Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
zdravo na site imam vw touran 1.9 tdi 2007 servis sve mu napraviv samo mi trosi nafta 9 10 litri gradska sto moze da bide ako imal nekoj slicen problem neka pise toj treba normalno 7 7.5 da trosi
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
zdravo na site imam vw touran 1.9 tdi 2007 servis sve mu napraviv samo mi trosi nafta 9 10 litri gradska sto moze da bide ako imal nekoj slicen problem neka pise toj treba normalno 7 7.5 da trosi
Touran носи тешка шасија а то шо си кажва народо и шо пиши на борд,то е ветер во магла. Нормално е да троши 8 литри чак и 9 литри град. Јас имам вектра б 2.0дти испод 8 литри град несум. Брачетми има сеат леон 1.9 тди и во град му троши 8-8.5 литри.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Што користите за зацрнување на гуми? Користев K2 Болд па ме интересира дали се` уште е најдобар избор или има други?

Прегледај го приврзокот 221241
За што ќе ви е, џабе фрање пари за поцрнување и мислиш голема заштита ќе биде? Јок ,освен на лете , а сега е се ближи зима затоа нека почека тоа


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не е само заштита, си ја одржуваш и бојата. Црни се и после 2-3 перења.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Јас турам дизел најмногу на Лукоил.
Имам забележано разлика кога турам од Макпетрол минувам помалку километри и моторот е потивок, а од Лукоил повеќе километри но и погласна работа на моторот.
Истото го имам осетено во работата на моторот, потивка е со нафта од макпетрол, за км скоро исто поминав дури можи малку повеќе со од макпетрол (не гарантирам за ова).
Сигурно до некој адитив е разликата, од скоро почнав на макпетрол да турам претходно само од лукоил. Ако ја оставев подолго време 3-4 дена да не ја возам, наредно палење работеше тивко. Најверојатно адитивот се таложи или најдолу или најгоре.
 
Член од
3 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
имам пежо 206 1.4 хди и тропа при вртење лево и десно, а по некогаш и на право. тропањето е како да удара метал со метал и има чуство како да одрипнува колата. Ја носев на мајстор и добив одговор дека е до мењачот(менувачот работи супер и менува во сите брзини). Друг мајстор одговори дека е вилушка. Дали некој од вас имал некој сличен проблем и да знае до што може да биде? Исто ми треба, некој добар мајстор во Штип што добро ја врши работата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Здраво
имам пежо 206 1.4 хди и тропа при вртење лево и десно, а по некогаш и на право. тропањето е како да удара метал со метал и има чуство како да одрипнува колата. Ја носев на мајстор и добив одговор дека е до мењачот(менувачот работи супер и менува во сите брзини). Друг мајстор одговори дека е вилушка. Дали некој од вас имал некој сличен проблем и да знае до што може да биде? Исто ми треба, некој добар мајстор во Штип што добро ја врши работата.
Само на дигалка и со добра хебла да се провери све. Мењачот можеби.....но пре све би рекол држачот од моторот...а не самиот мењач
Македонија-Словенија со еден резервоар 70L (дизел), наполнет на Макпетрол, и Словенија-Македонија исто со еден резервоар. Разлика во потрошувачка и разлика во моќност и работа на мотор никаква.
интересно..кај мене на малиот Цитроен е обратно.....со бензин од Макпетрол моторот е побучен, а со тој на Лукоил е посмирен во работата

А за дозелот неможам да направам разлика...субјективното чуство помалку доаѓа до израз бидејќи моторот е појак, подобра звучна изолација....тешко приметувам разлика во македонските горива. само во грција ја имам почуствувано разликата
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Само на дигалка и со добра хебла да се провери све. Мењачот можеби.....но пре све би рекол држачот од моторот...а не самиот мењач


интересно..кај мене на малиот Цитроен е обратно.....со бензин од Макпетрол моторот е побучен, а со тој на Лукоил е посмирен во работата

А за дозелот неможам да направам разлика...субјективното чуство помалку доаѓа до израз бидејќи моторот е појак, подобра звучна изолација....тешко приметувам разлика во македонските горива. само во грција ја имам почуствувано разликата
Тоа ми беше прва голема тура со колата и прв пат да ставам странско гориво во неа па очекував осетна разлика, ама немаше никакви промени. Па и кај нас не гледам некаква разлика помеѓу дизел на Макпетрол и Лукоил. Иста просечна потрошувачка има на бордот, разлика во работа на мотор нема, а стилот на возење е генерално ист бидејќи најчесто возам со темпомат.

Кај бензинците гледам разлика помеѓу бензинот од Макпетрол и бензинот од „приватни“ бензиниски. Со приватните имам лошо искуство, зголемена потрошувачка, понерамномерна работа на мотор, а и проблем со палење.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Тоа ми беше прва голема тура со колата и прв пат да ставам странско гориво во неа па очекував осетна разлика, ама немаше никакви промени. Па и кај нас не гледам некаква разлика помеѓу дизел на Макпетрол и Лукоил. Иста просечна потрошувачка има на бордот, разлика во работа на мотор нема, а стилот на возење е генерално ист бидејќи најчесто возам со темпомат.

Кај бензинците гледам разлика помеѓу бензинот од Макпетрол и бензинот од „приватни“ бензиниски. Со приватните имам лошо искуство, зголемена потрошувачка, понерамномерна работа на мотор, а и проблем со палење.
јас па обратно, од кога не турам бензин на макпетрол потрошувачката ми падна за литро ипол и тоа со приметно повеќе снага него порано.
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Се извинувам за ова прашање во оваа тема но не можев да најдам соодветна.
Не сум патувал накај Бугарија година ипол. Треба да возам неделава. Дали патот од Куманово до Деве Баир е нешто поправен, ист или полош него ли што беше во однос на дупки. Да знам дали да одам со сопствена кола или да побарам службена :). Фала
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво
имам пежо 206 1.4 хди и тропа при вртење лево и десно, а по некогаш и на право. тропањето е како да удара метал со метал и има чуство како да одрипнува колата. Ја носев на мајстор и добив одговор дека е до мењачот(менувачот работи супер и менува во сите брзини). Друг мајстор одговори дека е вилушка. Дали некој од вас имал некој сличен проблем и да знае до што може да биде? Исто ми треба, некој добар мајстор во Штип што добро ја врши работата.

Друже може и од вилушка да е. Ја би ти препораќал да почнеш со најосновни работи, како проверување да не има лабав штраф или слично.

За мајстор појма немам.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Се извинувам за ова прашање во оваа тема но не можев да најдам соодветна.
Не сум патувал накај Бугарија година ипол. Треба да возам неделава. Дали патот од Куманово до Деве Баир е нешто поправен, ист или полош него ли што беше во однос на дупки. Да знам дали да одам со сопствена кола или да побарам службена :). Фала
Има реновирана делница на околу 15-20км пред Крива Паланка, ама најголемиот дел од патот е катастрофа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Се извинувам за ова прашање во оваа тема но не можев да најдам соодветна.
Не сум патувал накај Бугарија година ипол. Треба да возам неделава. Дали патот од Куманово до Деве Баир е нешто поправен, ист или полош него ли што беше во однос на дупки. Да знам дали да одам со сопствена кола или да побарам службена :). Фала
Pred okolu 2 nedeli bev, do Kumanovo e okej, posle Kumanovo e katastorfa.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Истото го имам осетено во работата на моторот, потивка е со нафта од макпетрол, за км скоро исто поминав дури можи малку повеќе со од макпетрол (не гарантирам за ова).
Сигурно до некој адитив е разликата, од скоро почнав на макпетрол да турам претходно само од лукоил. Ако ја оставев подолго време 3-4 дена да не ја возам, наредно палење работеше тивко. Најверојатно адитивот се таложи или најдолу или најгоре.
и јас ставав само на лукоил се до пред некое време кога приметив дека ми скокна потрошувачката за цели 2л
сеа на макпетрол само и сум позадоволен


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki. Dali moze mislenje od nekoj sto se razbira za kia ceed 1.6 dizel 66kw? I uste nesto ima modeli so klimatronik i so klimatik, dali klimatik e manuelna klima ili e nesto drugo? Ima isto 1.6 so 80kw dali i toj e na lanec kako 66kw?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom