Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.957
Da prasam za ''Diesel Service Stojce'' vo Gjorce Petrov(SK) mestovo/majstorot e dobar ?
Врвен мајстор,т.е мајсториште ама и цените му се врвни.Иначе во Влае се наоѓа,а не во Ѓорче.Човекот се вика Ѓоко,Џоле а Стојче е татко му кој веќе не работи
Автоматски споено мислење:

Подобар од овој е само тој во Кавадарци,таму негде беше
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Ford Focus 1.6tdci 90hp
Низ град се си е океј, влече без проблем, но на автопат како во 5та брзина да не прима гас.
До 120kmh крева лесно, потоа некако одвај до 140kmh на прав пат.
Кога ја држам во 5та полна гас, ни обртаите мрдаат ни брзината мрда, си седи измеѓу 120-140kmh.
На стрмниот дел (угорница) од автопатот Миладиновци ми се случи да почне да ми намалува од 130 до 80kmh помислив да не пукнало некое вакум црево или да не расипало турбо, сменив во 4та стоеше на 80kmh исклучив клима и за 5 секунди пак убрза до 120-140mh.
Некој слично вакво искуство ??
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
А демек А6-ките не се вратени, хаха.

Првин на запад никој не купува таква кола (било која марка, од таа класа) дизел ако не мисли да поминува огромна километража на годишно ниво. Така е оти тие не патат од балкански комплекси (да ги видат во BMW или Audi) туку на колата гледаат рационално и од економска гледна точка. Барем повеќето од западњаците.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Ќе го земе ќе го продрнка и овде едно сто илјади без сервиси освен уље што ќе му дотура и ќе го фрли у отпад.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Врвен мајстор,т.е мајсториште ама и цените му се врвни.Иначе во Влае се наоѓа,а не во Ѓорче.Човекот се вика Ѓоко,Џоле а Стојче е татко му кој веќе не работи
Автоматски споено мислење:

Подобар од овој е само тој во Кавадарци,таму негде беше
Imam vozilo toyota auris sakam da go stavam na kompjuter da go proveram. Kolku e za kaj nego?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ford Focus 1.6tdci 90hp
Низ град се си е океј, влече без проблем, но на автопат како во 5та брзина да не прима гас.
До 120kmh крева лесно, потоа некако одвај до 140kmh на прав пат.
Кога ја држам во 5та полна гас, ни обртаите мрдаат ни брзината мрда, си седи измеѓу 120-140kmh.
На стрмниот дел (угорница) од автопатот Миладиновци ми се случи да почне да ми намалува од 130 до 80kmh помислив да не пукнало некое вакум црево или да не расипало турбо, сменив во 4та стоеше на 80kmh исклучив клима и за 5 секунди пак убрза до 120-140mh.
Некој слично вакво искуство ??
Ламелата кога ја имаш сменето?
Автоматски споено мислење:

Дали мислите дека за нашиов пазар овде во Македонија,дека Волскваген (Пасат) е најпреценетата кола еве зошто? Котира доста високо на пазарот,држи цена колку Ауди,Мерцедес,Бмв,40-50 % можи и повеќе има исти/слични делови како Ауди,доста иста и скапа предница,идентична како Ауди,а сепак е пониска класа.......И како е овде пазаров да имате нешто како Форд,Фијат и било што друго одржано,гаражирано сервисирано,да сакате да ја продадете ќе треба за малку пари некого со кола да го направите,зошто воопшто недржи цена.
Изгледа никој нема vw на форумов никој не застана во одбрана. :icon_lol:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.957
Купујте коли на бензин,зашто за кратко време ке почнат со стикерите.Кај огин за одржавање па уште глоби да плаќаме.Мочам им се, кој ги измисли огин да го изгори
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Никогаш, мислам дека е оригиналната.
Можно е до неа да е, и кај мене на успон се случва да ми врати во 4та (полуавтоматски е мењачот) иако колата има полет не одат обртаите, со 4та после влечи, ама мене не ми проблем дури оди нека оди можи да живеам и така не возам брзо. Види и на дијагностика да не има некој код ако нема чек енџин.
Автоматски споено мислење:

Купујте коли на бензин,зашто за кратко време ке почнат со стикерите.Кај огин за одржавање па уште глоби да плаќаме.Мочам им се, кој ги измисли огин да го изгори
Барем нека не не удираат ние шо сме со мали дизели, баш ми се погоди. Ама па и ние чадиме...
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.957
Ламелата кога ја имаш сменето?
Автоматски споено мислење:


Изгледа никој нема vw на форумов никој не застана во одбрана. :icon_lol:
Јас имам vw,ама сум реален.Воопшто не ја оправдува цената,од секогаш сум го имал ова мислење и до крај на живот нема да го сменам.Цел живот сум со опели и точно е дека се кварливи аута,но сепак ке кажам дека се тие најдобри возила ако се земе предвид цената на купување и сумите кои ти се одлеваат од џеб за одржавање.
Автоматски споено мислење:

Кај vw ако се земе предвид тоа што у старт се поскапи,плус кога ке се додаде дека се за одржавање прилично поскапи а сепак се и тие доста кварливи,испаѓа дека не ја оправдуваат цената
Автоматски споено мислење:

Капката што ја прели чашата е последново со Меривата.Па кој автомобил е тоа полото да му се намочам,извинете на израз 5 години постаро е 500€ поскапо од Меривата,а да застане до неа ке се стопи од срам
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom