Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 декември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
1
Луѓе опел вектра 93 кс 99 година мислења искуства поголеми дефеци дали има????
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Имам BMW 320D 2006 со навигација , проблемот е тоа што има некој сензор кај гумите и кај скоро секоја дупка што е малце поголема ми јавува дека гумата е дупната или да го проверам притисокот на гумите , искачам од кола идам на бензиска проверувам нема благе везе гумите се таман ни се дупнати ни е намален притискот ни ништо , има ли некое решение за ова да не замара?[DOUBLEPOST=1520538705][/DOUBLEPOST]

Да се самоцитирам пошто уште нешо ми текна , дали некој знае човек/мајстор што полира бандаши конкретно за 17ки ме интересира и која е цената отприлика ?
Бандажи се пескарат, мислам дека не се полираат.
За алумински претпоставувам дека викаш?
Само пескарање друже, со полирањето ништо не добиваш, тогаш за тогаш, ќе возиш по кал и пак ќе ги поебеш.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Имам BMW 320D 2006 со навигација , проблемот е тоа што има некој сензор кај гумите и кај скоро секоја дупка што е малце поголема ми јавува дека гумата е дупната или да го проверам притисокот на гумите , искачам од кола идам на бензиска проверувам нема благе везе гумите се таман ни се дупнати ни е намален притискот ни ништо , има ли некое решение за ова да не замара?[DOUBLEPOST=1520538705][/DOUBLEPOST]

Да се самоцитирам пошто уште нешо ми текна , дали некој знае човек/мајстор што полира бандаши конкретно за 17ки ме интересира и која е цената отприлика ?
Ако имаш вешта рака, имаш на јутуб видеа сам да ги дотераш со штрафилица и шмиргла. Крајниот резултат е како нови.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
Вчера ја оставув колата надвор, и врнало дожд ја измокрило целата кола,а потоа ја помрзнало, ги помрзнало бравите на сите 4 врати не сакаа да се отворат едвај влегов во кола ја отворив некако вратата од кај возачот, сега кога огреа сонце се е ок сите се отвараат без проблем, но прашањето ми е дали има некое штетно влијание тоа врз централното и електрониката
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Вчера ја оставув колата надвор, и врнало дожд ја измокрило целата кола,а потоа ја помрзнало, ги помрзнало бравите на сите 4 врати не сакаа да се отворат едвај влегов во кола ја отворив некако вратата од кај возачот, сега кога огреа сонце се е ок сите се отвараат без проблем, но прашањето ми е дали има некое штетно влијание тоа врз централното и електрониката
Нема
Проблемот е што се собираат неколку капки кога ја отвораш-затвораш вратата, и тие замрзнале и направиле проблем. Чим сега функционира немаш гајле.
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
Нема
Проблемот е што се собираат неколку капки кога ја отвораш-затвораш вратата, и тие замрзнале и направиле проблем. Чим сега функционира немаш гајле.
фала мн за одговорот
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Има ли некаде сет за домашно перење кола? Значи рачен пеномат и некое мало апаратче за посилен притисок на водата? Колку чини и како оди после со набавување пена, прашак што да е?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Има ли некаде сет за домашно перење кола? Значи рачен пеномат и некое мало апаратче за посилен притисок на водата? Колку чини и како оди после со набавување пена, прашак што да е?
Имаш вапчиња до 100 евра. Јас имам карчер 110 бари, има цревце дополнително да го брцнеш во шампон за кола ама не сум го пробал како функционира. Има и додаатно се купува, се става место пиштолот слично на пиштол со резервоар. .
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Имаш вапчиња до 100 евра. Јас имам карчер 110 бари, има цревце дополнително да го брцнеш во шампон за кола ама не сум го пробал како функционира. Има и додаатно се купува, се става место пиштолот слично на пиштол со резервоар. .
Кај ги има, линкче, повеќе детали? :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Има ли некаде сет за домашно перење кола? Значи рачен пеномат и некое мало апаратче за посилен притисок на водата? Колку чини и како оди после со набавување пена, прашак што да е?
Пеномати имаш и поефтини за некој си 4.000-5.000 денара.
За притисок да прави како ВАП имаш такви прскалки што се тураат на цревото, поинакво решение нема. Еве на што мислам јас.

За во пеноматот имаш посебен концентрат, густ е како мед,го има во туби од по 10-20 литра ама шампон е, се истура внатре се клумка и можеш да прскаш пена..
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Ми треба совет/искуство околу Ford Mondeo 2.0 tdci 2009+ нагорe, викаат дека дизните му се слаба страна и на 150.000 км замаецот откажувал и нов бил околу 700Е.. На прв поглед колава ми се бендиса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom