Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Овие да не си ги зел, другар мој знам дека ги зеде овие пред околу година дена.
да, сега ги гледав, praxis биле. Ги сменив и предните и задниот. Засега ми вршат работа ама ако велат дека не се добри, не знам, не можам да ги препорачам затоа што тек 1 година ги користам. Сакам да видам од сонцево сега како ќе се однесуваат зимоска на минусни.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Некој да каже решение како да ја исчистам колата од смола од дрвата шо капе, ми кажаа со разредувач ама реков да се консултирам прво ризично ми е некако тоа да не ја оштетам бојата, цела кола ми е со мали ситни точки од смола
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Некој да каже решение како да ја исчистам колата од смола од дрвата шо капе, ми кажаа со разредувач ама реков да се консултирам прво ризично ми е некако тоа да не ја оштетам бојата, цела кола ми е со мали ситни точки од смола
Со топла вода,ама не да биде зовриена.Сипаш полека врз смолата и со прст триеш.Најубаво со ѓезве за кафе ама големо и полека сипаш врз смолата.Водата жешка ама сипаш полека
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Некој да каже решение како да ја исчистам колата од смола од дрвата шо капе, ми кажаа со разредувач ама реков да се консултирам прво ризично ми е некако тоа да не ја оштетам бојата, цела кола ми е со мали ситни точки од смола
Немој разредувач жити се оти ќе истера и бојата јас си заебав туку дестилирана вода и сјај ќе брка работа може и со топла вода накај млака како кај автопералната


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
А да ај однесеш во Автоперална да ти ја средат не е попаметно :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Imam Mazda 3 benzinec, na plin ja vozam i sea zadnjive 3-4 dena pri gasenje na kolata se pojavuva nekoj zvuk od kaj plinot sto do sega ne se pojavil. Znaci titka 2 ili 3 pati toa aparatceto za plin i tolku, da povtoram ova se slucuva posle gasenje na kolata. Plin ima vo kolata inaku, eve vekje 80tina km pominav bez problem i ima za uste okolu 200. Nekoj da ne ima vakvo iskustvo da spodeli sto moze da e problemot? Ne za drugo za da ne lutam po servisive za koli kako udren, da znam sto e konkretno.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Imam Mazda 3 benzinec, na plin ja vozam i sea zadnjive 3-4 dena pri gasenje na kolata se pojavuva nekoj zvuk od kaj plinot sto do sega ne se pojavil. Znaci titka 2 ili 3 pati toa aparatceto za plin i tolku, da povtoram ova se slucuva posle gasenje na kolata. Plin ima vo kolata inaku, eve vekje 80tina km pominav bez problem i ima za uste okolu 200. Nekoj da ne ima vakvo iskustvo da spodeli sto moze da e problemot? Ne za drugo za da ne lutam po servisive za koli kako udren, da znam sto e konkretno.
Не е до плинот , туку во резервоарот за гориво бензинот внатре има пумпа за бензин е пред расипување бидејќи нон-стоп работи а користиш плин и ете ви последици кога се користи плин и друга работа можно е осигурувачот за плин односно пренасочувач е малку расипан но тоа многу ретко што не е до тоа


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Не е до плинот , туку во резервоарот за гориво бензинот внатре има пумпа за бензин е пред расипување бидејќи нон-стоп работи а користиш плин и ете ви последици кога се користи плин и друга работа можно е осигурувачот за плин односно пренасочувач е малку расипан но тоа многу ретко што не е до тоа


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Od laicki aspekt mislam deka e ova poslednoto zaso vcera u sred voznja, onde kaj bitpazar mi se desi istoto, znaci pri brzina 30-40 i minimalno kocenje radi guzva pak go naprai toa so titkanjeto i malce zasecka kolata ama ne se izgasi, znaes kako koga prefrlas od plin na benzin manuelno.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Imam Mazda 3 benzinec, na plin ja vozam i sea zadnjive 3-4 dena pri gasenje na kolata se pojavuva nekoj zvuk od kaj plinot sto do sega ne se pojavil. Znaci titka 2 ili 3 pati toa aparatceto za plin i tolku, da povtoram ova se slucuva posle gasenje na kolata. Plin ima vo kolata inaku, eve vekje 80tina km pominav bez problem i ima za uste okolu 200. Nekoj da ne ima vakvo iskustvo da spodeli sto moze da e problemot? Ne za drugo za da ne lutam po servisive za koli kako udren, da znam sto e konkretno.
Кога последно си направил сервис на плинот? И таму имат филтри шо се менвет на 20000 км.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Кога последно си направил сервис на плинот? И таму имат филтри шо се менвет на 20000 км.
Pred godina dena smeniv skroz nov priklucok ili kako i da se vika toa, poso mi tecese i mi zamrzna plinot. Ne e ni godina dena do dusa, dekemvri negde bese. Ali togas ne mi go praese ovoj zvuk...

Servis na plinot mislam pred godina i pol e praen ama ne sum 100 posto siguren za ova, mozno e i filtrite da se, bem li ga. Ali 20 000 ne se pominati od posledniot servis toa sigurno.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Od laicki aspekt mislam deka e ova poslednoto zaso vcera u sred voznja, onde kaj bitpazar mi se desi istoto, znaci pri brzina 30-40 i minimalno kocenje radi guzva pak go naprai toa so titkanjeto i malce zasecka kolata ama ne se izgasi, znaes kako koga prefrlas od plin na benzin manuelno.
Е за тоа треба штелување на плинот или нови ,,свеќици” или нов филтер за воздух треба мајстор за плин оти тоа е надвор од моето знаење според логиката бидејќи кај маздата свиќиците е подруго не е како кај југовците партизанските коли. Според мене најлош случај е некои дизни се изгорени


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Фала ти на покана. Сè уште се мислам дали да му вртам на човеков за да ја видам Алфата и ако е сè во ред да ја купам.
прати ми линк...или овде или на ПП од колата..да ја видам, можеби од некои детали ќе откријам нешто плус
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ја купиле од некој, а пред тој дали и колку имало не знам.

200.000 км не верувам да се реални, мотор 1.4тди

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Мене ме одвраќаат км, за моторот 1.4 од 2002г (со кружните светла) пријател мој зеде од Бугарија ама мн зачувано беше па пред едно 6год и го фати нешто под 4к евра. Редовно го вози нема дефект на моторот, електриката ќе речиш vw е ама и моторчињата на стаклата и централната проблем излегоа, последно со кинески се замена.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ја купиле од некој, а пред тој дали и колку имало не знам.

200.000 км не верувам да се реални, мотор 1.4тди

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
200 000 km има таа кола колку јас што имам 5 години.


Инаку не вреди 3000 во никој случај. За малку плус имаш солидни коли една класа погоре од слична година на производство, не се споредуваат со тоа поло-трактор фергусон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom