Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Дечки, во задниве десетина дена ми се случува една појава која е константна и многу иритира а незнам дали е сериозен проблем или не. При испуштање на педала за кочница или спуштање на ручна се слуша цвилење/свирење кое доаѓа од добошите. Колата одлично кочи, не се чувствува никакво тресење при кочење. До што може да биде проблемот??? Се работи за гранде пунто
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Може некој да ми објасни што значи знакот на греач кој свети само 2 минути кога за прв пат во денот ке ја палам колата после се губи, во возење нема никаква разлика, се работи за мерцедес ц220 цди 2005 год.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Дечки, во задниве десетина дена ми се случува една појава која е константна и многу иритира а незнам дали е сериозен проблем или не. При испуштање на педала за кочница или спуштање на ручна се слуша цвилење/свирење кое доаѓа од добошите. Колата одлично кочи, не се чувствува никакво тресење при кочење. До што може да биде проблемот??? Се работи за гранде пунто
Види точно дали е од кај дисковите напред или кај добошите. Ако е од кај дисковите...ќе се среди, но сака малку мајсторија
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Види точно дали е од кај дисковите напред или кај добошите. Ако е од кај дисковите...ќе се среди, но сака малку мајсторија
Од позади од кај добошите доаѓа, само нз од која страна.Кога ќе кренам рачна и стискам на педалата за кочница го нема тој звук али одвоено кога пробувам се јавува звукот. Е сеа нз дали може да е од сајла, некое федерче, влага/прљавштина...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Од позади од кај добошите доаѓа, само нз од која страна.Кога ќе кренам рачна и стискам на педалата за кочница го нема тој звук али одвоено кога пробувам се јавува звукот. Е сеа нз дали може да е од сајла, некое федерче, влага/прљавштина...
Klipceto so e na gurtnite ti e suvo i zato ti ckripi. Probaj so voda isprskajgo trkaloto i ke prekini da ckripi nekoe vreme i posle pak pocnuva :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Може некој да ми објасни што значи знакот на греач кој свети само 2 минути кога за прв пат во денот ке ја палам колата после се губи, во возење нема никаква разлика, се работи за мерцедес ц220 цди 2005 год.
Провери ги грејачите сиг. се ослабени за менување
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Од позади од кај добошите доаѓа, само нз од која страна.Кога ќе кренам рачна и стискам на педалата за кочница го нема тој звук али одвоено кога пробувам се јавува звукот. Е сеа нз дали може да е од сајла, некое федерче, влага/прљавштина...
Мора да се отвори...и кај мене пред многу години се јави сличен звук, испадна дека сајлата од рачната малку допирала до добошот
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Nekoja strana kade moze da poracas amortizeri za kola ?
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Некој да не знае MAF-сензор за Опел Корса Ц 1.2 кубици бензинец колку би чинел?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Бог да чува со цениве за сензори, ти се чини којзнае што е, знам за О2 сензор прашував за астра ми лупна некоја цена сто евра
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
3000denari nov GM. Za opel koga zemas delovi ili valeo ili GM baraj za da nemas maka :)
Фала друже за одговорот. Навистина ми помогна!;)[DOUBLEPOST=1560976661][/DOUBLEPOST]
Бог да чува со цениве за сензори, ти се чини којзнае што е, знам за О2 сензор прашував за астра ми лупна некоја цена сто евра
Па токму и затоа прашував. Во последно време сум многу зафатен, така што не сум баш во тек со цениве за авто-деловиве. Згора на тоа немам ни време да се јавам до опел да прашам за цени. Инаку што е изгор изгор е - цениве само ги дуваат како да се работи за компјутерски делови за крипторударење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom