Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Ме занома некој да ми каже мислење за форд мондео 2006год. 2.0 тдци мотор. Како се покажани и колку се пари половни дизни или репарирање?
Често има мотори што дуваат, и проблеми со турбини а поправките се прилично скапи.

Ќе ти дадам пример. Делови има поскапи и од Мерцедес Е класа W211.
А на крај не е Мерцедес.
Зашто да плаќам повеќе, а да возам послабо?

Оние од надвор се Често со големи километражи, а тие од Мида се традиционално катастрофа и на мали километражи. За делови мислам дека ќе ти биде тешко бидејќи не ги гледам многу по град
Незнам која цена се движи, но неспоредливо подобар избор е Мерцедес Е класа, Ауди а6 или бмв 5.
Најди добри примероци само и ќе поминеш многу поевтино за сервис. Да не зборам дека овие горе се други класи на коли.

Сепак ако има опрема доста и е до 4500 евра.,а е сочувана и без тропкања по турбини, замаец не е лош избор. Мене многу ми се допаѓа караванот од тоа Мондео.
 
Последно уредено:

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Често има мотори што дуваат, и проблеми со турбини а поправките се прилично скапи.

Ќе ти дадам пример. Делови има поскапи и од Мерцедес Е класа W211.
А на крај не е Мерцедес.
Зашто да плаќам повеќе, а да возам послабо?

Оние од надвор се Често со големи километражи, а тие од Мида се традиционално катастрофа и на мали километражи. За делови мислам дека ќе ти биде тешко бидејќи не ги гледам многу по град
Незнам која цена се движи, но неспоредливо подобар избор е Мерцедес Е класа, Ауди а6 или бмв 5.
Најди добри примероци само и ќе поминеш многу поевтино за сервис. Да не зборам дека овие горе се други класи на коли.

Сепак ако има опрема доста и е до 4500 евра.,а е сочувана и без тропкања по турбини, замаец не е лош избор. Мене многу ми се допаѓа караванот од тоа Мондео.
Имав мондео но 98 освен да го товариш за друго не беше ок. Знам дека тие мондео 97-99 не се погодиа но викам ајдр може нешто смениле се подобриле ама изгледа не ќе да сум у право... На угорнина иако имаше турбо беше точак невиден. Доста мани имаа овие ама ме занимаше ова мондео како е покажано...
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323


Kaj moze da ja najdam vratickata ili kako i da se vika zaokruzena so crveno na slikata

Za Citroen C2 se raboti
Кај самко и нерко во Стенковец праша ли?[DOUBLEPOST=1548374442][/DOUBLEPOST]
Имав мондео но 98 освен да го товариш за друго не беше ок. Знам дека тие мондео 97-99 не се погодиа но викам ајдр може нешто смениле се подобриле ама изгледа не ќе да сум у право... На угорнина иако имаше турбо беше точак невиден. Доста мани имаа овие ама ме занимаше ова мондео како е покажано...
Знаеш добра работа со вакви коли е што не држат цена. Има многу лоши примероци кои им ја буткаат цената надоле.
Ако е добар примерок, убава опрема и добра цена се исплати.
Пушти ми во порака кај си ја гледал. Ги знам сите плацеви и доста луѓе, па може одма да ти кажам дали и да се мачиш да одиш да ја гледаш.
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99

дечки колата како во видеово почна да "штрака", само малце потивко, под туража не се слуша. Масло има во моторо.
???
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Препорачајте ми некој добар во Скопје што тапацира волан и мењач. Се работи за Е46 2004.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Samo vo Strumica...
Во Струмица и знам кај кого. Мислев за во Скопје, бидејќи во Струмица треба да ја оставам колата и да спијам по хотели дур да ја направи. А и пат плус.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241

дечки колата како во видеово почна да "штрака", само малце потивко, под туража не се слуша. Масло има во моторо.
???
Другар да не те плашам ама на видеово мене ми личи ко да чука некој вентил. Инаку секој пат ова се проверува најубаво на мајстор. Таму еден преглед и ќе добиеш 100% што е.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Ме занома некој да ми каже мислење за форд мондео 2006год. 2.0 тдци мотор. Како се покажани и колку се пари половни дизни или репарирање?
Ford 1.8/2.0/2.2 tdci имаат Delphi систем за убризгавање на гориво кој е поприлично проблематичен. Имено, пумпата за висок притисок има некој проблематичен лагер во нејзе кој со тек на време се разјадува и создава метални струганици кои после ги затнуваат дизните. Дизните се кодирани (за разлика од Bosch на пример) па не можеш само да ги смениш и да возиш така туку мора да се внесат нови кодови за новите дизни да функционираат. 1.5 dci на Рено исто носи Delphi комон-реил систем и ако побараш мислења за некои од горенаведениве агрегати по некои од српските авто-форуми ќе се изначиташ еден куп поплаки. Имам роднина кој пред некое време ги менуваше дизните на меган 1.5 dci од 2004 и го кошташе 500 евра за сите 4 дизни (ремонтирани). Бегај што подалеку од тие возила.
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Мазда 6 од 2004та? сакам да увезам од странство...па ме интересира ваше мислење...како се тие коли добри ли се за вожња...и за царина можат ли да се царинат...пошо се еуро 4.... ? И ако знаете колку би чинела таа процедура за царинењето...фала :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Мазда 6 од 2004та? сакам да увезам од странство...па ме интересира ваше мислење...како се тие коли добри ли се за вожња...и за царина можат ли да се царинат...пошо се еуро 4.... ? И ако знаете колку би чинела таа процедура за царинењето...фала :)
Корозија фаќаат доста
Бензин па плин стави
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Decki da ve prasham, ima li nekoj naracano radio za kola da mu se donese od aliexpres, kako ide taa postapka, da ne me izgori carina ili slicno?

Ova e porakata sto ja dobiv od prodavnicata :
Dear friend,
As you know, it's every one's duty to pay taxes if he imports goods from foreign countries.
this product shipping from China, Any customs clearance charge will be paid by buyer.
We help buyers to customs clearance. We usually write the item name ‘gift radio sample’ and the “Invoice value “us$60, it is ok?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Сега приметив , кога го вртам воланот се намалува силата на дување на парното/климата. Проблем е или се е ок?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Во место кога почнав да го вртам за да се враќам рикверц приметив. Не може секогаш само право:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom