Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Провери го приклучокот за антената дали е убаво влезен одзади, кај мене имаше прекин пред џекот ама па сепак наоѓаше пр. Антена 5 и сл.
Проблем е решен сепак било до антената мушнав му алуминиумска фолија на приклучок и работе како нота фала мн на помошта
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
ve molam za mislenje , sovet ,dodeka stignam do mehanicar. mi kape mislam deka e ulje pod pezo 206 1.9 dizel, sto mozeda e ova ?
Најпрво дотури и запали ја 5 мин. изгасни ја исто 5 мин види колку ќе истечи ако е под мин, не ризикувај да ја возиш ако не фали мн дотури до макс не над и вози директ кај механичар, ако е подалеку носи + масло. Изгледа како долу да е дефектот (штопна или картер).
Мој совет е ако можиш да ја влечиш до механичар најмал ризик.
 
Член од
18 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
До Мандрак

Ако се стави некој адитив било каков во моторот дали на шипката ке покаже некоја друга боја. Ако таму не покаже има ли друг начин што може да се види?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ve molam za mislenje , sovet ,dodeka stignam do mehanicar. mi kape mislam deka e ulje pod pezo 206 1.9 dizel, sto mozeda e ova ?
Тоа што ти капе не е до маслото на моторот туку можно е маслото на менувачот во тој случај можно е семеринзи и лагери се истрошени тоа да се замени


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
18 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Однапред се извинувам за глупавото прашање ама морам...
Јас сум возач почетник, возам само 1 месец и купив пунто гранде 1.4 бензин произведено 2006. Патот до работа и назад не ми е некоја гужва (застанувам на 1 семафор само) и е во должина од 6км во правец. Значи за 15 денови изминувам околу 300км.

Ве молам вас искусните, да ми посочите како треба да се вози за да се заштеди повеќе гориво, бидејќи досега мислам дека трошам многу гориво. Ме интересира како да се тргнува со колата, со која брзина да се вози, кога да се става или да не се става во лер, до колку обртаи да се оди и сл.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
Однапред се извинувам за глупавото прашање ама морам...
Јас сум возач почетник, возам само 1 месец и купив пунто гранде 1.4 бензин произведено 2006. Патот до работа и назад не ми е некоја гужва (застанувам на 1 семафор само) и е во должина од 6км во правец. Значи за 15 денови изминувам околу 300км.

Ве молам вас искусните, да ми посочите како треба да се вози за да се заштеди повеќе гориво, бидејќи досега мислам дека трошам многу гориво. Ме интересира како да се тргнува со колата, со која брзина да се вози, кога да се става или да не се става во лер, до колку обртаи да се оди и сл.
колку ти покажува просек? иначе менуваш на 2000 обртаи обично
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Однапред се извинувам за глупавото прашање ама морам...
Јас сум возач почетник, возам само 1 месец и купив пунто гранде 1.4 бензин произведено 2006. Патот до работа и назад не ми е некоја гужва (застанувам на 1 семафор само) и е во должина од 6км во правец. Значи за 15 денови изминувам околу 300км.

Ве молам вас искусните, да ми посочите како треба да се вози за да се заштеди повеќе гориво, бидејќи досега мислам дека трошам многу гориво. Ме интересира како да се тргнува со колата, со која брзина да се вози, кога да се става или да не се става во лер, до колку обртаи да се оди и сл.
Стави си плин на рати и ќе го отплатиш
На пониски обртаи троши помалку
2000-3000 макс.
Како и да е скап е бензинот и математиката излегува скапа
Со плин е песна
 
Член од
18 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Стави си плин на рати и ќе го отплатиш
На пониски обртаи троши помалку
2000-3000 макс.
Како и да е скап е бензинот и математиката излегува скапа
Со плин е песна
Тоа е една опција за која се мислев. Случајно да не знаеш како се движат цените?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Тоа е една опција за која се мислев. Случајно да не знаеш како се движат цените?
Извини а зашто не си истражиш и прашаш самиот? Ако немаш познавање На гоогле ќе побараш кои се добри фирми за плин. Потоа тие имаат телефон и ќе се јавиш и ќе ти кажат модели, опции и цени.
Ве мрзи бе мајку му стара, еден телефон да свртите и да си добиете точна информација директно од фирмите.
 
Член од
18 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Извини а зашто не си истражиш и прашаш самиот? Ако немаш познавање На гоогле ќе побараш кои се добри фирми за плин. Потоа тие имаат телефон и ќе се јавиш и ќе ти кажат модели, опции и цени.
Ве мрзи бе мајку му стара, еден телефон да свртите и да си добиете точна информација директно од фирмите.
Каде прочита дека не сум побарал или прашал? Тешко се наоѓа информации за македонски фирми.
Зошто ви е тешко да помогнете некому? Катастрофа народ!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
Каде прочита дека не сум побарал или прашал? Тешко се наоѓа информации за македонски фирми.
Зошто ви е тешко да помогнете некому? Катастрофа народ!
Научи гугл да користиш
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Тоа е една опција за која се мислев. Случајно да не знаеш како се движат цените?
цени на плински уред? од негде 350 евра мислам дека нагоре, зависи од моторот и цилиндри ако добро се сеќавам. Мене ми го препорачуваа Ловато, можда некој има друго мислење. Поподробно не сум се распрашал затоа што ми се видоа доста пари (плус за атести и слично). Наједноставно е да се обратиш до нив, ќе ти препорачаат според возилото и парите, дали најефтина варијанта или поскапа, квалитет, предности и маани.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Однапред се извинувам за глупавото прашање ама морам...
Јас сум возач почетник, возам само 1 месец и купив пунто гранде 1.4 бензин произведено 2006. Патот до работа и назад не ми е некоја гужва (застанувам на 1 семафор само) и е во должина од 6км во правец. Значи за 15 денови изминувам околу 300км.

Ве молам вас искусните, да ми посочите како треба да се вози за да се заштеди повеќе гориво, бидејќи досега мислам дека трошам многу гориво. Ме интересира како да се тргнува со колата, со која брзина да се вози, кога да се става или да не се става во лер, до колку обртаи да се оди и сл.
Како и да ја возиш,месечно рачунај 2200 денари ќе бегаат за бензин.
Јас возам на нафта и месечно само низ град правам 850-1100км. и трошам 2500денари за нафта.
Предходно возев шкода 1.4 60коња трошев 4000денари за бензин месечно. Ако ставиш плин ќе трошиш 1200денари месечно за плин. Да сум на твое место не би ставил плин. Да возиш кола од 2000 кубици бензинец да ставиш плин ок, ама на 1.4мотор со потрошња од 6литри град не би ставил плин. Тераја колата и не му се думај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom