Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
прво провери возуелно ...можеби е откачена некоја пластика, црево...

после тоа провери без движење , мотај го воланот лево-десно...дали ќе греби. ако и тогаш греби нешто е со воланската летва/компресорот во прашање




дали си ги сменил свеќиците последниве 20-30 000 км? ако не се свеќиците, проблемот треба да се бара во некој едносмерен вентил кој треба да пропушта гориво во едната насока, а во другата не. можеби горивото се враќа поради тоа во резервоарот, па треба време пумпата да го испумпа до моторот
прво провери возуелно ...можеби е откачена некоја пластика, црево...

после тоа провери без движење , мотај го воланот лево-десно...дали ќе греби. ако и тогаш греби нешто е со воланската летва/компресорот во прашање




дали си ги сменил свеќиците последниве 20-30 000 км? ако не се свеќиците, проблемот треба да се бара во некој едносмерен вентил кој треба да пропушта гориво во едната насока, а во другата не. можеби горивото се враќа поради тоа во резервоарот, па треба време пумпата да го испумпа до моторот
Можно е пумпата да е отидена ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
има шанса и пумпата и летвата од едната страна да е оштетена.

но затоа веќе реков-во тој случај потешко ќе врти воланот него во нормална состојба. треба да направи разлика во однос на вретењето на воланот.

вака од зад комјутер ние тоа не можиме да го знаеме
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Dali nekoj moze da mi pomogne mi treba sprej za cistenje na MAF Senozorot kaj moze da kupam i kako se vika ?
Можиш да купиш таков спреј и во продавниците за електроника и компјутери, било каков спреј за чистење на електроника ќе ти брка работа. Има еден околу 200ден е со орел на него (блу игл или блу брд).
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ме интересира нечие искуство со автоматски менувач на Vw поточно за Туарег. Општо гледано како се покажани автоматските мењувачи. За пасатите 2005година после делфин што излегоа редизајниран знам од луѓе што ми кажувале дека не ги бива. Плус дали има некој искуство со 2.5 три мотор? Мани кои им се.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Ме интересира нечие искуство со автоматски менувач на Vw поточно за Туарег. Општо гледано како се покажани автоматските мењувачи. За пасатите 2005година после делфин што излегоа редизајниран знам од луѓе што ми кажувале дека не ги бива. Плус дали има некој искуство со 2.5 три мотор? Мани кои им се.
2.5 тди е чкљ мотор
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Дечки прееска колата малку ја скцав одоздоле кај десното тркало (позади тркалото) и после приметив кога натиснам на кумплуко малку ми квиче кога го притиснам и испуштам праве "кррркк" дали е можно да се оштете нешто од шо ја скцав
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Dali nekoj znae dobar motor od udrena 1.6 hdi mislam deka i od ford pezo i citroen ke pasuva motorot na mazda 3 1.6 2005? Da bide max dokaj 120000 km pominati.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Dali znaete nekoj sto reparira farovi od kola?
Se raboti za toyota rav4 2006 god. Srednite svetla svetat kako sveki. Smeniv halogeni sjelici hella demek orginal ama tapa. Probav so led (niken) no isto slaba svetlina.
Farovite od nadvor se sjajni i ne se pozuteni.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Dali nekoj znae dobar motor od udrena 1.6 hdi mislam deka i od ford pezo i citroen ke pasuva motorot na mazda 3 1.6 2005? Da bide max dokaj 120000 km pominati.
Барај по огласите на pazar3/reklama5 1,6tdci(HDi). Ако не најдеш таму, по отпадите ќе најдеш.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Барам RT4/RT5 навигација, ги има во Пежо 407,308, Цитроен C4,C5. По интернет баш и немам среќа со барањето па ме интересира дали некаде ( и каде ) во Бугарија или кај нас може да се најде?
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Скоро земав опел астра х 1.7 цдти 74 кв.
Денес приметив на бордот дека ми крена температура до 98. Обично на колку почнува перката да работи и колку е нормално?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Скоро земав опел астра х 1.7 цдти 74 кв.
Денес приметив на бордот дека ми крена температура до 98. Обично на колку почнува перката да работи и колку е нормално?
Прашај некој со Опел....кај мене на Алфата 1.9 јтд никогаш не крева изнад 90
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Ме интересира нечие искуство со автоматски менувач на Vw поточно за Туарег. Општо гледано како се покажани автоматските мењувачи. За пасатите 2005година после делфин што излегоа редизајниран знам од луѓе што ми кажувале дека не ги бива. Плус дали има некој искуство со 2.5 три мотор? Мани кои им се.
Половно возило со автоматски менувач е руски рулет
Автоматски споено мислење:

Скоро земав опел астра х 1.7 цдти 74 кв.
Денес приметив на бордот дека ми крена температура до 98. Обично на колку почнува перката да работи и колку е нормално?
Опел идат некој степен плус,и преку 100 да крене не е опасно ама сепак консултирај се телефонски со некој овластен сервис,склони се да дувнат дихтунгот
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj znae dobar motor od udrena 1.6 hdi mislam deka i od ford pezo i citroen ke pasuva motorot na mazda 3 1.6 2005? Da bide max dokaj 120000 km pominati.
Барај го Никола карши матичното во Ѓорче,има гаража таму работи,последен пат кога бев кај него имаше околу 20тина мотори од разно разни француски ѓубриња
Автоматски споено мислење:

Француз дај му само пи*ка или к*р да лиже,ништо друго а не па коли да прави
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2017
Мислења
411
Поени од реакции
153
Молам за Совет......Како што може да се види,на седиштава (Едното е назад а другото е совозачко) на средина некаде има како флека т.е флеки,ги однесов на хемиско,ги средија,после една недела 10-Дена се појави пак,немам ништо истурено,потурено,имав мал проблем бидејќи ја чувам колата надвор кога ке врнеше,влегуваше вода позади,т.е багажникот беше со вода,и кога ке седнеше некој позади се воденеше задното и седиште,ја однесов на сервис го санираа тоа,не влегува вода од никаде и на ништо,ама флеките си стојат,а и не верувам дека се од водата .......Иначе пред скоро време ја купив,дали повторно хемиско да правам,или постои некој спреј,или незнам тапацирање,нови седишта?
 

Attachments

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Молам за Совет......Како што може да се види,на седиштава (Едното е назад а другото е совозачко) на средина некаде има како флека т.е флеки,ги однесов на хемиско,ги средија,после една недела 10-Дена се појави пак,немам ништо истурено,потурено,имав мал проблем бидејќи ја чувам колата надвор кога ке врнеше,влегуваше вода позади,т.е багажникот беше со вода,и кога ке седнеше некој позади се воденеше задното и седиште,ја однесов на сервис го санираа тоа,не влегува вода од никаде и на ништо,ама флеките си стојат,а и не верувам дека се од водата .......Иначе пред скоро време ја купив,дали повторно хемиско да правам,или постои некој спреј,или незнам тапацирање,нови седишта?
Смени го хемиското ... гледај да биде со торнадор пиштол некој не да ти ги натопи седиштата ... после тоа треба подотворени прозорците и да се излуфтира да испари влагата или во гаража ако си целосно отворени
Можеш да направиш само на тие две седишта хемиско
 

Kajgana Shop

На врв Bottom