Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Секој производ што пишува made in eu а не е наведена држава доаѓа од Романија,Естонија....
Во Германија на паштетата Аргета не пишува Made in Slovenia него Made in EU. Сигурно е во Бугарија праена. :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Во Германија на паштетата Аргета не пишува Made in Slovenia него Made in EU. Сигурно е во Бугарија праена. :)
A да беше аргетата Германски производ made in eu ли ке пишуваше? :D
 
Член од
18 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Кај може да најдам мапи за навигација за опел астра х cd70 e моделот на навигацијата. Ја имам за пола европа, ама за Македонија и балканот ги немам
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
IMG_20191018_122837.jpg
Се собралa црна течност во вдлабнатината од водната пумпа, изгледа капи од цревово што влегува во мотор? Безбедно е да се вози вака до сервис?
1,6tdci
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
C3 2008 1.4 TDI при додавање на гас има чад кога ќе го извадам она капачето на моторот, па ме интересира дали е нормално ова кај овие со помината поголема километража или некој дефект?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
C3 2008 1.4 TDI при додавање на гас има чад кога ќе го извадам она капачето на моторот, па ме интересира дали е нормално ова кај овие со помината поголема километража или некој дефект?
Aко има ептен малку е нормално,ако има многу не е.Види дали ако извадиш мерачот ке прска уље,ако прска продуван е моторот
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Aко има ептен малку е нормално,ако има многу не е.Види дали ако извадиш мерачот ке прска уље,ако прска продуван е моторот
Не е малку, ама и не прска уље.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
C3 2008 1.4 TDI при додавање на гас има чад кога ќе го извадам она капачето на моторот, па ме интересира дали е нормално ова кај овие со помината поголема километража или некој дефект?

Не е нормално ама не мора да значи дека моторот е продуван особено ако влече и пали добро колата. Може да е некое црево од иберлауфот скинато или превиткано и место чадот да оди кај што треба го дува на капачка.

Општо тој мотор поминува многу километри и за да чади од продуваност треба или над 500 к километра да има колата или пак да е катастрофално лошо одржувана претходно (возена со малку масло во моторот, со наливно масло од 150 денари литар и слични македонштини)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Веќе веројатно досадив со прашања за гумите ама ме јаде јанѕа сега. Во моментов пишав имам на тркала тигар винтер1, сакам според буџетот (За повеќе од 2 немам буџет) максимално да земам 2 нови за погонските тркала (ме советувавте и вие и други што се разбираат, за сава). Е сега, дали ќе има проблем напред 2 нови сава, назад 2 постари од 2016та тигар, со оглед на тоа што се различни производители, односно порано беа со различна мекост (тигар беше тврда гума, савините беа помеки) или ќе нема проблем? Уште е рано, не се паднати температурите али отсега му ја мислам. И мислам дека ова ќе е последно прашање од мене за гуми (или меѓу последните, не ми замерајте, појма немам од гумарски комбинаторики) :)
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Здраво луѓе,некој ако знае да помогне...се работи за пежо 307, 2-3пат по гасење на колата не се гасат светлата (долги светла) се функционира средни,позиција,жмигавци ова она табла,се си работи,но долгите така стојат упалени не можам ни да ги угасам,ја гасам колата а тие сеуште упалени,што би можело да е?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Здраво луѓе,некој ако знае да помогне...се работи за пежо 307, 2-3пат по гасење на колата не се гасат светлата (долги светла) се функционира средни,позиција,жмигавци ова она табла,се си работи,но долгите така стојат упалени не можам ни да ги угасам,ја гасам колата а тие сеуште упалени,што би можело да е?
Да не имаш follow me home опција? Или воопшто не се гасат?
Автоматски споено мислење:

Веќе веројатно досадив со прашања за гумите ама ме јаде јанѕа сега. Во моментов пишав имам на тркала тигар винтер1, сакам според буџетот (За повеќе од 2 немам буџет) максимално да земам 2 нови за погонските тркала (ме советувавте и вие и други што се разбираат, за сава). Е сега, дали ќе има проблем напред 2 нови сава, назад 2 постари од 2016та тигар, со оглед на тоа што се различни производители, односно порано беа со различна мекост (тигар беше тврда гума, савините беа помеки) или ќе нема проблем? Уште е рано, не се паднати температурите али отсега му ја мислам. И мислам дека ова ќе е последно прашање од мене за гуми (или меѓу последните, не ми замерајте, појма немам од гумарски комбинаторики) :)
Ќе нема проблем ако не леташ по кривини,нијанси се у прашање
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Да не имаш follow me home опција? Или воопшто не се гасат?
Автоматски споено мислење:
Не воопшто не се гасат, гасам колата светла и тд итд. а долгите светат,и да извадам клема од акумлатор и да ја вратам пак светат,значи воопшто не се гасат
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom