Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ме интересира мислење за Alfa Romeo 147jtd 2006
Значи пред се барам искуства од сопственици на овој модел на возила.
Ме интересира која им се слабости , а кој предности како се со потрошна итн..
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Ме интересира мислење за Alfa Romeo 147jtd 2006
Значи пред се барам искуства од сопственици на овој модел на возила.
Ме интересира која им се слабости , а кој предности како се со потрошна итн..
Од кај да почнам е муабетов? Најкратко кажано. Изгледа добро! И совет од мене, кој ми го рекле постарите. Алфа се купува само првите 5-6 години и макс со 100.000 км.
Овие сега увезените од Италија, Швајцарија се сите извозени по 300-400000км
А за алфа тоа е многу.
За дефекти произлегуваат полно.
Маф, егр, менувач, турбина, заден трап итн
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Абе дали е можно на меривата да се вадат дури и брисачите за еден мизерен филтер да се смени? Тој за полен
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Мислење за Seat Ibiza 2001 1.9 sdi

Колата има серво волан ми капе ујле од летвата муабето ми е дали место да ја носам летвата да ја репарират да ставам адетив или нешто слично за да се залепе(запуше) од тамо кај што капе
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Мислење за Seat Ibiza 2001 1.9 sdi

Колата има серво волан ми капе ујле од летвата муабето ми е дали место да ја носам летвата да ја репарират да ставам адетив или нешто слично за да се залепе(запуше) од тамо кај што капе
Нема адитив за летва. Репарираја и ќе бидеш рајат. Крајчината сосе гумици стеги и јабучици ќе си смениш оти со волан не се игра. 6500се насе.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Дали некој има ставено светло за рикверц од алиекспрес, шо ги прикажуваат дека се многу светли, дали навистина има некоја видна разлика?
Претходно сум имал лоши искуства со лед за позиција, за ова светло претпоставувам ќе потрае зошто не свети цело време нема да загрева, а најверојатно и не е на canbus ова светло. Тоа што ми е назад е обична сијаличка и никаква прегледност не ми дава навечер.
Ако не ќе почекам да стигни па јас ќе споделам искуства.
 

Attachments

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Нема адитив за летва. Репарираја и ќе бидеш рајат. Крајчината сосе гумици стеги и јабучици ќе си смениш оти со волан не се игра. 6500се насе.
Ако е хидраулична летва тешко дека ке може да се репарира овде кај нас
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Дали некој има ставено светло за рикверц од алиекспрес, шо ги прикажуваат дека се многу светли, дали навистина има некоја видна разлика?
Претходно сум имал лоши искуства со лед за позиција, за ова светло претпоставувам ќе потрае зошто не свети цело време нема да загрева, а најверојатно и не е на canbus ова светло. Тоа што ми е назад е обична сијаличка и никаква прегледност не ми дава навечер.
Ако не ќе почекам да стигни па јас ќе споделам искуства.
Јас имам ставено ваква ЛЕд...но компјутерот да не вади грешка, ставив паралелно отпорник од 1000 ома, 2 вати(можи и појак....препорачливо е), и задоволен сум.

Плус ставив од тие ,,окца,, ЛЕД диоди, а пошто несакав да бушам дупки на спојлерот, ги сватив на рамката на таблицата и доста е естетски вака. Овие окца даваат доста ,,браит,, светлина и при возење во рикверц, се гледа како ден



 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Дечки ајде помош BMW E87 118d 2005 не работи рачката за хауба. Како да ја отворам?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дечки ајде помош BMW E87 118d 2005 не работи рачката за хауба. Како да ја отворам?
и мене ми се случено на Ауди А4 2002 . Изгледа ви се откачило сајлата за повлекување рачката за хауба . Решение е преку маската решетка или бубрези наречи како сакате е тие да ги извадиш со пластична хебла или нешто друго да не го оштетуваш бојата на хаубата или хромираните лајсни и преку него посегни ,,протни” до шрафовите за ,,бравите” што се закачени долното тие да ги оштрафиш и ќе се отвори само така направив на Аудито ,а БМВто би требало да е сличен начин , види на ЈуТуб како се реши проблемот белким ќе се најде на ЈуТуб


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Јас имам ставено ваква ЛЕд...но компјутерот да не вади грешка, ставив паралелно отпорник од 1000 ома, 2 вати(можи и појак....препорачливо е), и задоволен сум.

Плус ставив од тие ,,окца,, ЛЕД диоди, а пошто несакав да бушам дупки на спојлерот, ги сватив на рамката на таблицата и доста е естетски вака. Овие окца даваат доста ,,браит,, светлина и при возење во рикверц, се гледа како ден



Овие окцата шо ги викаш ми изгледа како одлично решение. Ако јавуваше грешка од сијаличката кај тебе сигурно и јас ќе го имам тој проблем (lancia), јас мислев само стоп светлата се на canbusот.
Дали сам ги ставаше и како однесе напојување за окцата?
Тие не јавуваат грешка(прегорено сијаличе)?
И ако не ти е тешко прати ми линк од кои се овие што ги имаш?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Дечки, искуства со Алфа Ромео 147 2003 година?
Гледам и @gjoko-mkd има слична или иста па ако сака да сподели нешто.
Фала ви.

Прегледај го приврзокот 217768
Ovaa na slikava e ponova..redizajn. Tie od 2003 se so poinakvi svetla

Kako i kaj sekoja kola...bitno e da otkrieš da ne e premnogu vozena.
Kaj Alfite situacijata e podobra od toj aspekt, bidejki na zapad nikoj ne kupuva Alfa za pravenje na kilometri...tuku za uživanje vo vožnja vo Alfa
Dobar pregled na kolata otkriva kolku i kako e vozena.
Pokraj raširenoto mislenje....Alfite imaat pomalku mani od mnogu poskapi i porazvikani marki na koli
Овие окцата шо ги викаш ми изгледа како одлично решение. Ако јавуваше грешка од сијаличката кај тебе сигурно и јас ќе го имам тој проблем (lancia), јас мислев само стоп светлата се на canbusот.
Дали сам ги ставаше и како однесе напојување за окцата?
Тие не јавуваат грешка(прегорено сијаличе)?
И ако не ти е тешко прати ми линк од кои се овие што ги имаш?
Gi nabaviv od Alieksprws...okolu 2 dolari se dvete.
Pošto se razbiram od popravki...sam gi instalirav, a napujuvnje zedov od snopon na žici što pominuva otprilika zad tretoto štop svetlo- pomegju platneniot plafon i krovot na kolata
Treba da ja najdiš zicata za rikverc i tuka da napraviš most
 

Kajgana Shop

На врв Bottom