Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Какво сретство препорачувате за чистење на ладњак па и на целиот систем? Зедов едно возило и гледам во ладњакот жолта боја како кал. Измеривне дали има антифриз и покажа до -36 ама сакам да го испуштам тоа и да го исперам целиот систем за ладење.
Imas vo prodavnici specijalni sredstva,po 200-300 denara,go turas vnatre ja vozis polsaat-saat I go ispustas,posle turas cista voda da se ispere,I na kraj mesavinata antifriz-voda ja turas..

Jas eksperimentirav i so esencija,kako ocet so e toa, I so soda bikarbona,nikakvo podobruvanje nemase,I na kraj ladnjakot go izvadiv i na peralna so Aris, I problemot go resiv.
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Zdravo sakam da zemam Jeep Grand Cherokee mislenja ?? 2.7crd 2003 god ili 3.1 2002god koe e podobro so potrosnja i drugi raboti ?/
Fala
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Zdravo sakam da zemam Jeep Grand Cherokee mislenja ?? 2.7crd 2003 god ili 3.1 2002god koe e podobro so potrosnja i drugi raboti ?/
Fala
Ако сакаш џип подобро земи од јапонските Тојота џип тие се подобри од тоа американско ѓубре чероки не се покажа добро на терен а за кривини да не зборам


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
https://streamable.com/7j4te
Изгорен диктон?
Или мала утеха можно да има различни антифризи турено па прави пења?
Прво испери го добро системот за ладење,исчисти се,па после ќе видиме што е..Може е затнато некаде,па нема циркулација..Ама според ова,ти меша масло и вода..Ако е само антифриз,
е биде само антифриз..Како и да е,отворање на моторот не ти гине..
Ситроен ли е?
 
Член од
1 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
3
Прво испери го добро системот за ладење,исчисти се,па после ќе видиме што е..Може е затнато некаде,па нема циркулација..Ама според ова,ти меша масло и вода..Ако е само антифриз,
е биде само антифриз..Како и да е,отворање на моторот не ти гине..
Ситроен ли е?
Mazda комбе е го купивне пред една недела а пред тоа не било возено 1 година па си мислам да не е нешто некаде затнато
 
Член од
29 август 2009
Мислења
130
Поени од реакции
20
Imam ponuda za razmena na avtomobili... Ja imam seat leon 2001 1,9 tdi so karoseriski maani a mi nudat reno megane 2005 1,5 dci so tri vrati... Sega ne se razbiram mnogu od ovie raboti prodazba razmena i sl. Dali nekoj moze da mi kaze dali vredi da napravam razmena... Ne mi se svigja na leonot sto ima karoseriski maani za da ja farbam cela mi baraat okolu 600 evra... Na meganot ne mi se svigja sto e tri vrati a mi se svigja sto e ponovo godiste..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Mazda комбе е го купивне пред една недела а пред тоа не било возено 1 година па си мислам да не е нешто некаде затнато
Па може и да е затнато..Треба да го испереш ладњакот убаво и цел систем за ладење..Имаш такви средства,барем на Маздата и тоа е постаро возило не е комплицирано..Испери се,стави нов антифриз и види како се однесува..
Во возење крева ли температура?Парно имаш ли внатре?
 
Член од
1 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
3
Не креваше температурата и имаше парно само последно кога го возев крена темп и по кратко се врати на нормално
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Здраво дечки, сакам да прашам дали имал некој искуство и какво било со Мерцедес Ц200 цди 2005/6 година ? Заинтересиран сум за таква кола, па да прашам што му е предност што има маана? Кај има недостаток и т.н Фала однапред за тој што ке одговори
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво дечки, сакам да прашам дали имал некој искуство и какво било со Мерцедес Ц200 цди 2005/6 година ? Заинтересиран сум за таква кола, па да прашам што му е предност што има маана? Кај има недостаток и т.н Фала однапред за тој што ке одговори
Baraj go samo @Ron0n
 

Kajgana Shop

На врв Bottom