Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Кога купуваш регистриран половен автомобил ако е од ист град немора да се менуваат таблиици,се менува само сообракајната.

Ако автомобилот менува град обавезно се менуваат таблиците и сообраќајната а претходниот сопственик треба лично да ги одјави таблиците и сообраќајната и да ја врати на новиот сопственик

И во двата случаи попустите за осигурувањтео се губат односно новиот сопственик кога ќе го регистрита автомобилот плаќа 100% осигурување
Незнам зошто си ме цитирал на даден одговор за друго прашање.

Кога веќе си ме цитирал, немора да значи дека се плаќа целосно осигурување без попусти. Рецимо, имам возило со попуст на осигурување, го продавам за брзо време купувам ново, за 3 месеца му истекува на тоа регистрација, си барам да ми се префрли попустот од претходното, си го регистрирам со попуст.

Услов е да имаш само едно возило на твое име и мислам дека има временски период од една година.

Секако не зборам од памет, или пак рекла-кажала муабети, сето ова го споделувам од мое лично искуство од пред една година. Не верувам да се нешто променило од тој период.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам зошто си ме цитирал на даден одговор за друго прашање.

Кога веќе си ме цитирал, немора да значи дека се плаќа целосно осигурување без попусти. Рецимо, имам возило со попуст на осигурување, го продавам за брзо време купувам ново, за 3 месеца му истекува на тоа регистрација, си барам да ми се префрли попустот од претходното, си го регистрирам со попуст.

Услов е да имаш само едно возило на твое име и мислам дека има временски период од една година.

Секако не зборам од памет, или пак рекла-кажала муабети, сето ова го споделувам од мое лично искуство од пред една година. Не верувам да се нешто променило од тој период.
Не се продолжува и не може новиот сопственик да има попуст на осигурувањето не е ова Германија па таблиците и осигурањето да си го префрлиш на другото купено возило.
Ако беше така немаше претходниот сопственик во Делчево да ми ја регистрира алфа ромео 156 за 12к денари туку ќе си ја префлев на мое име и ќе си платев нови таблици,нова сообраќајна и ново осигурување за 18 ипол илјадарки
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Не се продолжува и не може новиот сопственик да има попуст на осигурувањето не е ова Германија па таблиците и осигурањето да си го префрлиш на другото купено возило.
Ако беше така немаше претходниот сопственик во Делчево да ми ја регистрира алфа ромео 156 за 12к денари туку ќе си ја префлев на мое име и ќе си платев нови таблици,нова сообраќајна и ново осигурување за 18 ипол илјадарки
Ако не си знаел за претходното што го напишав, не тврди дека не е така, па некој да не искористи шанса помалце да плати.

Значи го продадов претходното возило на кое имав попуст на осигурувањето, земав ново од Охрид со важечка регистрација уште пола година, таму одјавив таблиците се вратив со пробни, извадив сообраќајна и нови таблици во Скопје. Пред прва регистрација во моја сопственост си се обратив во осигурителната каде го имав попустот од возилото што го продадов да ми се префрли попустот на новово возило. На регистрација попустот го имав.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Кога сме веќе кај осигурителни компании..Јас мојата кола Фиат 1.9 TD100 74 киловати ја осигурам во А.Д Осигурителна Полиса и плаќам околу 6700 денара веќе 3-4 години по ред,али тоа Автоодговорност што го викаат,минималното..Ме следува ли некој попуст,оти слушам другари што осигураат коли со слична кубатура плаќаат 700-1000 денара поефтино во други осигурителни компании..Колку плаќате вие,ако не е тајна..Ако е поефтино некаде,да се префрлам одма,и така сум за еден месец на регистрација..
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Jaс за мојта опел корса 1.7 ДИ 49 киловати во еуролинк платив 5600 ден. (мислам дека све е осигурено освен стаклата) со 5% попуст бидејки прв пат ја осигурувам таму (лани бев во триглав) и ми рекоа дека догодина ме следува 10% попуст и се така до 50% попуст,
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Да така треба да биде секоја година доколку немаш влечено пари од осигурувањето те следува по 5% и така до 50% од првата полиса. Зависно од возраста на осигуреникот т.е. дали е постар или помлад од 26 год се формира и цената на полисата. Јас за мојата, Ауди А4 1.9 ТДИ 81 КВ почнав со цена од скоро 9000 ден и немав 26 год, за да последниов пат после 6 години и 6 регистрации стигнам до цена од околу 6300 со се патници, без стакла... А тоа за годините знам пошто кога го земав моторот немав исто 26 и со еден другар кој во тоа време имаше 28 и ист мотор како мојот плаќавме различна цена на осигурување т.е. јас плаќав околу 700 ден повеќе...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Да така треба да биде секоја година доколку немаш влечено пари од осигурувањето те следува по 5% и така до 50% од првата полиса. Зависно од возраста на осигуреникот т.е. дали е постар или помлад од 26 год се формира и цената на полисата. Јас за мојата, Ауди А4 1.9 ТДИ 81 КВ почнав со цена од скоро 9000 ден и немав 26 год, за да последниов пат после 6 години и 6 регистрации стигнам до цена од околу 6300 со се патници, без стакла... А тоа за годините знам пошто кога го земав моторот немав исто 26 и со еден другар кој во тоа време имаше 28 и ист мотор како мојот плаќавме различна цена на осигурување т.е. јас плаќав околу 700 ден повеќе...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
A да , заборавив да напоменам дека прво не се сеќавам кај бев, па после 2 пати во АД Осигурителна Полиса, па 2 пати во Триглав и последниов пат во Сава Осигурување и без разлика на промената на осигурително друштво секогаш ми го пресметуваа попустот...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако не си знаел за претходното што го напишав, не тврди дека не е така, па некој да не искористи шанса помалце да плати.

Значи го продадов претходното возило на кое имав попуст на осигурувањето, земав ново од Охрид со важечка регистрација уште пола година, таму одјавив таблиците се вратив со пробни, извадив сообраќајна и нови таблици во Скопје. Пред прва регистрација во моја сопственост си се обратив во осигурителната каде го имав попустот од возилото што го продадов да ми се префрли попустот на новово возило. На регистрација попустот го имав.
Сум имал многу коли а прв пат го читам ова.
Ти неможеш да ги одјавиш таблиците од колата што си ја купил,тоа го може лично претходниот сопственик и со одјавена сооб.да си земеш пробни таблици.
И ова со одјавата првпат слушам
Ај за сигурност утре ќе го прашам агентот од кроација осигурување и ќе споделам шо ќе ми каже
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Сум имал многу коли а прв пат го читам ова.
Ти неможеш да ги одјавиш таблиците од колата што си ја купил,тоа го може лично претходниот сопственик и со одјавена сооб.да си земеш пробни таблици.
И ова со одјавата првпат слушам
Ај за сигурност утре ќе го прашам агентот од кроација осигурување и ќе споделам шо ќе ми каже
Па фала богу дека одјавив со тогашниот сопственик, нема потреба да пишам нешто што се знае.

Сето ова ми е од лично искуство и затоа со сигурност го потврдувам, а го знаев зошто бев и јас во кроациа одреден период.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да така треба да биде секоја година доколку немаш влечено пари од осигурувањето те следува по 5% и така до 50% од првата полиса. Зависно од возраста на осигуреникот т.е. дали е постар или помлад од 26 год се формира и цената на полисата. Јас за мојата, Ауди А4 1.9 ТДИ 81 КВ почнав со цена од скоро 9000 ден и немав 26 год, за да последниов пат после 6 години и 6 регистрации стигнам до цена од околу 6300 со се патници, без стакла... А тоа за годините знам пошто кога го земав моторот немав исто 26 и со еден другар кој во тоа време имаше 28 и ист мотор како мојот плаќавме различна цена на осигурување т.е. јас плаќав околу 700 ден повеќе...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Епа ме стрижеле мене 4 години по ред..А јас не им побарав никаков попуст,ако сака оваа година 500 денара помалце арно,ако не си одам на друго место ич не ги ебам..А на рати секаде ли даваат?
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
При купувaње нa пoлoвен aвтoмoбил, регистритaн, нo вo друг грaд, дaли е вoзмoжнo дa се сменaт сaмo тaблиците oд мoјoт грaд или требa пoвтoрнo дa се регистрирa (дa речеме декa е регистрирaн уште 7-8 месеци)?
И oсвен нoтaр штo требa дa се среди другo?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ме интересира при промена на акумулатор, дали има врска која клема се вади/става прва?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom