Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Kako odi postapkata pri prodazba/kupuvanje na kola? Dogovor se prave kaj advokat i se zaveruva na notar ili notar go pravi dogovorot i go zaveruva? Kako se proveruva dali kolata e pod hipoteka / lizing i slicno?

Се потпишува договор на нотар, тој го прави договорот, го потпишуваш и го заверува.

За под лизинг/хипотека ако е постара кола шанси нема да е под хипотека легално во банка, зошто има мала вредност реално. Е сега сепак сме Македонија а постојат и лихвари, па има и кај нив хипотеки.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво на сите!

Ве молам за помош/мислење.
Колата извесно време не ми пали. На почеток го полнев акумулаторот со полнач, час ќе запали, час не. Се случува и во возење да изгасне. Денес купив нов акумулатор, измерен е- ОК е, тест на батерија- исправна, тест на стартер- ОК, тест на полнење- ОК. Запали еднаш, по 2 часа колата повторно не пали (некој пат ќе запали и после 10 секунди испушта душа и гасне).

Што би можел да е проблемот? Дали можеби некој од вас има искуство со ваков/сличен проблем?
Дали некаде нешто краде струја од акумулаторот или е сосема нешто друго? ... Радио/клима/парно/греачи немам пуштано воопшто.
Ми се чини дека компјутерот е пред цркнување треба замена нов или половен и второ електронско палење


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ако е тоа, тогаш да се збогувам со колава :))).
Сум приметила дека, не секогаш, но често, откако ќе ставам нафта не сака да запали или тешко пали.
Кога го имаш сменето нафтениот филтер?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дечки имам еден проблем со поло од 1998. Значи кога е жешко (паркирана на сонце)внатре во интериерот, клучот за палење на бошот се врти тешко, т.е за да дадам конкакт. Има чувство како да кочи нешто, чувство како да вртиш на неподмачкано. Некогаш и знај да ме заеби за палење, контакт има, си вртам на клучот, ништо не се случува... ни звук, ни таблата да затемни неш
Кога е ноќе, или е ладно внатре, си врти ко шо треба, како и секоја нормална кола за да дајш конкакт??
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Не знајш ти да ја палиш затоа така.


Кај се расипува волксваген германска машина, госпо на небо, волксваген на земја.


*инаку бравата е
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Дечки имам еден проблем со поло од 1998. Значи кога е жешко (паркирана на сонце)внатре во интериерот, клучот за палење на бошот се врти тешко, т.е за да дадам конкакт. Има чувство како да кочи нешто, чувство како да вртиш на неподмачкано. Некогаш и знај да ме заеби за палење, контакт има, си вртам на клучот, ништо не се случува... ни звук, ни таблата да затемни неш
Кога е ноќе, или е ладно внатре, си врти ко шо треба, како и секоја нормална кола за да дајш конкакт??
Нашприцај го клучот со WD 40 и стави го во бравата. Ако нема електроники во клучот ќе се среди
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.621
Поени од реакции
3.594
Кое уље га препорачувате за 2003 Опел 1.7 цдти, до сга користам ГМ 10w-40 ама сакам да сменам некое подобро да ставам
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Здраво. Мислење за Opel astra h ecoflex 1.7 cdti 110 ks 2009, so pominati 220.000km? Предности, недостатоци? Некој ако има ваква да сподели мислење? Фала
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Кое уље га препорачувате за 2003 Опел 1.7 цдти, до сга користам ГМ 10w-40 ама сакам да сменам некое подобро да ставам
Ликви моли top tec 4600 со dexos 2. Е сеа скапо е малку ама според мене многу боље него ли кастрол еџ
Автоматски споено мислење:

Здраво. Мислење за Opel astra h ecoflex 1.7 cdti 110 ks 2009, so pominati 220.000km? Предности, недостатоци? Некој ако има ваква да сподели мислење? Фала
Издржлив мотор. Не трпи кратки релации. Само ќе менуваш редовно филтри ( филтер за гориво исто секоја година) и уље. И немаш гајле.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ликви моли top tec 4600 со dexos 2. Е сеа скапо е малку ама според мене многу боље него ли кастрол еџ
Автоматски споено мислење:


Издржлив мотор. Не трпи кратки релации. Само ќе менуваш редовно филтри ( филтер за гориво исто секоја година) и уље. И немаш гајле.
Pred nekoe vreme rece tvojata predela so kastrol edge sea pa drugo ulje bilo bolje :D
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
Знае некој искуство, мислење или коментар за Ланос 1.5 2000-2001 со 5 врати, не многу возена, нема поминато 100 000?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom