Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.647
Поени од реакции
38.835
не знам, не се разбирам од вакви електроники. До скоро имав кола без централно и со механички прозорци. Сега со ова...ме фати малку паника :)
акумулатор де, тој ти помага да ја запалиш колата. Ако е стар више од 2-3 години ослабува, не држи струја доволно, најчесто скроз цркнува и не ни вергла колата
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Здраво. Имам opel crossland x и ме интересира дали системот за притисок во гумите е можно да функционира преку абс системот ? И дали можи да биди неактивен системот и да не детектира истушена гума ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
акумулатор де, тој ти помага да ја запалиш колата. Ако е стар више од 2-3 години ослабува, не држи струја доволно, најчесто скроз цркнува и не ни вергла колата
зборам за електрониката (централно и прозорци), од тоа не се разбирам, не од акумулатор. Акумулаторот нормално работи, светла, сигнални лампи, све е како што треба. Само тоа што го споменав не работи. Ок, ќе барам утре чаре или Кан сервис или Новус/Дог секјурити. Фала
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Помош. Централното за колата одеднаш не ми работи, подигнувачот и спуштачот за стакла од возачкото место не работи. Сабајлето спушташе и подигнуваше прозор одвај. Сега попладнево прво не заклучуваше (ќе заклучи и одма самото ќе се отклучи), сега веќе воопшто ни заклучува ни отклучува освен со клуч. Единствено што работи е копчето за прозор кај совозачкото седиште и внатрешното централно заклучување. Порано при отворање возачка врата зуеше (веројатно поврзано со централното), сега не слушам таков звук.
Сервис некој да не знаете за вакви поправки, ако има од центар, Карпош, Влае...тие делови накај Ѓорче уште подобро оти до Новус или Дог секјурити натаму страв ми е уште нешто да не откаже
Модулот што е во вратата е при крај. Модулот од централното е поврзан со електрониката за прозорци. дог секјурити ти е најдобро да одиш оти тие најдобро работат со вакви работи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Фала ви за помошта на сите. Го средија во Дог Секјурити, нешто проблем со инсталацијата рекоа. Сега си работи како ново :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Како се со цени за вакви ситни работи во дог секјурити, бричат на суво или се разбрани?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Како се со цени за вакви ситни работи во дог секјурити, бричат на суво или се разбрани?
Досега не сум носел кола за вакви поправки па немам осет за цени за вакви интервенции. Мене ми зедоа 1000 денари за оваа поправка.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Здраво. Имам opel crossland x и ме интересира дали системот за притисок во гумите е можно да функционира преку абс системот ? И дали можи да биди неактивен системот и да не детектира истушена гума ?
можно е.

има 2 типа, пасивен кој ја зема брзината од секое тркало преку абс системот и активен каде на секое тркало има засебен уред.

доколку е пасивен треба да се има во предвид дека можи да ти алармира дури и по 15/20+ километри.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Знае ли некој каде може да се најде моторно масло Кастрол,а да не е од хохштаплерине Бис оил?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
денес мењав уље на колата....пошто мајсторот ми вика дека има гужва до средината на идната недела..немав што друго, стари фармерки на мене, капа на глава и у канал.
од искуство знам дека за да искапе целото уље од моторот, ....мора да се чека подолго време со отворен чеп на картер.
мајсторите вероватно немаат толку време...и пред време го сипаат уљето
плус една иљадарка вишок...но прашање е кој има адекватен алат за тоа. првиот имбус за чепот од картерот го искривив( по мек материјал)....па тек со вториот..појак успеавда го одврнам чепот

пс. филтерот за масло обавезно да се премачка со масло кај гумениот семеринг...во спротивно можи да има проблем
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.647
Поени од реакции
38.835
денес мењав уље на колата....пошто мајсторот ми вика дека има гужва до средината на идната недела..немав што друго, стари фармерки на мене, капа на глава и у канал.
од искуство знам дека за да искапе целото уље од моторот, ....мора да се чека подолго време со отворен чеп на картер.
мајсторите вероватно немаат толку време...и пред време го сипаат уљето
плус една иљадарка вишок...но прашање е кој има адекватен алат за тоа. првиот имбус за чепот од картерот го искривив( по мек материјал)....па тек со вториот..појак успеавда го одврнам чепот

пс. филтерот за масло обавезно да се премачка со масло кај гумениот семеринг...во спротивно можи да има проблем
најубаво е и да работи колата малце пред менување да загрее уљето и да истече полесно. :) И ја треба да го менам сеа, штета немам канал, малце неприступачно е да дојдеш до штрафот.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Знае ли некој каде може да се најде моторно масло Кастрол,а да не е од хохштаплерине Бис оил?
Јас пред година дена го менував, му опнав Edge 5w30 800 ден. литар е, го има во "поголемите" продавници за авто делови... Или нарачај преку интернет...[DOUBLEPOST=1554054661][/DOUBLEPOST]Т
денес мењав уље на колата....пошто мајсторот ми вика дека има гужва до средината на идната недела..немав што друго, стари фармерки на мене, капа на глава и у канал.
од искуство знам дека за да искапе целото уље од моторот, ....мора да се чека подолго време со отворен чеп на картер.
мајсторите вероватно немаат толку време...и пред време го сипаат уљето
плус една иљадарка вишок...но прашање е кој има адекватен алат за тоа. првиот имбус за чепот од картерот го искривив( по мек материјал)....па тек со вториот..појак успеавда го одврнам чепот

пс. филтерот за масло обавезно да се премачка со масло кај гумениот семеринг...во спротивно можи да има проблем
Така е, исто и самиот филтер да се потопи со улје пред да се стави...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
За Lend Rover Freelander 2, што масло би препорачале, 5w40 или 5w30?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom