Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
а на клучот батеријата да не му е празна?
Ова клучаро го стави на некојси immobilizer алат и испадна дека работел, а ова клучо бил херм.затворен не се нафаќаат да го отвараат.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Во повеќето случаи може да се стави чипот од стариот клуч во новиот. Послем ова стариот клуч ќе ти служи само за отворање врати и гепек. Ќе не може да ја палиш колата со него.

Така да подобра опција ти е да го кодираш новиот клуч. Прашај по клучарите колку и како.
Ме интересира уште ова, дали може да се изрезба железцето на новиот клуч или може да се ставе од стариот клуч? оти не знам дали ќе функционира.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Може да се изреже новиот клуч кај секој подобар клучар.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Мое мислење, има многу разлика од кола до кола иако се работи за 16 год стара, на пр не можеш да споредиш мерцедес со фиат, зависи за што кола станува збор
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Мое мислење, има многу разлика од кола до кола иако се работи за 16 год стара, на пр не можеш да споредиш мерцедес со фиат, зависи за што кола станува збор
vaka opsto kazano za bilo koja kola inaku mojata e opel corsa c :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Јас веќе едно 5 пати имам возено од Германија за Македонија и обратно со Мондео стар 14 години (додуша при првото патување беше „само“ 12 години стар и имаше „само“ 165 илјади км, сега има веќе 200 илјади). Ако останам дефект има АДАЦ. Инаку, штознам, имам доверба во мајсторите ваљда, а и срања се дешаваат и со нови коли. Можеби сум преголем оптимист по природа, барем кога станува збор за автомобилите :D

Бај д веј, во близина на местото кај што живеам во Германија пред некое време бев видел уште постар Мондео од моето со МК таблички.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Да. А и тоа новите коли не секогаш се исправни...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Dvajca prijateli, edniot so bmw 320d od 2003ta so nad 200iljadi km, drugiot so skoda superb od 2009 so okolu 150iljadi km trgnaa od anglija do romanija(okolu 2500km) zaedno, tipot so bmw-to stigna bez problem, drugiot imase nekolku defekti popat. Taka da nema vrska kolata i skroz nova da e nesto moze da se rasipe.
Jas bev u juni u mk so kola od anglija, 6 godini e stara i za sreka nemav nikakov problem ali pred idenje izvadiv european breakdown cover za sekoj slucaj.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Не гледaм причинa дa не пaтувaш aкo мoжеш дa oдвoиш пaри нa стрaнa зa секoј случaј дa не те снaјде некoј пoгoлем дефект нa пaт.
Јaс кoгa јa купив шкoдaтa (фaвoрит лoл) нaјдoв зелен кaртoн вo неa oд 2013. Знaчи билa стaрa 19 гoд кoгa билa вoзенa нaдвoр. А се рaбoти зa кoлa нa рaмниште нa југo, мoждa и пoлoшa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Некој да ми даде контакт од некој електричар од Скопје?
Се работи за радио SONY (cdx-gt424u), го вклучив на акумулатор, изгледа се во ред но не можам да го исклучам демото никако... Го отворив радиото, пак се изгледа супер...
Инаку демото се исклучува на исклучено радио, треба само саатот да го покажува, а јас не можам да го исклучам преку копчето и се сомневам дека до тоа копче може да е целиот проблем.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Некој да ми даде контакт од некој електричар од Скопје?
Се работи за радио SONY (cdx-gt424u), го вклучив на акумулатор, изгледа се во ред но не можам да го исклучам демото никако... Го отворив радиото, пак се изгледа супер...
Инаку демото се исклучува на исклучено радио, треба само саатот да го покажува, а јас не можам да го исклучам преку копчето и се сомневам дека до тоа копче може да е целиот проблем.
kako si go zakacil na aku. ima 2 plusa(zuta i crvena) i eden minus. edniot plus e konstantno napojuvanje, a drugiot e vrzan na bravata se pali i gasi i toj e toj so go gasi radioto, to est demoto. ne mi teknue koja boja za sto bese, obicno na zicite e nalepeno sto se, B+ e oznakata za stalnoto napojuvanje mislam zutata, a so ACC ili REMOTE e oznacena zicata so e vrzana na bravata mislam crvenata.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Двата плуса ги споив во едно и така го поврзав. .
Да пробам само со едната жица за константно напојување?
Или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom