Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Мерцедес Ц 180, 220, 270 класа 2008+ година дизел со мануелен менувач, дајте мислења? Имав слушнато дека некоја од сериите на Мерцедес слаба била каросеријата.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
за парното што иде од мотор мислам до кабина
Кај рампа во кисела вода (ако си во скопје) кај што продаваат јуфки и тарани (душогупчани) и малку понадоле имаш секакви црева од скутерче до камион кантерпилар само извади го примерокот и покажи му на продавачот и ќе ве услужи.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Кај рампа во кисела вода (ако си во скопје) кај што продаваат јуфки и тарани (душогупчани) и малку понадоле имаш секакви црева од скутерче до камион кантерпилар само извади го примерокот и покажи му на продавачот и ќе ве услужи.


Sent from my iPad using Tapatalk
Nini komerc
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Па не се сеќавам како се вика па може да е тоа Нини комерц


Sent from my iPad using Tapatalk
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Кое моторно масло ке ми го препорачате за Голф 3 обичен дизел?

Гледам некоја промоција има на моторни масла со филтер гратис па да си порачам. :)

Не ми го троши, до сега турав lotos 10-40 или да си турам од него?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Кое моторно масло ке ми го препорачате за Голф 3 обичен дизел?

Гледам некоја промоција има на моторни масла со филтер гратис па да си порачам. :)

Не ми го троши, до сега турав lotos 10-40 или да си турам од него?
Sae 10w40 билo кoе сo спецификaцијa зa vw
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Pa stom ti kazuvam,valjda ne pogoduvam,tuku znam. Hidrauliki i creva moze i vo hidraulika lasko da se vidi,karsi soborna,kaj hotel ambasador
Не не тоа е друго туку мислам баш кај чешмата рампата во К Вода како што објаснив


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Кое моторно масло ке ми го препорачате за Голф 3 обичен дизел?

Гледам некоја промоција има на моторни масла со филтер гратис па да си порачам.

Не ми го троши, до сега турав lotos 10-40 или да си турам од него?
Тоа е полусинтетичко, за дизел најубаво да ставиш 5-40 фул синтетик инаку 10-40 предизвикува чад од ауспухот додека со 5-40 не чади и не предизвикува мастување внатре во моторот посебно кај дизелите


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Тоа е полусинтетичко, за дизел најубаво да ставиш 5-40 фул синтетик инаку 10-40 предизвикува чад од ауспухот додека со 5-40 не чади и не предизвикува мастување внатре во моторот посебно кај дизелите


Sent from my iPad using Tapatalk
Кoлaтa е стaрa+oбичен дизел,кoгa гo кoнструирaле мoтoрoт вooпштo не пoстoелo мaслo 5w40 тaкa дa не е предвиденo вo гoлф 3 дa се сипa 5w40,a уште пa фул синтетичкo никaкo.А бaшкa пoштo веке јa вoзел нa 10w40 не е препoрaчливo дa прејде нa услoвнo кaжaнo "пoреткo" уље.Кaкo сaкaш гледaнo ем пoлoшo ке биде зa мoтoрoт 5w40 ем пaри ке фрлa зa џaбе чoвекoт
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Како може да се провери реалната километража на некој автомобил ( Да се види дали е враќана километражата ) ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Како може да се провери реалната километража на некој автомобил ( Да се види дали е враќана километражата ) ?
На автодијагностика ама во сервис преставник за таа кола, а има и такви коли (посебно постарите) кога тргнуваш в рикверц и ќе видиш како се враќа километражата тоа значи е чепнато е да се враќа.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
72
Поени од реакции
6
DA PRASAM: Za peugeot 306 xn сменив предни гурни и шапа оти на 0 беа и се откажаа во возење сеа пуштам воздух и има меурчиња во цревото нон стоп. Бев на мајстор кажа не ти работи абс пумпата ? Дали има тестер за тоа ако е тоа проблем оти на гаѓање ми кажа - кој се разбира оти педала за кочници е мека. Ваше мислење ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom