Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 декември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
6
Decki, predlog za redoven servis za Skoda Rapid 1.6 TDI Skopje? Samo ne ovlasten vo Porsche mi pobaraa 13k.
I kako e podobro, dali dabaram da kupuvam filtri i maslo pa da baram servis ili se komplet kaj niv?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Decki, predlog za redoven servis za Skoda Rapid 1.6 TDI Skopje? Samo ne ovlasten vo Porsche mi pobaraa 13k.
I kako e podobro, dali dabaram da kupuvam filtri i maslo pa da baram servis ili se komplet kaj niv?
Испод Топ Треј бензинската во близина на Систина,Саше и Томче работеа во Порше Скопје до пред две години.Колевски на влез у Скопје у Ченто или Дарко во Пинтија
 
Член од
25 декември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
6
Испод Топ Треј бензинската во близина на Систина,Саше и Томче работеа во Порше Скопје до пред две години.Колевски на влез у Скопје у Ченто или Дарко во Пинтија
Ти благодарам Наќо!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Decki, predlog za redoven servis za Skoda Rapid 1.6 TDI Skopje? Samo ne ovlasten vo Porsche mi pobaraa 13k.
I kako e podobro, dali dabaram da kupuvam filtri i maslo pa da baram servis ili se komplet kaj niv?
Овие првите имаат се,за 15 мин сервис ке ти направат и не се нешто скупџии,имаат и уље за ваг групација
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Де бре затегачите на појасите механички и на југо се активираат, шо ги напраи ти?
Не работат пиропатроните кои додатно го затегаат појасот, тоа механички што се заклучува при јако тргање е сосем друго, пиропатронот додатно го затега каишот и овозможува тој што седи на тоа седиште точно да удри напред во аирбегот. Нормално ако се работи како треба, без светење на сијаличиња.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Де бре затегачите на појасите механички и на југо се активираат, шо ги напраи ти?
Сепак не е исто , Југото е мизерија невидена и има голема разлика


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Decki, predlog za redoven servis za Skoda Rapid 1.6 TDI Skopje? Samo ne ovlasten vo Porsche mi pobaraa 13k.
I kako e podobro, dali dabaram da kupuvam filtri i maslo pa da baram servis ili se komplet kaj niv?
Подобро мајсторот да купи делови само нагласи му да биде квалитетни и оригинални и пред тоа провери како се движат цените па после мајсторот ќе купи деловите бидејќи тие купуваат по цена на големо (магацински) на пример сет ребраст каиш ти купуваш околу 200 евра и плус работна рака ќе плаќаш за разлика од мајсторот купува околу 150 евра и плус работна рака и услуга за набавка и пак малку поефтино значи разлика е околу 25 евра


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Za kakov servis ti pobaraa 13k? Samo ulje i filtri?
Што има чудно тука? ПОРШЕ МК се познати по дерење кожа на живо.Дечките што му ги предложив со истите филтри и уље за 5000 ке го средат
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Што има чудно тука? ПОРШЕ МК се познати по дерење кожа на живо.Дечките што му ги предложив со истите филтри и уље за 5000 ке го средат
Во Mi-Da за уље, филтер за уље,масло,воздух бараат исто така 13,000. Изгледа дека се овластени сервисери со оргинални делови. Не знам за филтри колку ќе праи разлика дали е оригинален од производителот или друга марка .
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Во Mi-Da за уље, филтер за уље,масло,воздух бараат исто така 13,000. Изгледа дека се овластени сервисери со оргинални делови. Не знам за филтри колку ќе праи разлика дали е оригинален од производителот или друга марка .
И оргиналните ги прави некој за нив.Фабриките за коли не прават делови и филтри.А кој ке им плати најмногу него му даваат филтрите да им ги прави и да го стави нивниот знак ;)
Има 15тина фирми за филтри и тие се вртат у круг цело време.Пурфлукс,хенкст,ман,бош,мале,кнехт,шампион и сеа да не ги набројувам.Исто е и со уљето.Кој ке плати најмногу му дозволуваат нивниот стандард и лого да го пише на амбалажата
Автоматски споено мислење:

Кастрол има платено на ваг групација милионски суми да стои логото на Кастрол на капачето за уље
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Што има чудно тука? ПОРШЕ МК се познати по дерење кожа на живо.Дечките што му ги предложив со истите филтри и уље за 5000 ке го средат
Cudno mi e poso epten skapo e i to za skoda 1.6. Ja u anglija plakjam 180funti za ulje i filter u ovlasten audi servis.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
А во МК која е логиката да одиш на официјален да ти сменат масло и филтри?

Ај да си некако врзан во гаранција, ајде да одиш. Ама колава излезена од гаранција,што таму да одам, да ме има во списокот на одржување, демек кога ќе ја продаваш колата некој тоа ќе го интересира...секој ја гледа состојбата на колата, го боли таквото каде е одржувана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom