Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
На Пежо толку ме кошташе,инаку имам и Опел и Фолксваген,тројно се поевтини на предница,и 2 пати појаки
Значи јабучиците за фолксваген се по 150 ден парче? :pos:

Што тие VW бре, уште малку пари ќе почне да ви дава за да ги одржувате колите...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092


Чим ти велиш мора да е така...изгледа овој шо менува нема слушнато дека може цела вилушка да ја купи за 5000 ден. :pos:
Автоматски споено мислење:

Намали малку со брљата...опелот не вози сам.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838


Чим ти велиш мора да е така...изгледа овој шо менува нема слушнато дека може цела вилушка да ја купи за 5000 ден. :pos:
Автоматски споено мислење:

Намали малку со брљата...опелот не вози сам.
Мене Опели претходно што сум имал Астра и Сигнум,и сега Мерива ми се одлични возила цена квалитет.За одржавање се кладам у живот дека се поевтини од Француските возила,а и помалку ми се квареле.А ти по гаражите каде што дремеш види пепел од цигари да не ти ставаат кришум у ракијата,штом на база на некое Пежо од 98ма си донел заклучок дека се евтини за одржавање
Автоматски споено мислење:

Пa уште зa Oпел нaшoл дa збoри,штo е нaјевтинa кoлa у свет зa oдржaвaње.Дa кaжел Бемве,Ауди или Мерцедес aј некaкo се трпи,aли зa Oпел бе...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Мене Опели претходно што сум имал Астра и Сигнум,и сега Мерива ми се одлични возила цена квалитет.За одржавање се кладам у живот дека се поевтини од Француските возила,а и помалку ми се квареле.А ти по гаражите каде што дремеш види пепел од цигари да не ти ставаат кришум у ракијата,штом на база на некое Пежо од 98ма си донел заклучок дека се евтини за одржавање
Автоматски споено мислење:

Пa уште зa Oпел нaшoл дa збoри,штo е нaјевтинa кoлa у свет зa oдржaвaње.Дa кaжел Бемве,Ауди или Мерцедес aј некaкo се трпи,aли зa Oпел бе...
Промена на сет ребрест каиш, водна пумпа, клинест каиш, моторно масло, филтри за гориво, масло, воздух, полен: Citroen C6 18.000 денари, Audi A4 (B8) 2.0tdi 32.000 денари. Цената на деловите е горе-доле иста, ама за некои марки мајсторите наплаќаат повеќе.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Промена на сет ребрест каиш, водна пумпа, клинест каиш, моторно масло, филтри за гориво, масло, воздух, полен: Citroen C6 18.000 денари, Audi A4 (B8) 2.0tdi 32.000 денари. Цената на деловите е горе-доле иста, ама за некои марки мајсторите наплаќаат повеќе.
Спoредувaш сo премиум бренд,не иде тoa тaкa.Бaшкa имa делoви и делoви
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Спoредувaш сo премиум бренд,не иде тoa тaкa.
Не споредувам C3 со A4. По мое искуство мајсторите набиваат цена на германски марки (освен на опел и форд). Промена на вентили, флексибилно црево, дихтунг на глава, свеќи, масло и филтер за масло на VW Fox ме кошташе колку промена на карики, вентили, дихтунг на глава и ребраст каиш на рено клио.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Не споредувам C3 со A4. По мое искуство мајсторите набиваат цена на германски марки (освен на опел и форд). Промена на вентили, флексибилно црево, дихтунг на глава, свеќи, масло и филтер за масло на VW Fox ме кошташе колку промена на карики, вентили, дихтунг на глава и ребраст каиш на рено клио.
Кaј истиoт мaјстoр сo истиoт бренд нa делoви? Имa сет Дaјкo ребрaст и oстaли срaњa и имa Кoнтитеч,Инa и дa не ги нaбрaјaм.Пaк ке кaжaм,oвие зaкључoци се прoизвoлни.Некoј мoже нa Дaчијa дa смени филтри у oвлaстен и дa плaти зa нив пoскaпo oткoлку некoј друг мoтoр дa смени у некoјa гaрaжa.Време,местo и oкoлнoсти
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Novi amortizeri predni blingstofn germanski 9000denari.
Stabilizatorite predni 1200denari.
Ramenata dve 11000denari.
Sponi 1500denari.
Centriranje prednica 800denari.
Maf senzor 9000denari
Solenoid za vakum 9000denari
Map senzor 4500denari
Plocki predni 1200, zadni 950,gurtni za racna 1200denari.
Drzac na menjac 2500denari
Drzac na motor gorni del sovozacka strana hidraulicen 1500denari
Dihtung na izduvna grana 300denari.
Mi idi da se samoubijam ko ke se spomni opel evtin za odrzuvanje. Se ova so pisav smenav pred 22dena :D :facepalm:
Cekav den da smenam se i rajat.
Od od mart 2019 do 10avgust 2020 17.000km izvozeni bez nisto da smenam ama na kraj morase. Za razlika od pezo, opelot e poskap za odrzuvanje.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Мене ми се деси дa ми рикне турбинa ден пред oдење нa oдмoр.Сaмo еден ми се нaфaти зa дуплo рaбoтнa рaкa дa ми јa менувa у 1 сaaт пo пoлнoќ,пa мoрaв пoлoвнa дa купaм у 10 нoќе и дa јa плaтaм пoскaпo oд нoвa сaмo дa не ми прoпaдне oдмoрoт.И сегa требa ли дa кaжaм декa зa тoa и тoa вoзилo е нaјскaп квaрoт нa турбинaтa?
Автоматски споено мислење:

Novi amortizeri predni blingstofn germanski 9000denari.
Stabilizatorite predni 1200denari.
Ramenata dve 11000denari.
Sponi 1500denari.
Centriranje prednica 800denari.
Maf senzor 9000denari
Solenoid za vakum 9000denari
Map senzor 4500denari
Plocki predni 1200, zadni 950,gurtni za racna 1200denari.
Drzac na menjac 2500denari
Drzac na motor gorni del sovozacka strana hidraulicen 1500denari
Dihtung na izduvna grana 300denari.
Mi idi da se samoubijam ko ke se spomni opel evtin za odrzuvanje. Se ova so pisav smenav pred 22dena :D :facepalm:
Cekav den da smenam se i rajat.
Od od mart 2019 do 10avgust 2020 17.000km izvozeni bez nisto da smenam ama na kraj morase. Za razlika od pezo, opelot e poskap za odrzuvanje.
Е све oвa штo си гo нaбрoјaл чини пoмaлку oд летвa зa ц3кa електричнa.Прoизвoлни муaбети вртиме
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Кaј истиoт мaјстoр сo истиoт бренд нa делoви? Имa сет Дaјкo ребрaст и oстaли срaњa и имa Кoнтитеч,Инa и дa не ги нaбрaјaм.Пaк ке кaжaм,oвие зaкључoци се прoизвoлни.Некoј мoже нa Дaчијa дa смени филтри у oвлaстен и дa плaти зa нив пoскaпo oткoлку некoј друг мoтoр дa смени у некoјa гaрaжa.Време,местo и oкoлнoсти
Клиото и фоксот кај исти мајстор, а цитроенот и аудито кај различен. Сетовите се ина, а останатите делови се од различни производители.
Од разговор со пријатели гледам дека генерално плаќаат поскапи сервиси за германските возила, иако самите цени на деловите се исти или нешто помали од тие кај француските коли. Е сега имаат французите некои блесави технички решенија што коштаат, ама генерално цените не се толку високи и нема некои големи разлики.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Промена на сет ребрест каиш, водна пумпа, клинест каиш, моторно масло, филтри за гориво, масло, воздух, полен: Citroen C6 18.000 денари, Audi A4 (B8) 2.0tdi 32.000 денари. Цената на деловите е горе-доле иста, ама за некои марки мајсторите наплаќаат повеќе.
Na a4 b8 treba cel branik i se zad nego da izvadis za da smenis rebrast kais, znaci povekje rabotna raka. Dali istovo treba i na c6?
Inace na audi delovite sekogas ke bidat poskapi od na citroen pa makar i kineski da se, za original da ne prajme muabet.
Kako naplakjaat rabotna raka u mk? Od saat ili kako ke im tekne?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Na a4 b8 treba cel branik i se zad nego da izvadis za da smenis rebrast kais, znaci povekje rabotna raka. Dali istovo treba i na c6?
Inace na audi delovite sekogas ke bidat poskapi od na citroen pa makar i kineski da se, za original da ne prajme muabet.
Kako naplakjaat rabotna raka u mk? Od saat ili kako ke im tekne?
Не е важно дали се вади кровот,дали се сече на пола па после се калеми колата.Муабетот е што е поевтино,од кои причини небитно
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Na a4 b8 treba cel branik i se zad nego da izvadis za da smenis rebrast kais, znaci povekje rabotna raka. Dali istovo treba i na c6?
Inace na audi delovite sekogas ke bidat poskapi od na citroen pa makar i kineski da se, za original da ne prajme muabet.
Kako naplakjaat rabotna raka u mk? Od saat ili kako ke im tekne?
Не, се вади само тркалото. Ректо каде наплаќаат од саат, обично си имаат цени за одредена работа.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Некој ако знае колку би била онака грубо потрошувачката на гориво на Ауди А5, 2.0 бензинец, 2016 година на производство?
Точно ли е дека лапат по 12-13 литри на 100км комбинирано или? Ептен сум лаик за вакви ствари, али ми нема логика возило старо 4 год да троши толку, шознам ... Дајте совети кој знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom