Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Јас ли ја правев сликата?Гледаш дека се заебанции,намерно ја промашуваш поентата или што?
Aj ušte eden....nekoj kupil Alfa, i drugarite mu kupile torta da go počastat.....no duri stignale kaj nego doma, tortata se rasipala:vozbud:
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Со температурата како е сега во зима (на околу 0С надворешна) ако стоиш во место неколку минути паѓа надолу до некаде?
Ne....koga ke dojdi temperaturata do 90 stepeni..stoi na istoto mesto. Ne se.mrdnuva osven malku pod ili nad crta...no minimalna e razlikata
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Јас ли ја правев сликата?Гледаш дека се заебанции,намерно ја промашуваш поентата или што?
олади шефе, само дадов коментар на сликата, не ми беше намерата да се обратам баш кон тебе, не знам чива е сликата, башка немам ја алфа уопште па да ме тангира (иако лани имав прилика да возам една).

Jas znam....ama aj...trpi...:cool:

Vaka izgleda kaj mene....svetat site sijalički....koi treba da svetat...:D

Прегледај го приврзокот 228625
IMG_20191213_192800.jpg
на таа шо ја возев и светеше сијаличето од ербегот, ептен автентична алфа :P
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
олади шефе, само дадов коментар на сликата, не ми беше намерата да се обратам баш кон тебе, не знам чива е сликата, башка немам ја алфа уопште па да ме тангира (иако лани имав прилика да возам една).


Прегледај го приврзокот 228691
на таа шо ја возев и светеше сијаличето од ербегот, ептен автентична алфа :P
Ова е класична мана....проблем е или до кабелот под седиштето(од многу тргање на седиштето напред-назад се кини жица во кабелот)...или до прекидачот кој е ставен во самото седиште

Има систем кој препознава дали некој седи или не на седиштето, а ако нема никој не се вклучува аирбегот(систем за за заштита на мали деца)

Или во јалош слушај....колата била удрена а системот на аирбегот не е полнет повторно
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Пред 2 години колата претрпе сериозна сообраќајка, вероватно од тогаш свети, али на сопственикот не му смета и така ја вози
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не може да се наполни капислата само.

Решение за испукан airbag е само замена на истиот. Кај некој коли е лесно и се држи само на штрафчиња и се менува за 5 мин, ама кај некој е покомплицирано, треба да се претапацира воланот, седиштата, таблата, итн.

Инаку за сите што им свети сијаличе за airbag средувајте што поскоро оти ако не дај боже удрите со колата некаде или некој вас ве удри може воопшто да не се отвори airbag-от и да не се активираат затегачите на појасите па колата да ви спадне на ниво на безбедност на југо, лада и сл.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
Не може да се наполни капислата само.

Решение за испукан airbag е само замена на истиот. Кај некој коли е лесно и се држи само на штрафчиња и се менува за 5 мин, ама кај некој е покомплицирано, треба да се претапацира воланот, седиштата, таблата, итн.

Инаку за сите што им свети сијаличе за airbag средувајте што поскоро оти ако не дај боже удрите со колата некаде или некој вас ве удри може воопшто да не се отвори airbag-от и да не се активираат затегачите на појасите па колата да ви спадне на ниво на безбедност на југо, лада и сл.
Де бре затегачите на појасите механички и на југо се активираат, шо ги напраи ти?
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Здраво момци у последно време приметувам Пасатот 2.0 ми троши повеке од вообичаено негде 16литри градска вожња . Дали може да бидат проблем дизните или филтрите за нафта уље и воздух ги немам сменето 2ипол години ?!
Повеке ме мачи да не се дизните и како да приметам ако има проблем со нив пошо колата нит трокира нит има проблеми при палење .
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Де бре затегачите на појасите механички и на југо се активираат, шо ги напраи ти?
ne rabotat kaisite ako sveti airback.. kajmene sveti i ne rabotea kaisite oti na samiot kais ima nekoj senzor i isto taka ima senzor na sesistata. Konektorite morav da gi isklucam od kaisite za da pocni da raboti kocnicata na kajsot. Isto taka airbeck se aktivirva koga kajsot e priklucen a koga e izvaden ke pocni da titka vnatre.
Автоматски споено мислење:

@aleksandarreal ili tandem pumpa ili nekoja dizna pusta povejke gorivo.
Najverovatno pumpata e za prediktovanje. cenata mu e 12000 komplet cela pumpa ako e donea, a diznite se reparirat itie ama zaniv neznam kako odat so cena. Iako nesecka, mozi nekoja dizna da pusta gorivo od tie gumicite... Odi kaj bosista i neka kazi mislenje, neka gi proveri....Maslo,naften filter, vozdusen filter, turanje nafta od mak petrol ili lukoil nema nikakva veza so kolata zgolemuva potrosuvacka. Problemot barajgo kaj bosista direkno.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom