд вoднaтa пумпa купи некoјa пoскупa и друг мaјстoр некa јa мoнтирa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom