Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Да не му се има случено на некој грешно гориво да му стават? Во автомобилот имав сигурно 3литри нафта. Тој на бензинската почна да става бензин. Приметив одма и имаше стаено околу 1,4литри (Околу 100ден). Доставив 500ден нафта (8,3литри).
Моментално има смеса од 11-12литри нафта и 1,4литри бензин.
Некој совет што да правам?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да не му се има случено на некој грешно гориво да му стават? Во автомобилот имав сигурно 3литри нафта. Тој на бензинската почна да става бензин. Приметив одма и имаше стаено околу 1,4литри (Околу 100ден). Доставив 500ден нафта (8,3литри).
Моментално има смеса од 11-12литри нафта и 1,4литри бензин.
Некој совет што да правам?
За кое возило и мотор се работи?
Според мене не е голема количина ама стави нафта повеќе да се промеша
Еве нешто расчитај по нетов
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Наполно го до горе и немаш гајле.

Ако не со адвокат на бензинска и на нивни трошок да ти го испразнат резервоарот и целиот систем, да го измијат и да го наполнат со нова нафта.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Напраив смеса 20л нафта, 1,4л бензин.
65км извозев, океј е , не приметив некоја разлика или проблем..
И потоа пак полни го чисто гориво за таков мотор и пак терај 65км и после смени ги филтрите за масло и гориво е тек тогаш ќе немаш гајле и ќе биде ОК


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Ај совет некој ако имал слично искуство.Фелицијата на дедо ми беше при крај,а овој уште па купи плац у Волково,патот неможам да ви го опишам до плацот па буквално се распадна фелицијата,у отпад нема да му ја земат.Си капариса поло,ама за да не му ја ибе мајката и на него,од мојава комшивка купи и југо корал 45 од 89та со оригинални 51.000 поминати да го ебава по дупките.Колава не е палена 15години,стои така у гаража,купивме нов акумулатор и сега прашањето ми е одма да ја верглам да ја палам или претходно треба нешто да се чепне
Автоматски споено мислење:

Некако ми е шубе после 15 години да ја заверглам,се мислам хаварија некоја да не настане ептен ке ми биде жал,можда е еден единствен примерок со таа километража.Освен плинскиот уред,се е фабричко на неа,буквално штрафче едно нема ставено а да не е оргинал застава
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Ај совет некој ако имал слично искуство.Фелицијата на дедо ми беше при крај,а овој уште па купи плац у Волково,патот неможам да ви го опишам до плацот па буквално се распадна фелицијата,у отпад нема да му ја земат.Си капариса поло,ама за да не му ја ибе мајката и на него,од мојава комшивка купи и југо корал 45 од 89та со оригинални 51.000 поминати да го ебава по дупките.Колава не е палена 15години,стои така у гаража,купивме нов акумулатор и сега прашањето ми е одма да ја верглам да ја палам или претходно треба нешто да се чепне
Автоматски споено мислење:

Некако ми е шубе после 15 години да ја заверглам,се мислам хаварија некоја да не настане ептен ке ми биде жал,можда е еден единствен примерок со таа километража.Освен плинскиот уред,се е фабричко на неа,буквално штрафче едно нема ставено а да не е оргинал застава
тазе гориво треба, тоа 15 години старо којзнае какво е.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
тазе гориво треба, тоа 15 години старо којзнае какво е.
Па се мислам на плин да ја креснам,у резервар нема многу бензин.Дали да го напунам до даска со канистар да се измеша и да палам на бензин,или директно на плин да ја креснам?Читав нешто прво да ја верглам малку со извадени свеќици да проврти без да запали,па после со нови свекици да ја запалам.Ај ке сменам утре уље филтри свекици таман има канал у гаражата па што биде
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Па се мислам на плин да ја креснам,у резервар нема многу бензин.Дали да го напунам до даска со канистар да се измеша и да палам на бензин,или директно на плин да ја креснам?Читав нешто прво да ја верглам малку со извадени свеќици да проврти без да запали,па после со нови свекици да ја запалам.Ај ке сменам утре уље филтри свекици таман има канал у гаражата па што биде
не знам за плин искрено, бензинот знам после неколку години не е повеќе добар. Од ова што сум гледал, се мењаваат свеќици, уље, филтри, гориво. Прво палење има нешто ко стартер спреј, или бензин малце директно у карбураторот ставаат да запали полесно додека повлече гориво.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
не знам за плин искрено, бензинот знам после неколку години не е повеќе добар. Од ова што сум гледал, се мењаваат свеќици, уље, филтри, гориво. Прво палење има нешто ко стартер спреј, или бензин малце директно у карбураторот ставаат да запали полесно додека повлече гориво.
Јас баш сакам да не запали лесно,поише да вергла за да го качи уљето пред да запали.100% е барут сув моторот,се одцедило уљето скроз у картер ако запали одма ке зариба 1000%
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Автоматски споено мислење:

Дечки некој од Радовиш да ја знае оваа Астра што како е, мал град е треба да се знаете. :D
Еден другар сака да ја види, 3900 евра му ја даваат, ама може и да му намалат. Овие слики ми ги прати па да прашав во негово име.

74kw 101ks

Прегледај го приврзокот 214999

Прегледај го приврзокот 215000
јас лично немам добро мислење за овој 1.7 мотор на Исузу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom