Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Screenshot_20190524-231243.png
Овие се тие гадови што ги барам[DOUBLEPOST=1558732632][/DOUBLEPOST]Нека ми изгорат парите,веќе очите ми пукнаа од барање ги нема нигде неможам повеќе
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Ааа, сега сфатив
Па на телефон, гледам од Бутел е, веројатно фирмата Н Лисиче, можда ќе ти најде или ќе ти каже каде може да се најде.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Член од
1 октомври 2017
Мислења
18
Поени од реакции
3
Може некој да ми даде мислење или искуство со Renault Megan 1.5 dci 2003-2005.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Може некој да ми даде мислење или искуство со Renault Megan 1.5 dci 2003-2005.
Имаат проблематичен систем за убризгување на гориво, марка Delphi (пумпата за висок притисок со тек на време ствара метални струганици кои ги запушуваат дизните, а самите дизни се кодирани и ако дојде потреба да се сменат треба да се внесат нови кодови). Тоа важи за моделите со 82 и 86 коња (како и кај клио со 65/68 коња), тие со 106 коња имаат Siemens систем за убризгување гориво кој има пиезо дизни кои тешко се репарираат а нови се изгор скапи. Имаш и меган со 1.9 dci кој носи Bosch систем за убризгување гориво кој е најдобро покажан и наједноставен за одржување, но овој мотор има проблематична турбина (марка Garrett) која често страда кај моделот со 120 коња. Ја лично би го баталил меганот и би зел пежо 307 2.0 хди со 90 коња или стило 1.9 џтд со 115 коња.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
што можи да е причината на колата која ја возам за низ град (акцент 1,5) кога ќе наточам бензин што работи многу помазно/посмирено?

возам домакински и никогаш на резерва.

не знам колку трае откако ќе се наточи безнин, но видливо се приметува како порафинирано работи кога ќе се тури бензин од одењето до бензинска.

ова што го пишувам не е проблем, но ме интересира што може да биде причината.

филтер за гориво е сменет пред помалце од 5-6к километри (од прилика).
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дечки поздрав до вас ако може прашање за некој кој редел половен плин,е сега прашањето ми е дали е поефтино или поскапо ако разликата е 50е не би се двоумел за толку во однос на нов благодарам на било каков одговор.[DOUBLEPOST=1559085880][/DOUBLEPOST]
што можи да е причината на колата која ја возам за низ град (акцент 1,5) кога ќе наточам бензин што работи многу помазно/посмирено?

возам домакински и никогаш на резерва.

не знам колку трае откако ќе се наточи безнин, но видливо се приметува како порафинирано работи кога ќе се тури бензин од одењето до бензинска.

ова што го пишувам не е проблем, но ме интересира што може да биде причината.

филтер за гориво е сменет пред помалце од 5-6к километри (од прилика).
несакам да им правам реклама но ПРОБАЈ ГИ ЛУКОИЛ за некое чудо колката моја работи подобро само со нивниот бензин,,немам никаква врска со нив...[DOUBLEPOST=1559085935][/DOUBLEPOST]
Тие се по каталошкиот број (y)
за капачиња види на ALIEXPRESS
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
што можи да е причината на колата која ја возам за низ град (акцент 1,5) кога ќе наточам бензин што работи многу помазно/посмирено?

возам домакински и никогаш на резерва.

не знам колку трае откако ќе се наточи безнин, но видливо се приметува како порафинирано работи кога ќе се тури бензин од одењето до бензинска.

ова што го пишувам не е проблем, но ме интересира што може да биде причината.

филтер за гориво е сменет пред помалце од 5-6к километри (од прилика).
Адитивите на горивото од бензинска до бензинска варира[DOUBLEPOST=1559169241][/DOUBLEPOST]
Имаат проблематичен систем за убризгување на гориво, марка Delphi (пумпата за висок притисок со тек на време ствара метални струганици кои ги запушуваат дизните, а самите дизни се кодирани и ако дојде потреба да се сменат треба да се внесат нови кодови). Тоа важи за моделите со 82 и 86 коња (како и кај клио со 65/68 коња), тие со 106 коња имаат Siemens систем за убризгување гориво кој има пиезо дизни кои тешко се репарираат а нови се изгор скапи. Имаш и меган со 1.9 dci кој носи Bosch систем за убризгување гориво кој е најдобро покажан и наједноставен за одржување, но овој мотор има проблематична турбина (марка Garrett) која често страда кај моделот со 120 коња. Ја лично би го баталил меганот и би зел пежо 307 2.0 хди со 90 коња или стило 1.9 џтд со 115 коња.
Сите дизели без разлика од марка над 200 до 300 илјади километри страдаат од запушување на дизни во зависнсот од тоа какво гориво имаат користено и колку се одржавани моторите. Е сеа заброрави да му кажеш на детето дека тие два модела што му ги препорача покрај истиот проблем што го имаат како и меганот и ја делат истата судбина со другите дизел мотори имаат и најзезната електроника.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Адитивите на горивото од бензинска до бензинска варира[DOUBLEPOST=1559169241][/DOUBLEPOST]
Сите дизели без разлика од марка над 200 до 300 илјади километри страдаат од запушување на дизни во зависнсот од тоа какво гориво имаат користено и колку се одржавани моторите. Е сеа заброрави да му кажеш на детето дека тие два модела што му ги препорача покрај истиот проблем што го имаат како и меганот и ја делат истата судбина со другите дизел мотори имаат и најзезната електроника.
иста бензинска, моментот кога ќе турам бензин моторот работи помазно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom