Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Се работи за Hyundai i30 1.4 80kw, На моменти му треба и повеќе од 7-8секунди верглање да запали од прва најчесто кога е излозена колата на сонце и е многу топло. Откако тешко ќе запали имам приметено дека понекогаш обртаите на шал таблата не работат. ако ја изгасам машината после секое палење е чамак(од прва). Акумулатор има нов и во возење нема никаков проблем добро прима и на бензин и на плин, на бензин без проблем развива 180км на час.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Dali nekoj ima iskustvo so kola sto ima mat boja... Sakam da ja farbam kolata mat... Me interesira kako se cisti, dali se prlja mnogu i dali e teska za cistenje... I kolku od prilika bi me koshtalo farbanje ako nekoj znae...imam seat leon mk1
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Се работи за Hyundai i30 1.4 80kw, На моменти му треба и повеќе од 7-8секунди верглање да запали од прва најчесто кога е излозена колата на сонце и е многу топло. Откако тешко ќе запали имам приметено дека понекогаш обртаите на шал таблата не работат. ако ја изгасам машината после секое палење е чамак(од прва). Акумулатор има нов и во возење нема никаков проблем добро прима и на бензин и на плин, на бензин без проблем развива 180км на час.
Sensor na radilica.Dodeka pali ne cepkaj nisto.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Дaли кaзните зa вoзaчи пoчетници мoже дa се пишaт нa вoзaчкa книшкa?
Пoтoчнo дoкoлку се упрaвувa вoзилo нaд 77kw, вoзење пoсле 11 итн...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ајдеееееееееее..... прв пат слушам и јас за ова. е зошто тогаш ги вадиме тие книшки, за украс?

не бе, направени се санкциите како да сме со скандинавски плати. аферим.

од возач почетник се очекува да вози пефректно, па уште после 11 да не возел..., а некој демек што има 2 години искуство возачиште е...
циркуз.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
ајдеееееееееее..... прв пат слушам и јас за ова. е зошто тогаш ги вадиме тие книшки, за украс?

не бе, направени се санкциите како да сме со скандинавски плати. аферим.

од возач почетник се очекува да вози пефректно, па уште после 11 да не возел..., а некој демек што има 2 години искуство возачиште е...
циркуз.
Книшките се за ситни прекршоци,ако не ставиш појас,зборуваш на мобилен, ако не ти се чисти гумите на колата и еден КУП ситни прекршоци што ги измислија само за пари...Ама се заебаа,пошто народот е сиромашен,и нема од каде пари да земат..
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
колку чини полнење со фреон? колку време трае? дали има разлика каде се прави тоа, како се прави?

прееска пуштам клима, аш бубата... топло дува.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
колку чини полнење со фреон? колку време трае? дали има разлика каде се прави тоа, како се прави?

прееска пуштам клима, аш бубата... топло дува.
2 денара од грам..Ако собира 600 грама,1200 денара..Нема разлика,полнењето трае околу 30 минути..Ама дали е до фреонот,може компресорот е расипан.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ти благодарам многу @Black Hok
перката од климата не врти, барем јас не ја имам видено да врти откако ја купив колата (2 месеци ете)... но внатре ладеше перфектно.
тој од кој ја купив, рече само дека кај да е треба да се дополни фреон...
се надевам не е квар и се надевам утре ќе завршам работа пошто по пеколот без клима зезнато е....
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Се работи за Hyundai i30 1.4 80kw, На моменти му треба и повеќе од 7-8секунди верглање да запали од прва најчесто кога е излозена колата на сонце и е многу топло. Откако тешко ќе запали имам приметено дека понекогаш обртаите на шал таблата не работат. ако ја изгасам машината после секое палење е чамак(од прва). Акумулатор има нов и во возење нема никаков проблем добро прима и на бензин и на плин, на бензин без проблем развива 180км на час.
Изгледа пумпа за бензин малку е изгорен или е знак дека пред откажување бидејќи често го користиш на плин и пумпата за бензин нон-стоп си работи а не користиш бензин или пак лош бензин наточен од локална бензинска станица. И предлагам не вози со малку бензин поточно секогаш си на црвено на стрелката туку наполни малку повеќе бензин колку да го покрие пумпа за бензин на тој начин го држи малку ладно пумпата додека возиш на плин. И на крај за почеток оди на автопат со бензин шибај повеќе брзина да се издува и да прочисти дизните за бензин тоа често да направиш барем 2-3 пари месчно.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
ти благодарам многу @Black Hok
перката од климата не врти, барем јас не ја имам видено да врти откако ја купив колата (2 месеци ете)... но внатре ладеше перфектно.
тој од кој ја купив, рече само дека кај да е треба да се дополни фреон...
се надевам не е квар и се надевам утре ќе завршам работа пошто по пеколот без клима зезнато е....
Отвори хауба,запали колата,уклучи климата и ќе видиш дали врти перката..
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
не вртеше... а климата ладеше, будала работа.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
Zaso ne moze? drugar za alkohol go pisaaa negativni[DOUBLEPOST=1466723659]
нема шанси, за алкохол во поени,тоа не е ситна казна. Во книшка може да ти пишат само малку ако го надминуваш лимитот на одредена брзина, за појас, светла, да зборуваш на телефон, нечисти гуми, непрописно паркиран....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom