Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво. Имам Форд Фиеста 2007, 1.25 бензин на плин. Втор пат во рок од еден месец ми се расипува бензинската пумпа. Најпрво започнува така, што кога ќе ја запалам колата, стрелката за бензин пага на нула, сијаличката за бензин свети и кога работи на бензин тресе. Откако ќе смени на плин се е ок, но сеуште сијаличката за беннзин свети како да нема бензин, иако има преку пола бензин во резервар. И после ова некаде за отприлика 7-10 дена ќе пресатане да пали и рокне веројатно бензинската пумпа. Ова ми се случува веке втор пат, и тоа со нова бензинска пумпа да ми се расипува во рок од 1 месец. Да напомнам дека редовно ја сервисирам, прв газда сум, плин имам веќе 5 години и освен редовен сервис и на колата и на плинот, никогаш не сум имал проблеми. Избезумен сум, би сакал да ми дадете идеја што може да биде, и каде имам добар мајстор кој би го решил ова, па ако треба и би одел во официјалниот сервис. Некој ме советуваат да идам кај човек што се разбира од плин местење, но сметам дека ова апсолутно нема врска со плинот. Ве молам за совет.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво. Имам Форд Фиеста 2007, 1.25 бензин на плин. Втор пат во рок од еден месец ми се расипува бензинската пумпа. Најпрво започнува така, што кога ќе ја запалам колата, стрелката за бензин пага на нула, сијаличката за бензин свети и кога работи на бензин тресе. Откако ќе смени на плин се е ок, но сеуште сијаличката за беннзин свети како да нема бензин, иако има преку пола бензин во резервар. И после ова некаде за отприлика 7-10 дена ќе пресатане да пали и рокне веројатно бензинската пумпа. Ова ми се случува веке втор пат, и тоа со нова бензинска пумпа да ми се расипува во рок од 1 месец. Да напомнам дека редовно ја сервисирам, прв газда сум, плин имам веќе 5 години и освен редовен сервис и на колата и на плинот, никогаш не сум имал проблеми. Избезумен сум, би сакал да ми дадете идеја што може да биде, и каде имам добар мајстор кој би го решил ова, па ако треба и би одел во официјалниот сервис. Некој ме советуваат да идам кај човек што се разбира од плин местење, но сметам дека ова апсолутно нема врска со плинот. Ве молам за совет.
Не сум сигурен за кај тебе, ама сличен проблем имав на пежо бензин со запушен филтер за гориво, кај мене беше во резервоарот и ми откажа пумпата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво. Имам Форд Фиеста 2007, 1.25 бензин на плин. Втор пат во рок од еден месец ми се расипува бензинската пумпа. Најпрво започнува така, што кога ќе ја запалам колата, стрелката за бензин пага на нула, сијаличката за бензин свети и кога работи на бензин тресе. Откако ќе смени на плин се е ок, но сеуште сијаличката за беннзин свети како да нема бензин, иако има преку пола бензин во резервар. И после ова некаде за отприлика 7-10 дена ќе пресатане да пали и рокне веројатно бензинската пумпа. Ова ми се случува веке втор пат, и тоа со нова бензинска пумпа да ми се расипува во рок од 1 месец. Да напомнам дека редовно ја сервисирам, прв газда сум, плин имам веќе 5 години и освен редовен сервис и на колата и на плинот, никогаш не сум имал проблеми. Избезумен сум, би сакал да ми дадете идеја што може да биде, и каде имам добар мајстор кој би го решил ова, па ако треба и би одел во официјалниот сервис. Некој ме советуваат да идам кај човек што се разбира од плин местење, но сметам дека ова апсолутно нема врска со плинот. Ве молам за совет.
Може да е самиот приклучок за струја на пумпата. На пловакот одат четири жици две за стрелката за бензин, две за самата пумпа.

Ако има прекин ќе прави баш така, свети дека нема гориво иако е полн резерварот.

Тебе ти треба авто електричар а не механичар. Треба да се проверат жиците за пумпата и пловакот од почеток до крај. Ова може и сам да го направиш ако имаш услов за тоа и малку знаење.

На официјален сервис не ни помислувај. Ова е ситница за која добро ќе те одерат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
zdravo na site imam vw touran 1.9 tdi 2007 servis sve mu napraviv samo mi trosi nafta 9 10 litri gradska sto moze da bide ako imal nekoj slicen problem neka pise toj treba normalno 7 7.5 da trosi
Кој те излажал за таква потрошња на гориво? На отворено троши преку 8 тоа возило,го имам истиот Туран само 2005та.Прво е тешко возило,второ е моноволумен и е прилично висок,не е аеродинамичен како лимузините и има голем отпор при совладување на воздухот.Кога ти дува посилен ветер у контра правец се однесува како на кочница да си притиснал бидејки е висок.И тоа што успеале потрушувачката на само 10лтр градска да ја доведат на тоа возило е успех
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш да ти троши помалку стави му чип,ама после ако го форсираш ке скрши брегаста,а ако го возиш полека за 1.5 литри ке ја намалиш потрошувачката на гориво
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Цитроен Ц3 ѓепекот не се отвара, отклучено е и еднаш од десет обиди ќе успее и после пак не сака. Има финта некоја за отварање или проблем?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Нема финта. Треба да се отвори и да се подмачка со вд40. Бравата тешко оди.

Ако имаш цилиндар на гепекот може рачно да го отклучуваш и заклучуваш како вратите со клучот за палење. Е сега може од надвор да му прснеш малку со вд40 ама тешко дека внатре ќе појде. Треба да се отвори, да се види што кочи и кај треба да се подмачка.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Цитроен Ц3 ѓепекот не се отвара, отклучено е и еднаш од десет обиди ќе успее и после пак не сака. Има финта некоја за отварање или проблем?
Jas imam Ax....verovatno mehanizmot ne e mnogu različen....ne odat radikalno avto kompaniite

Treba zadnite sedišta da gi oboriš...da vleziš polzečki. Ima 2 načina posle toa..
- prvo so štrafciger da ja izvadiš zaštitnata plastika od 5-tata vrata i da stigniš do mehanizmot
-ili na dnoto od vratata na samata šasija ako ima dva šrafa na šarka, da gi otšrafiš( obično se kluč 10) i gepekot ke se podigne
Posle toa odma rešavaj go problemot...so.podmačkuanje ili možebi ima prekin na žica
Автоматски споено мислење:

Edit: ako ti e vo kvar centralnata elektronika za otvoranjeto na vratite( se naogja nad pedalata, odma prilepeno do volanskata šipka).....imam kupeno od Saxo, no ne pasuva kaj mene bidejki taa što ja kupiv e so imobilajzer. Kaj mene e bez toa. Ke ti ja dadam za upola cena nego sto ja kupiv
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Нема цилиндар.

Епа мора отворање. Исто заборавив да ти кажам може да има и жица прекината во тоа како црево гумено што оди во гепекот. Од превиткување знае некогаш да се прецвика. Макар да во твојов случај поверојатно е дека бравата глави и треба да се подмачка.


Ако е сега заклучен гепекот треба да влезеш како што Ѓоко ти кажа. Може и да има Emergency release некое рачле да го овториш гепекот одвнатре. Поновиве коли имаат сите. Кај тебе не знам како е.

 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Дали некој откупува стари гуми? Кога ќе ги сменам овие, старите се прилично излижани, уште па зимски се, па не би ги ставал ниту за летоска. А нит имам кај да ги чувам, ниту ќе ми затребаат.

И уште нешто. Летоска пишав ми се јави жолто чек енџин за издувни гасови. Го проверија на компј, си работело оптимално и го ресетираа. Еве завчера вечер пак возев навечер, со 40-50 (темно и мокро) и пак ми засвети. Ми рекоа да ја истерам на обиколница со 5та брзина и бр обртаи 2200-2300 константно околу 15-20 км за природно да се прочистело оти сум ја возел само во град за да не мора принудно (не знам како е тоа) да се чисти нешто или менува. Утринава ја извозев 25 км. сијаличката пак свети :(
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ок, најдов за откуп на гуми. За другово за сијаличево на контролна табла, ќе му ставам црн селотејп врз него да не го гледам :vozbud:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Дали некој откупува стари гуми? Кога ќе ги сменам овие, старите се прилично излижани, уште па зимски се, па не би ги ставал ниту за летоска. А нит имам кај да ги чувам, ниту ќе ми затребаат.

И уште нешто. Летоска пишав ми се јави жолто чек енџин за издувни гасови. Го проверија на компј, си работело оптимално и го ресетираа. Еве завчера вечер пак возев навечер, со 40-50 (темно и мокро) и пак ми засвети. Ми рекоа да ја истерам на обиколница со 5та брзина и бр обртаи 2200-2300 константно околу 15-20 км за природно да се прочистело оти сум ја возел само во град за да не мора принудно (не знам како е тоа) да се чисти нешто или менува. Утринава ја извозев 25 км. сијаличката пак свети :(
На која кола ти свети? Марка,модел,гориво?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дали некој откупува стари гуми? Кога ќе ги сменам овие, старите се прилично излижани, уште па зимски се, па не би ги ставал ниту за летоска. А нит имам кај да ги чувам, ниту ќе ми затребаат.

И уште нешто. Летоска пишав ми се јави жолто чек енџин за издувни гасови. Го проверија на компј, си работело оптимално и го ресетираа. Еве завчера вечер пак возев навечер, со 40-50 (темно и мокро) и пак ми засвети. Ми рекоа да ја истерам на обиколница со 5та брзина и бр обртаи 2200-2300 константно околу 15-20 км за природно да се прочистело оти сум ја возел само во град за да не мора принудно (не знам како е тоа) да се чисти нешто или менува. Утринава ја извозев 25 км. сијаличката пак свети :(
Najverojatno ti rekle toa za dpf dokolku imas dizel kola, bidejki se zapusuva dokolku vozis samo gradska. I koa ke se zapuse skroz mora ili prinudno da se proba da se isciste ili komplet da se menja. Ali zavisi sho kola imas i od koja godina e, bidejki postarite koli go nemaat toj filter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom