Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Ми се праеше кеф за 159ка ама ме предомислија аи на интернет нема позитивни коментари. Еден шофер ми вика ко ќе се расипи само една бомба клај и речии збогом. Имала проблем со електроника, предница, летви и скапи делој и сл.. Цената му паѓа аи слабо се продаваат..
Јас пред една недела земав 159ка и сега за сега сум само импресиониран , денеска ја однесов на сервис да и сменам се што е нужно за да не те боле главата одреден период а тоа дека губи цена не ме занима пошто јас зимам кола за да возам а не да мислам после 5 или 10 години колку ќе и падне цена а и што ти вреде да платеш плус 2/3 илјади еврејќи за мерџо/бенџо само за да викаш пред народ еве ми држе цена колава ...
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Од Струмица сум, чудно ми беше зошто дихтунгот кога пред 3ипол години ми смеша вода па праев ремонт на цел мотор со рамнење декла итн. До толку ли е било лошо и неквалитетно направено.

Ваљда оваа процедура не е толку како претходната, со вадење цел мотор на цело и слично?
Оди кај Зоки,зад Елита компани на транзито.


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Неможам да најдам на нет,дечково тврди дека подвозје,шасија,предница,мотор се е од опел вектра ц.Ако е така би требало да е лесна за делови?Вели дека само лимаријата е различна.Овие ги знам волво и сааб дека се екстремно квалитетни и издржливи коли,ама за одржување речиси неподносливи.
Точно е тоа, на иста платформа се. Само СААБ не постои скоро 7 години и одредени специфични делови и козметика ќе бидат тешки за наоѓање.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мислење за Suzuki sx4 (4x4) од 2006 до 2009 год, како е колата и како се деловите за редовен сервис? На кајш е или ланче?
 
I

INFECTED

Гостин
Освен Мерцедес смарт и некои такви количиња, кои други автомобили се така да кажам по квалитетни (да не ме носи по мајстори многу) а економични?
Еве вака... Ми треба автомобил со кој би минал 100-150км отворена вожња за околу 250-300 денари, сѐ едно дали е дизел бензин или плин, сѐ едно дали е со димензии на смарт или на поло.
Предлози?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Освен Мерцедес смарт и некои такви количиња, кои други автомобили се така да кажам по квалитетни (да не ме носи по мајстори многу) а економични?
Еве вака... Ми треба автомобил со кој би минал 100-150км отворена вожња за околу 250-300 денари, сѐ едно дали е дизел бензин или плин, сѐ едно дали е со димензии на смарт или на поло.
Предлози?
Kolku pari si spremen da dades
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Освен Мерцедес смарт и некои такви количиња, кои други автомобили се така да кажам по квалитетни (да не ме носи по мајстори многу) а економични?
Еве вака... Ми треба автомобил со кој би минал 100-150км отворена вожња за околу 250-300 денари, сѐ едно дали е дизел бензин или плин, сѐ едно дали е со димензии на смарт или на поло.
Предлози?
Поло дизел тоа таа ви треба , смарт ќе ти троши исто колку матизот и не се залажувај дека Смарт малку ќе троши тоа троши колку матизот


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739
Освен Мерцедес смарт и некои такви количиња, кои други автомобили се така да кажам по квалитетни (да не ме носи по мајстори многу) а економични?
Еве вака... Ми треба автомобил со кој би минал 100-150км отворена вожња за околу 250-300 денари, сѐ едно дали е дизел бензин или плин, сѐ едно дали е со димензии на смарт или на поло.
Предлози?
Гледај да има 6 брзини ако возиш отворено само, поекономично ќе ти биде малце. Некој опел бензин плин најдобра варијанта ти е.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Сабајлинава во тек на вожња го изгубив сервото и на таблата се појави оваа грешка:


Вечерва пак се си беше во ред, сервото си вункционираше исто и CITY, а и грешката на таблата веќе ја немаше. Дали некој знае до што било проблемот и дали нешто треба да се интервенира на колата?

Се работи за Fiat Punot 2000, 1.9JTD
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Барам кола за сопругата. Па што би препорачале до 2500 евра. Услови да биде мало, лесно да се управува, евтино одржување. Не ми требаат 200кс и брза кола. Колата е во план да се вози низ град и 2-3 пати во годината до соседниве држави на одмор.

Да не биде постаро од 2002 год. Тоа ни е некако лимит под кој не би оделе. Знам дека голф 1.9 е добар, но веќе гледавме неколку примероци и сите беа извозени, но и стари. Затоа и бараме поново од 2002 год. Цената е лимит 2500 евра
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За тие пари Корса, Клио, Пунто, Матиз, Цитроен Ц3, ...

Опел Астра е добра за женско и се мислев јас помеѓу неа и Голф 5 за жена ми, ама на крај повеќе се допадна опелот, а тебе ти е над буџетот.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Сабајлинава во тек на вожња го изгубив сервото и на таблата се појави оваа грешка:


Вечерва пак се си беше во ред, сервото си вункционираше исто и CITY, а и грешката на таблата веќе ја немаше. Дали некој знае до што било проблемот и дали нешто треба да се интервенира на колата?

Се работи за Fiat Punot 2000, 1.9JTD
Standarden problem kaj Fiat Punto. Koga ke ti se sluči ova....ako si vo možnost iskluči go motorot i odma pak zapali go i ke si prodolziš so vožnja

Imalo vo Prilep nekoj šo efikaano go rešaval ovoj fabrički problem...no lično ne go znam majstorot
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мислење за Suzuki sx4 (4x4) од 2006 до 2009 год, како е колата и како се деловите за редовен сервис? На кајш е или ланче?
Да се надоврзам на истово прашање, гледам дека Fiat Sedici е идентичен на sx4, ме интересира дали моторите му се исти и на шо да му дам предност..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom