Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
koga ja stavat kolata na kompjuter pokazuva greska senzor na radalica, sto moze da znaci toj problem senzorot e za menuvanje ili nekoj drug defekt. (opel corsa C)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
koga ja stavat kolata na kompjuter pokazuva greska senzor na radalica, sto moze da znaci toj problem senzorot e za menuvanje ili nekoj drug defekt. (opel corsa C)
Да и може во возење да ти гаси ... смени го имав таков проблем и јас порано на корсата
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Да и може во возење да ти гаси ... смени го имав таков проблем и јас порано на корсата
Ne mi gasi samo svetnuva lambata za servis 20-30 sek i se gase , denes to mi go napravi ednac no pred 2 nedeli 3-4 pati. Pa ke se menuva , kolku te kostase toj senzor, mene mi rekoa okolu 1500 den.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво ме интересира што мислите за 1.4, 80кс и 1.2 tsi (околу 105кс). Иначе се работи за голф 6, 2009.
Ме интересира и тоа дали на 1.2 тси се инсталира плин и дали некој би знаел колку од прилика би била царината за увоз. Секој совет е добредојден, поздрав и убав ден.
 
Член од
7 мај 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво имам проблем со имобилајзер на колата Рено не го чита кодот на едниот клуч. да не знаете некој мајстор што може да го исклучи имо. позз
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Дали знае некој каде би можел да најдам мемориска картичка со мапи за навигација за ауди а3? поздрав
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
гледај астра х 1.9 цдти, тие имаат мотор од фиат, поново подобро. Како и да е, сите дизели скоро се кршеви и ќе мењаш замаец, ламела, дизни, репарација на турбо, едно од овие сигурно ќе ти се падне:D. Ако сакаш да си сигурен земи бензин и стави на плин.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
гледај астра х 1.9 цдти, тие имаат мотор од фиат, поново подобро. Како и да е, сите дизели скоро се кршеви и ќе мењаш замаец, ламела, дизни, репарација на турбо, едно од овие сигурно ќе ти се падне:D. Ако сакаш да си сигурен земи бензин и стави на плин.
Не е баш лесно кршливи сите дизелаши напротив повеќе трпи за све одколку бензинци инаку да беше така тогаш сите камиони и автобуси ќе се возеа на бензини


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
Не е баш лесно кршливи сите дизелаши напротив повеќе трпи за све одколку бензинци инаку да беше така тогаш сите камиони и автобуси ќе се возеа на бензини


Sent from my iPad using Tapatalk
Не викам дека се кршливи, тие ствари што ги набројав се потрошен материјал, и кога купуваш дизел со 300 илјади логично е нешто да откаже од тоа, затоа треба да имаш 4 очи отворени пред да го земеш.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Бравата на десна совозачка врата се заглави и моментално вратата не може да се отвори никако.

Станува збор за фиат пунто 2ка, па доколку знаете мајстор што може да ја отвори вратата без кршење на тапацирот и да ја промени бравата со нова пишете.

Sent from my B1-810 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Не е баш лесно кршливи сите дизелаши напротив повеќе трпи за све одколку бензинци инаку да беше така тогаш сите камиони и автобуси ќе се возеа на бензини


Sent from my iPad using Tapatalk
дизелите имаат поголем torque на пониски обтраи. затоа се користат во камиони. да се товарат и да влечат.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
дизелите имаат поголем torque на пониски обтраи. затоа се користат во камиони. да се товарат и да влечат.
Па нормално и трактори исто затоа трпи све, а сега посовремени ТДИ или ГТД се поусовршени и немаат поголем torque туку низок и стартно како што е пример Ауди А7 ТДИ со над 330кс и брзина со над 280км/ч чипуван или трка 24часа Le Man со ТДИ голема брзина помалку трошкови за гориво и вртење круг 24часа со едно полнење, а за бензин колку полнење е тука губи трката


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Сакам да напишам една АНТИ РЕКЛАМА на "сервисот" МИКОМ (позади Макпетрол, на бул. Србија) НЕ ГО ПОСЕТУВАЈТЕ ПА И ДА Е ПОСЛЕДЕН НА СВЕТОТ!!!!. Се работи за Пасат 2012 година кој беше во топ состојба се додека не стасав во овој сервис. При промена на масло "мајсторот" (едно дете) во истоимениот сервис ми ја скрши штопната на картерот од прејако затегнување. Приметив дома на паркинг кога видов огромна локва од уље. Не издаваат никаков документ за извршените услуги како и купените производи од кај нив. Но на жалост за нив јас сум виши инспектор во УЈП, сеуште не се ни свесни што ке ги дочека од страната на законот, секако дека ке ги сносат последиците согласно законот во најкус можен временски период. Сега сум изложен на трошок нов картер + раб рака + уље. Не знам како но за среќа колата не зариба, моментално е одшлепана во Порше Македонија.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ne mi gasi samo svetnuva lambata za servis 20-30 sek i se gase , denes to mi go napravi ednac no pred 2 nedeli 3-4 pati. Pa ke se menuva , kolku te kostase toj senzor, mene mi rekoa okolu 1500 den.
Толку 30 или 35 евра пред 3-4 год.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Добро утро форумџии , едно прашање до поупатените . Се работи за Рено Клио 3ка од 2006та година, бензин 1.4 16V 72KW . Не сум дома па незнам под кои услови и што било , ама ми кажаа дека се случило следново - сестра ми ја возела и прво и се светнала сијаличката за акумулаторот на шалт таблата за потоа да и се вклучи и "STOP" предупредување на шалт таблата. Стигнала дома ја оставила и подоцна кога земал татко ми да види, колата не сакала да запали. Потоа запалила , па не сакала да угаси... Значи околу струјата е нешто , ама што... Имал некој ваков проблем ? И реков денес да ја однесе кај мајсторот да видат , ама ме копка што може да е и што да се очекува ... А да не заборавам да напоменам дека го переле моторот , ама од тогаш има цел месец , а ова се случило вчера ...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom