Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Треба масло да менувам па што е подобро кажете 5w-30 или 5w-40, се работи за корса Д 1.4 бензин плин 100 кс..
Гледам за ГМ викате да се избегнува , па предложете нешто :)
Оди у Аутофилтер и земи си го тој Тотал од сликата или ако сакаш поевтино земи си Елф


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Треба масло да менувам па што е подобро кажете 5w-30 или 5w-40, се работи за корса Д 1.4 бензин плин 100 кс..
Гледам за ГМ викате да се избегнува , па предложете нешто :)
Земи со ликви моли 5w-40со Дехос 2 стандард, мислам дека се најдобри.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
do sega 5w-30 e koristeno, 2010 godina e so 180 000 km, plin jas i staviv ja imam od 158.000 km i do sega 2 pati e smeneto od mene 5w-30 na GM Genuine , cim i automakedonija ne koristi gm mi padna cudno pa zatoa prasuvam dali pak gm da stavam ili liqui moly i koe potocno gledam ima poveke vidovi 5w-30 ? https://autofilter.mk/index.php?route=product/category&path=33_72&page=2

edit: na net pisuva samo ova Top Tec 4600 e dexos2 , taka da ova pretpostavuvam 2700 den 5l e vo autofilter.

Прегледај го приврзокот 252594
Тоа
 
B

Beck's

Гостин
Zdravo, kaj moE da najdam vetrobranski staklo za Citroen C2, 2006g


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Zdravo, kaj moE da najdam vetrobranski staklo za Citroen C2, 2006g


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
што би можело да биде проблемот при давање по остро на гас стрелката на брзинометарот паѓа иако колата забрзува ако се отпушти се враќа, пр. возиш 40 даваш поостро гас стрелкаа паѓа на 10/15 испушташ гас се враќа на 40/45, и ова не е секогаш.

инаку се работи за службена кола шевролет матиз 0,8 2004 год. но да не не остави некаде на пат иако најчесто се вози локал.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Сензорот за брзина (давачот) или пак самата шал табла.


Дали километражот е со дигитални бројки или онакви што се вртат механички?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
механички е со стрелка за брзина а со бројки што се вртат за километрите ама уредно си регистрира извозена километража,

побитно ми е да не не остави негде на пат од тоа дали ќе покажува брзина ќе возам до фирма по осет ако треба и поспоро па после нека си бараат чарето
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Нешто е со самиот механизам на стрелката за брзина а инаку не може да ти направи проблем. Не може од тоа да изгасне или да не пали, и сл.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Момци, на колку време или после колку поминати километри менувате глицерин,антифриз и течност за сервото??
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Антифриз зависи од колку километра се поминати, ама генерално зелениот и плавиот не е лошо да се сменат на две три години или на 40 - 50 к километра макс, црвениот (Г12) трае повеќе ама пак до кај 4-5 години. Дури и да има добра концентрација кога се мери со апаратче, има и други својства како заштита од корозија кои се губат со текот на времето и почнува одвнатре да се ствара корозија и талози.

Глицерин препорачливо е на три години, зошто сепак абсорбира влага од воздухот дури и да стои колата за тоа време и му се губат својствата. Сепак за кочници се работи и не e некоја инвестиција, јас воопшто на ова не би штедел. Значи никаков руски, ирански, наливен не знам каков глицерин, се купува исклучиво позната марка како Ferodo, Тотал или сл. каков што треба спрема колата (DOT 4, DOT 5 или DOT 5.1) и се менува цел. Одприлика две шишиња требаат зошто во повеќето коли собира околу 0.5 до 1 л. и плус нешто што ќе се изгуби при испуштање воздух.


Масло за сервото се менува кога од јарко црвено стане накај темно црвено до кафеаво или генерално обично на некој 50 - 60 000 км. Треба да се внимава има различни типови (DEXRON 2, DEXRON 3, 4 итн.) Ако за колата е препорачано 2-ка може да му ставиш 3-ка или повисоко, ама не и обратно зошто може да се расипе пумпата за серво или летвата.


Нормално ова ако сакаш колата да ти трае и да немаш не планирани дефекти...какви батал коли од уште побатал газди имам видено може три реферати да напишам.
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Репарација на кожен волан каде има во Скопје?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Репарација не знам колку е трајно или дали може воопшто, али да го претапацираат со нова кожа по твој избор, може. Барај го Пане, доста познат мајстор за волани и седишта...бројот негов за жал го изгубив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom