Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911

дечки колата како во видеово почна да "штрака", само малце потивко, под туража не се слуша. Масло има во моторо.
???
Можно е од вентилот ама не верувам тоа е крајната нужна не дај боже, туку можно е каишот или ланец ( не гледам што кола е ?) е истрошено и исто така затегачот


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Мазда 6 од 2004та? сакам да увезам од странство...па ме интересира ваше мислење...како се тие коли добри ли се за вожња...и за царина можат ли да се царинат...пошо се еуро 4.... ? И ако знаете колку би чинела таа процедура за царинењето...фала :)
Маздата е добра кола ,но зошто баш мазда ?? Тоа не е европско потекло и поради тоа царините и давачките се изгор скапи одколку од тие европско потекло. А ако сакаш јапонска кола подобро земај Хонда таа е јапонска кола и европска кола бидејќи во ЕУ произведува Хонда поточно во Британија и не би требало да е скапо за давачките. Повеќе ќе ви се исплати кола од европско потекло и помалку давачки


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Дури работеше колата во место почна да се слуша нешто како гребење и парнато почна да слабее.Ја исклучив и па ја запалив и парнато не работе никако.Некој да знае шо може да биде пред даа носам на мајстор?Пежо 306, 1.6 бензинец,
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дури работеше колата во место почна да се слуша нешто како гребење и парнато почна да слабее.Ја исклучив и па ја запалив и парнато не работе никако.Некој да знае шо може да биде пред даа носам на мајстор?Пежо 306, 1.6 бензинец,
Во вентилаторот за парно имаш нешто заглавено, затоа гребе и не работи. Чаре да се отвори вентилаторот и да се извади што има заглавено. Види каде е филтерот за климата тука е и вентилаторот, може и сам да го исчистиш, на три штрафа стои, од кај нозете на совозачот се гледа се.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Не знам дали има електрично серво, ама на многу коли паѓа напонот од разно разни причини...и ова се осетува на вентилаторот ама проблемот не е нешто страшно.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Decki da ve prasham, ima li nekoj naracano radio za kola da mu se donese od aliexpres, kako ide taa postapka, da ne me izgori carina ili slicno?

Ova e porakata sto ja dobiv od prodavnicata :
Dear friend,
As you know, it's every one's duty to pay taxes if he imports goods from foreign countries.
this product shipping from China, Any customs clearance charge will be paid by buyer.
We help buyers to customs clearance. We usually write the item name ‘gift radio sample’ and the “Invoice value “us$60, it is ok?
Јас имам порачано и ми го донесе поштар на врата не ми земаа за царима не кошташе многу. Но ќе те предупредам ако е некое обично радио да знаеш како транзистор им е звук многу лош, немаат голем бас да ти вадат звучниците. Оние што се радио со лцд како квадрат што имаш и мапи такво земи пошто ставив на пасат и топ е.
 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Дали можи да ми предложите некој пристоен мајстор во Скопје шо си брка добро работа и со електроники, за Шевролет (или Опел)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Јас имам порачано и ми го донесе поштар на врата не ми земаа за царима не кошташе многу. Но ќе те предупредам ако е некое обично радио да знаеш како транзистор им е звук многу лош, немаат голем бас да ти вадат звучниците. Оние што се радио со лцд како квадрат што имаш и мапи такво земи пошто ставив на пасат и топ е.
Јас планирам тоа OEM радио наменето за колата ама со дисплеј и останато. Финтата е што тука кај нас истото е 400евра а на чичко али е 190долари. Дали памтиш колку ти беше пишана вредноста на радиото ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom