Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Мислам дека 318 не постои дизел туку од 320 па нагоре има дизел затоа се зема 330д


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Постои 318 дизел и се многу попогодени од 320д. Затоа и луѓево не ги продаваат многу по оглас и поради тоа и не ги знаеш.
318д и 330д тешко се наоѓаат бидејќи се погодени машини и страшно добри.

А и оние што ги има држат цена. Убава 318 дизел нема под 3500 евра. Исто важи и за 330д

318д мислам дека има само од фејслифт моделот после 2001 година.
Ние баравме за еден братучед пред 3 месеци. 320д ги имаше да ги ринеш со лопата по оглас, и сите луѓе беа спремни да пуштат цена. 318д едвај се наоѓаше за 3500 евра, и кога ќе им понудевме 3300 луѓево несакаа ни да слушнат.

Секаде кај што се јавивме на огласи беа продадени, освен еден чудак што бараше 5000 евра, мада сега гледам и него го нема. Веројатно го тргнал огласот. НЕ верувам некој да му го платил толку.
Инаку ние На крај земавме едно 318д со ептен ценкање за 3300 евра.
 
Последно уредено:
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
што може да е проблем кај голф 4 1.4 16v бензинец ми свети сијаличката за уље откако ке загрее колава или после поминати 20тина километри... уље сменив пред некој ден мислев дека е нешто во врска со него но еве пак си свети и кога ке ја угаснам па пак запалам се губи сијаличката па пак за некое време ке се појави.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
што може да е проблем кај голф 4 1.4 16v бензинец ми свети сијаличката за уље откако ке загрее колава или после поминати 20тина километри... уље сменив пред некој ден мислев дека е нешто во врска со него но еве пак си свети и кога ке ја угаснам па пак запалам се губи сијаличката па пак за некое време ке се појави.
Во најдобар случај е проблемот со пумпата за уље во картерот.....но во најлош случај...и највероватен оштетени ти се лагерите на радилицата. треба отварање моторот, егализација на радилицата и ставање на нови лагери9вероватно прва специјала ако е веќе на стандард)

Но тоа можи да се види само ако се отвори моторот и се измери радилицата. Во нормални услови пресекот на радилицата треба да е кружен....а ако е оштетена тогап таа се деформира во елипса. Се мери едниот дијаметар на елипсата, па другиот. ако разликата е повеќе од 2 стоти....мора да се работи радилицата
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Opel vectra b 2.0 dti smenav novi amortizeri 10 000 denari so se montaza ama koga ke vlezam vo dupki se osejka tropanje na trkalata i kolata zabegva nadesno. Tropa isto ko da nema amortizacia. Buferite i tie lagerercinata ne se smenati. Dali mozi odniv da tropa ili nekoja jabucica e sjebana.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Во најдобар случај е проблемот со пумпата за уље во картерот.....но во најлош случај...и највероватен оштетени ти се лагерите на радилицата. треба отварање моторот, егализација на радилицата и ставање на нови лагери9вероватно прва специјала ако е веќе на стандард)

Но тоа можи да се види само ако се отвори моторот и се измери радилицата. Во нормални услови пресекот на радилицата треба да е кружен....а ако е оштетена тогап таа се деформира во елипса. Се мери едниот дијаметар на елипсата, па другиот. ако разликата е повеќе од 2 стоти....мора да се работи радилицата
фала на исцрпниот одговор но не планирам да го праам дур иде иде... нов мотор....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Opel vectra b 2.0 dti smenav novi amortizeri 10 000 denari so se montaza ama koga ke vlezam vo dupki se osejka tropanje na trkalata i kolata zabegva nadesno. Tropa isto ko da nema amortizacia. Buferite i tie lagerercinata ne se smenati. Dali mozi odniv da tropa ili nekoja jabucica e sjebana.
Lesno e ova.....otidi na tehnički..imaš 2-3 bonus proverki i odma ke ti kazat
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Дали некој знае каде можам да најдам приврзок за во кола и на него да пишува Министерство за внатрешни работи ? Имам видено на неколку коли , а и на огласи по фејсбук ама сега не можам да ги најдам :(
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
што може да е проблем кај голф 4 1.4 16v бензинец ми свети сијаличката за уље откако ке загрее колава или после поминати 20тина километри... уље сменив пред некој ден мислев дека е нешто во врска со него но еве пак си свети и кога ке ја угаснам па пак запалам се губи сијаличката па пак за некое време ке се појави.
Чисто мое искуство со тој 1.4 мотор на голф 4. Го имав и го дадов за беспари од една проста причина воопшто не е погоден тој мотор за таа кола. Точно два пати е направен ремонт и после пак се зафркна друг мотор ставив и пак почнаа проблеми да се јавуваат. Од што имам правено муабет и со други луѓе кои го имаат истиот мотор и кола и они имаат повеќето правено ремонти.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Сакам да земам BMW 1 серија 2005-2008 116i бензинец. Сакам да прашам кој од бензинците е најпогоден мотор и дали чини овој 116 и дали трпат плин?
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
фала на исцрпниот одговор но не планирам да го праам дур иде иде... нов мотор....
Тешко дека ќе најдеш половен солиден мотор. Сите имаат маки и често се склони на сериозни дефекти и трошење масло. Јас би ти рекол продавај колата дур можеш.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
1
Здраво дечки ќе ми треба совет. Размислувам да купам Fiat Bravo 1.4 90кс, со 90000км 2008 год. возилото е купено е од Аутомобиле Ск. Има вграден атестиран плински уред. Можам да го земам за 4000 евра. Мене ми треба главно за низ град кратки релации, 1-2 пати месечно на подолги дистанции. Доколку имате искуство ве молам споделете.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Ако не ти е тромав моторот зимај,најдобра варијанта би била 1.4 т-џет 120кс но како шо викаш 90.000км и плин звучаи одлично за цената,пробај како шо ти кажав да не ти е ептен тромав моторот,иначе добар мотор е и погоден е за плин.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
1
Како искуство имаш? Знам дека е тромавко но ако е добар моторот мислам дека ќе се навикнам. Некаде по форуми читав дека знае да троши масло, некаде пишуваат дека капка не троши. Тоа ме загрижувааа...
 
K

kicodarker

Гостин
Како искуство имаш? Знам дека е тромавко но ако е добар моторот мислам дека ќе се навикнам. Некаде по форуми читав дека знае да троши масло, некаде пишуваат дека капка не троши. Тоа ме загрижувааа...
Фиатите пуштаат масло од дихтонот на капачка,тоа им е маана најчесто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Како искуство имаш? Знам дека е тромавко но ако е добар моторот мислам дека ќе се навикнам. Некаде по форуми читав дека знае да троши масло, некаде пишуваат дека капка не троши. Тоа ме загрижувааа...
Трошат на поголема километража како 150 илјади, ако има реални 90к не би трошел или би трошел само по малце. Нека не те одвлекува тоа, ако е возена тука во мк сигурно е коска, не се мисли нема да начекаш поарна плус плин имаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom