Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
Ve molam mislenje za avtoskola M22 i za drugi skoli vo blizina na karposh 4, taftalidze,vlae??
М22 имаше астра гтц, убава кола за полагање. Ја имам у боби ем возено тафталиџе е тоа, едно мртво саксо возев. Сега и они имаат понови коли некои мерцедеси од тие малите. Иначе кај и да идеш исто ти се фаќа.
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
здраво, ако ви треба полиса по поволна цена за осигурување на вашиот автомобил, контактирајте ме во инбокс
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Колку литри улје треба да однесеш во авто сервисот за да ти го променат, 4,5литри?
И исто така да прашам добро е да се става 5 30 масло на repsol за голф 6 1.6тди?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Колку литри улје треба да однесеш во авто сервисот за да ти го променат, 4,5литри?
И исто така да прашам добро е да се става 5 30 масло на repsol за голф 6 1.6тди?
И да купиш 5 литри ке ти остане ако ти затреба за дотурање.Што ти текнало па Репсол да му ставаш?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Момци, во план сум да земам Тојота Корола Седан 2003 (Бензин/Плин), да ми препорачате добар мајстор да ја провери детално пред да ја купам?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Момци, во план сум да земам Тојота Корола Седан 2003 (Бензин/Плин), да ми препорачате добар мајстор да ја провери детално пред да ја купам?
У тојота овластениот однеси ја најубаво,мислам беше коплет да ја проверат сосе компјутерска дијагностика 1000 ден,така се исплати зашто на памет ги знаат потенцијалните проблеми.Види дали има на плинскиот уред дополнителна капалка за подмачкување и ладење на вентилите.Ако нема не ја земај зашто вентилите голема е веројатноста да се при крај.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Предложете некој сервис за каросериска поправка во близина на центар/аер/кисела вода. Треба да се исправи хаубата и среди браникот па да се наместат за да нема луфта.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
Предложете некој сервис за каросериска поправка во близина на центар/аер/кисела вода. Треба да се исправи хаубата и среди браникот па да се наместат за да нема луфта.
Зошто бе, подобро ладење имаш вака
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Предложете некој сервис за каросериска поправка во близина на центар/аер/кисела вода. Треба да се исправи хаубата и среди браникот па да се наместат за да нема луфта.
Нема никаде во близина освен во Пинтија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
https://vimeo.com/368883577 - видео од проблемот

Шо можи да биди ова? Почна да тропа, има масло 273.000км. Мазда 626 1.8 бензинец. Во погорните коментари пишав дека ја пуштив на отворено едно 300км (ПП-СК и назад) никогаш толку км наеднап не била возена едно 18год, другиот ден запали нормално после второто палење почна да тропа. На одредени обрај т.е поголема туража го губи звуков ама ептен кратко и пак почнува исто. Подизачи сменети; Улјена пумпа беше изличана ја напрајвме на дребонг; Турено масло како мед за да набија притисок маслото пак исто. Некој вика подизачите да се преклаат, да се пречистат оти воздухвлегувало не биле убо клаени; Друг вика Клип ама од зади не чади; Еден вика лагери на радилица. Со мајсторите остана уште клиповите да се проверат и срцето на моторот. Знае некој шое ова?
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
BMW e60. Колата ми вибрира кога е во лер. Ако стиснам кумплунг или ако дадам гас во лер вибрациите се губат. При тргање или во возење нема вибрации, значи само во лер кога стојам во место. Ми кажаа до карданската гума била изедена и од тоа вибрирало. Мислење?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
BMW e60. Колата ми вибрира кога е во лер. Ако стиснам кумплунг или ако дадам гас во лер вибрациите се губат. При тргање или во возење нема вибрации, значи само во лер кога стојам во место. Ми кажаа до карданската гума била изедена и од тоа вибрирало. Мислење?
Може да е и замаец ... ако ти треба мајстор за бмв пиши пп
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
https://vimeo.com/368883577 - видео од проблемот

Шо можи да биди ова? Почна да тропа, има масло 273.000км. Мазда 626 1.8 бензинец. Во погорните коментари пишав дека ја пуштив на отворено едно 300км (ПП-СК и назад) никогаш толку км наеднап не била возена едно 18год, другиот ден запали нормално после второто палење почна да тропа. На одредени обрај т.е поголема туража го губи звуков ама ептен кратко и пак почнува исто. Подизачи сменети; Улјена пумпа беше изличана ја напрајвме на дребонг; Турено масло како мед за да набија притисок маслото пак исто. Некој вика подизачите да се преклаат, да се пречистат оти воздухвлегувало не биле убо клаени; Друг вика Клип ама од зади не чади; Еден вика лагери на радилица. Со мајсторите остана уште клиповите да се проверат и срцето на моторот. Знае некој шое ова?

Дефинитивно треба моторот да се отвора. Ова делува на радилица дека е. Измерете со манометар колку притисок маслото има нема врска што сте ја правеле (крпеле) пумпата. И стај му нормално масло какво што рекле од фабрика, дека ставате такви како мед масла за трактори, нема подмачкување доволно и затоа до вакви тропања иде.
Автоматски споено мислење:

BMW e60. Колата ми вибрира кога е во лер. Ако стиснам кумплунг или ако дадам гас во лер вибрациите се губат. При тргање или во возење нема вибрации, значи само во лер кога стојам во место. Ми кажаа до карданската гума била изедена и од тоа вибрирало. Мислење?
Врска нема карданот со тресење во место зошто кога стоиш во место и карданот не врти. 99 % е замаецот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom