Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Прв газда, можи да се потврди дали се реални км?
Da prv gazda covekot ja vozese 5-6 godini i potoa zamina za germanija i gi znam lugeto ziveat 5 kuki posle mene, plus imat i dr kola pikap so koj tatkomu si go drzi biznisot. Kolata vo poslednite 4 godini dali 1 e izvozena.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Da prv gazda covekot ja vozese 5-6 godini i potoa zamina za germanija i gi znam lugeto ziveat 5 kuki posle mene, plus imat i dr kola pikap so koj tatkomu si go drzi biznisot. Kolata vo poslednite 4 godini dali 1 e izvozena.
Ако прашуваш за сооднос на цена со км е исплатлива сепак е тојота моторот ако нема никакви очигледни проблеми, другото е прашање на вкус дали ти се свиѓа просторноста и прегледноста.
Баш со урбан крузер немам искуство ама ако го носи моторот од королата или дизел или бензин со толку мала км имаш уште мн возење во него.
Бензинецот мислам и дека неуништлив беше многу погоден мотор.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Toyota Urban Cruser 2009 god so 50 000 km pominato dali se isplajke za 6500 evra?
пред доста години мој братучед купи ваква кола од автосалонот на Тојота во Скопје, земена како старо за ново опција, со малку км, но тогаш ја плати 10 500 евра(да...точна е бројката).

На враќање за Кичево јас ја возев...супер кола

Од тогаш...ја утепа во возење и ништо нема сменето...освен што ја префарба и тоа од луксуз....со истата боја како што го фарбаше и џипот Мазда
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Пежо 308 1.6 хди, купена нова, 166 000 км и дојде време за менување на ламела.
Дилемата ми е, дали да се менува замаецот или не? Некои сервисери викаат пожелно, други викаат само ако е оштетен. Искуства?

Ај вака...ако планираш да ја возиш колата подолго време менувај секако. Ако планираш да ја продаваш тогаш не го менувај.
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
Здраво форумџии,
Да замолам некој доколку знае каде може да се купи заштитна пластика под моторот на подвозјето (онаа големата) изгубена е, така го купив возилото втора рака.
Се работи за Форд Фиеста 1.5 тцди, 75кс, 2012 редизајнот.
...И уште нешто, како да го подобрам палењето, колата и ладна и топла пали ок - секогаш од прва али малку млитаво и некогаш знае да протресе кога пали - да ставам ли адитив и каков? Потрошувачката е ок, прима и влече добро, никогаш не трокира, бел чад ретко и многу кратко и речиси без остар мирис на согорена нафта.
Главно ја возам секојдневно во град 20-30км тргни-застани и за викенд по една тура над 100тина км.
Фала однапред на вашите одговори.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Здраво форумџии,
Да замолам некој доколку знае каде може да се купи заштитна пластика под моторот на подвозјето (онаа големата) изгубена е, така го купив возилото втора рака.
Се работи за Форд Фиеста 1.5 тцди, 75кс, 2012 редизајнот.
...И уште нешто, како да го подобрам палењето, колата и ладна и топла пали ок - секогаш од прва али малку млитаво и некогаш знае да протресе кога пали - да ставам ли адитив и каков? Потрошувачката е ок, прима и влече добро, никогаш не трокира, бел чад ретко и многу кратко и речиси без остар мирис на согорена нафта.
Главно ја возам секојдневно во град 20-30км тргни-застани и за викенд по една тура над 100тина км.
Фала однапред на вашите одговори.
јас купив иста таква но за Алфа(ја извадиле тие пред мене...некои мислат дека така се подобрува ладењето....абдали...) од плацевите за расходовани коли

адитив јас ставам еднаш на 5-6 месеци....а најдобро е кога одиш на отворено поприлично да ја раздуваш. На пример од Скопје за Тетово возија со константна брзина 120-130...ќе пее после тоа моторот
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Јас лани менував ламела и совет од мајсторот беше промена комплет на цел сет, рачунај работна рака ти е барем 60 евра, а тој стариот ако отишла ламелата не верувам дека ќе оди уште долго. На рено 15 000 ки со работна рака ме фати цел сет валео, а имаше и sachs за 2000ки поефтино.
Ти цел сет ламела си сменил, ама момаков прашува дали со сет ламелата да смени и варијабилен замаец.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Карши Ситимол,преку Илинденска мајстор Нино.Доктор на науки за централно и аларми,башка келепур наплаќа
Некои викаат кај Технолошки кај зградата на Дабар бил овој Нино (ул Никола Тесла 12). Дали е преместен кај Ситимол?
Оти сега десното совозачко копче ни дига ни спушта стакло па морам да го поправам. Дог секјурити ми е далеку да одам за едно копче, а рековте овој мајстор бил ок. Или ако @AlternativeF го најде да ми посочи каде е.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Некои викаат кај Технолошки кај зградата на Дабар бил овој Нино (ул Никола Тесла 12). Дали е преместен кај Ситимол?
Оти сега десното совозачко копче ни дига ни спушта стакло па морам да го поправам. Дог секјурити ми е далеку да одам за едно копче, а рековте овој мајстор бил ок. Или ако @AlternativeF го најде да ми посочи каде е.
Карши ситимол на илинденска,кога доаѓаш од кај воена болница према карпош 4 одма после бемве сервисот нагло вртиш десно.Тука има поише сервиси клими,плин амортизери чуда врагови тој нино е на крај
Автоматски споено мислење:

Тие другите што се тука за предници,клими,амортизери,плин глеј да не се излажеш нога да ти стапне зашто кај се арабат па уште и крадачи сите до еден.Како да се договориле цел шљајм од мајстори на едно место да се соберат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Карши ситимол на илинденска,кога доаѓаш од кај воена болница према карпош 4 одма после бемве сервисот нагло вртиш десно.Тука има поише сервиси клими,плин амортизери чуда врагови тој нино е на крај
Автоматски споено мислење:

Тие другите што се тука за предници,клими,амортизери,плин глеј да не се излажеш нога да ти стапне зашто кај се арабат па уште и крадачи сите до еден.Како да се договориле цел шљајм од мајстори на едно место да се соберат.
буквално ми нацрта и оп, сум го нашол на мапа одма. Фала
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Некои викаат кај Технолошки кај зградата на Дабар бил овој Нино (ул Никола Тесла 12). Дали е преместен кај Ситимол?
Оти сега десното совозачко копче ни дига ни спушта стакло па морам да го поправам. Дог секјурити ми е далеку да одам за едно копче, а рековте овој мајстор бил ок. Или ако @AlternativeF го најде да ми посочи каде е.
Ќе свртам кругче низ маало поручек да проверам, па ќе ти пишам дали е уште таму.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Ќе свртам кругче низ маало поручек да проверам, па ќе ти пишам дали е уште таму.
Да не вртиш кругче низ маало еве го бројот на мобилниот 078 554 894 Сега техниката е толку напред,па нема потреба да се вртат кругчиња
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Човече, Наќо ка маџионичар :)
Автоматски споено мислење:

Информативно, на телефон се договоривме, како што гледам на мапата од Румунска кон Ѓорче по Илинденска кога се оди одма пред бмв сервисот има една улица. У секој случај 1-2 улички тука е.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Човече, Наќо ка маџионичар :)
Автоматски споено мислење:

Информативно, на телефон се договоривме, како што гледам на мапата од Румунска кон Ѓорче по Илинденска кога се оди одма пред бмв сервисот има една улица. У секој случај 1-2 улички тука е.
Ако ти тражи многу пари,накај гробиштата у Ѓорче има двојца никогаш немаат гужва и исто така се доста стручни.Овој ми зема по 2000 ден од врата,а третата ја праев кај вториве за 1400 ден
Автоматски споено мислење:

Минатиот пат кога те советував дека биле изгор тие дог сикјурити,сум ги помешал со вокс у капиштец кај кафана фурна.Тие ми побараа 80€ од врата
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
јас купив иста таква но за Алфа(ја извадиле тие пред мене...некои мислат дека така се подобрува ладењето....абдали...) од плацевите за расходовани коли

адитив јас ставам еднаш на 5-6 месеци....а најдобро е кога одиш на отворено поприлично да ја раздуваш. На пример од Скопје за Тетово возија со константна брзина 120-130...ќе пее после тоа моторот
Фала ти gjoko-mkd, незнам дали, кога и каде ќе најдам таква пластика на таков плац околу велешки/скопски регион.

А каков адитив за дизел да ставам? Има 5-6 типа и милион производители? Има само за инјектори, па за вентили, па против апсорпција на вода, дизел тритмент, 5 во 1, за ДПФ филтер...итн.
Од друга страна мислењата се многу поделени, со адитивот додатно да не запушам некој дел од целиот систем на довод на гориво - најосетливи се дизните? Адитивот ќе влезе и стои во резервоар - ама да не го донесе целото ѓубре до дизните и да ги запуши? Едни ми викаат тури други ни случајно да не пробувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom