Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За тие пари мислам дека е најдобро нешто што се добива од таа класа (иако доста рипнаа последниве 2-3 години), ако не ти треба толку големо види ги и шкода рапид, citroen elysee, renault clio grandtour, hyundai elantra (1.6 мотор со 125кс е околу 15к).
Е сега колку е добар 1.0 бензискиот мотор (ако го гледаш него, дизелот е бааги поскап) ќе видиме доправа, јас сум скептик за мали мотори што вадат многу коњски сили, доста страдаа турбините на постарите мотори каде на мала зафатнина се вадеше голема моќност.
Дизелот го гледав, за овој 1.0 мотор и јас слушав слични искуства. Мој роднина ја има Супербот и е задоволен а и јас ја имам возено, колата е гром само што немам ни деца а реално немам ни потреба од толкав седан. Често одам со друштво на пат и шибам низ екс Ју но мислам дека доста ми е веќе од Фабија, Голф итн, компактни се за низ град ама немаат баш простор. Ќе ги разгледам и другиве модели па ќе пишам што сум зела, фала ти :)

Едит: Да, возам голема километража, колата ја возам и во Македонија (за жал) и во странски земји.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Дизелот го гледав, за овој 1.0 мотор и јас слушав слични искуства. Мој роднина ја има Супербот и е задоволен а и јас ја имам возено, колата е гром само што немам ни деца а реално немам ни потреба од толкав седан. Често одам со друштво на пат и шибам низ екс Ју но мислам дека доста ми е веќе од Фабија, Голф итн, компактни се за низ град ама немаат баш простор. Ќе ги разгледам и другиве модели па ќе пишам што сум зела, фала ти :)

Едит: Да, возам голема километража, колата ја возам и во Македонија (за жал) и во странски земји.
Ако возиш многу гледај дизел 1.6 тди или 2.0 тди.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Дизелот го гледав, за овој 1.0 мотор и јас слушав слични искуства. Мој роднина ја има Супербот и е задоволен а и јас ја имам возено, колата е гром само што немам ни деца а реално немам ни потреба од толкав седан. Често одам со друштво на пат и шибам низ екс Ју но мислам дека доста ми е веќе од Фабија, Голф итн, компактни се за низ град ама немаат баш простор. Ќе ги разгледам и другиве модели па ќе пишам што сум зела, фала ти :)

Едит: Да, возам голема километража, колата ја возам и во Македонија (за жал) и во странски земји.
Суперб е цела класа плус и бидејќи имав право да го возам малку постариот ѕвер од 2014та можам да кажам дека за таа цена пре би зел суперб отколку половна а6ка како што трчаат многумина, изолацијата му е страшна со 190км на автопат се слуша како да возиш 80 со овие помалите возила и чудото оди колку ќе згазнеш, а троши малку :)
Инаку октавиата дизел треба да е супер 1.6ката, е сега што сигурно со добра опрема ќе биде близу 20к.

Во цитроенот се немам возено и не знам како е, реното е ок, помалото клио од 2019та го возев неколку пати изминативе 2 месеци и е ок, а елантра има пријател и е доста задоволен.

Види што ти е приоритет од опрема и колку големо возило ти брка работа, плус размислувај за во иднина за одржување (колку поголемо и повеќе трошоци за гуми, регистрација и тн) и разгледај колку ќе ти ги дадат како крајни цени, гаранција (и што покрива), дали ќе го земаш на лизинг или кеш ќе ти смени сигурно доста. (исто помали возила ако ти бркаат работа гледај ги и пежо 301, фиат типо од нив дизелите мислам се под 15к).
Уште една работа ако не брзаш ти е да гледаш возила стари 2-3 години, често се случува земени на лизинг да не можат да ги плаќаат или збришале за странство, фирма пропаднала и слично и се продаваат за прилично ниска цена, јас такво на роднина му најдов со поминати 30тина илјади во неполни 3 години, купено од МИДА, а го зеде скоро 5к пониско од фабричната цена.[DOUBLEPOST=1560701480][/DOUBLEPOST]П.С види ги и јапонците што нудат (хонда, митсубиши и сузуки), имаат страшно издржливи мотори, плус со бензинец помалку главоболка ќе имаш кога ќе подзастари.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во тие салоните имаат и половни, а како нови со мала километража. Едно девојче зема Голф 7 со поминати околу 10.000км за 15.500

Само 1.6тди не 1.0тди.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Zdravo momci, vozejki pregi sveti nikole-skopje pri brzina od 130km/h mi svetna ovaa lamba na tablata (opel corsa 1.7 DI 2002god) 3.jpg , svetese okolu 30-60 sekundi i se izgasna. cel den vozenje nis skopje nemase nikakov problem no nazad skopje-sveti nikole pak mi svetna trase okolu 1 minuta i izgasna, potoa svetna uste ednas pred vlez na stip isto taka trase minuta -minuta ipol izgasna. Sto moze da e problemot odprilika. Utre planiram da ja odnesam kolata na elektricar toest da ja stavat na kompjuter da proveri sto greska pokazuva.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Здраво дечки,

Би сакал да прашам некој случајно знае каде би можел да направам персонализирани рамови за таблички (слика во прилог), во соседство има повеќе фирми што ги работат меѓутоа не е некоја голема количина па до толку да се тера работава.

Благодарам.
 

Attachments

Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Дали некој знае што значи симболот,свети околу 10 секунди и после се гаси.Се работи за Рено модус 1.5 DCI

_20190617_144544.jpg
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
После редовен сервис (филтри и масло) приметив дека филтерот за масло е малце извитоперен. Изгледа добро претерале со затегнување. Дали можам вака да возам или морам да го сменам? https://imgur.com/ig43p2L
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Трендс, ја би го сменил. Што знам, шубе би ми било што е внатре оштетено од тие ребрастите влакна.
А овие како да го затегале со водоводна клешта, а не со ланче :pos:
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
619
Поени од реакции
947
PSS за регистрација до колку работат?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Трендс, ја би го сменил. Што знам, шубе би ми било што е внатре оштетено од тие ребрастите влакна.
А овие како да го затегале со водоводна клешта, а не со ланче :pos:
Немам коментари.....Сега им се вратив..не бе се е ОК, не прифакаат никаква рекламација. Искрено и мене ми е шубе да го возам овој филтер, утре да си купам нов филтер..но препорака каде да одам да ми го сменат културно во Скопје :) (се работи за Lancia)? [DOUBLEPOST=1560866905][/DOUBLEPOST]
PSS за регистрација до колку работат?
Мислам дека до 18 часот. Имаат и цајкан на шалтер до крај на раб. време. Така ми кажаа на тел за во Аеродром ПСС кога прашував пред еден месец.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Немам коментари.....Сега им се вратив..не бе се е ОК, не прифакаат никаква рекламација. Искрено и мене ми е шубе да го возам овој филтер, утре да си купам нов филтер..но препорака каде да одам да ми го сменат културно во Скопје :) (се работи за Lancia)? [DOUBLEPOST=1560866905][/DOUBLEPOST]
Мислам дека до 18 часот. Имаат и цајкан на шалтер до крај на раб. време. Така ми кажаа на тел за во Аеродром ПСС кога прашував пред еден месец.
А кој ти менуваше филтри и масла??? Позади макпетрол( кај бул. Србија) ќе купиш филтер и безплатно ќе ви сменат само ако купиш од кај нив филтер


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
А кој ти менуваше филтри и масла??? Позади макпетрол( кај бул. Србија) ќе купиш филтер и безплатно ќе ви сменат само ако купиш од кај нив филтер


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Токму на тоа место и го правев редовниот сервис и еве го резултатот. Младиот дечко (мислам дека е ром) што работи во канал (не постарите мајстори) ја среди работата како што можеш да видиш на сликата. Филтер ќе си купам MANN 713/16 кошта 540 денари во Мега Ауто Партс, но каде да ми го сменат..колку чини промената само на филтер? Масло имам што остана ќе си дотурам по промената.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Токму на тоа место и го правев редовниот сервис и еве го резултатот. Младиот дечко (мислам дека е ром) што работи во канал (не постарите мајстори) ја среди работата како што можеш да видиш на сликата.
Изгледа не ти се погоди мајсторчето и мислам дека не е ром ,јас одам редовно на тој сервис и досега ништо не ми случи ништо. Што кола е тоа ??


Sent from my iPad using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Изгледа не ти се погоди мајсторчето и мислам дека не е ром ,јас одам редовно на тој сервис и досега ништо не ми случи ништо. Што кола е тоа ??


Sent from my iPad using Tapatalk
И јас со години таму ја носам, објективно никогаш немало никаков проблем. Но сега еве..Ланча Ипсилон е колата, дај совет каде да отидам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom