Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Некој да ме упати од прилика колку кошта одржувањето на Ауди А6 (C6 2006) со 2.0 тди мотор? Сеа колку шо дојдов јас до инфо, повеќето од стварите моеш сам да ги напраиш (масло, такви заебанции) шо реално коштаат убер многу во сервис. Ама останати ствари кај шо мора сервис? И можда некој со лично искуство, што се заебуе најчесто, чести проблеми енд шит?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Некој да ме упати од прилика колку кошта одржувањето на Ауди А6 (C6 2006) со 2.0 тди мотор? Сеа колку шо дојдов јас до инфо, повеќето од стварите моеш сам да ги напраиш (масло, такви заебанции) шо реално коштаат убер многу во сервис. Ама останати ствари кај шо мора сервис? И можда некој со лично искуство, што се заебуе најчесто, чести проблеми енд шит?
Што можеш сам да си направиш?Масло сам да смениш?Ако имаш основно познавање во механиката,би требало да можеш сам,ама има заштитна пластика под моторот,таа се вади па маслото се испушта,па на компјутер да се рестарира..Масло да ти сменат во АМСМ или во Здружение земаат 200 денара,со твое масло и твои филтри..Новите коли се заебани за одржување,бараат посебно познавање,имаат сензори,електроники..Тие коли се правени за по Германии,Италии,Австрии,каде што има технологија,тие маслото не го испуштат одоздоле,туку преку шипката за проверка го вшмукуваат скроз,што кај нас во МКД не се применува тоа..Чим имаш пари да возиш Ауди А4 од 2006 година,имаш пари и за одржување.
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Некој што чипува дизел коли во скопје? По ваши искуства кој е најдобар?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Некој што чипува дизел коли во скопје? По ваши искуства кој е најдобар?
Шиникот во Ѓорче поточно населба Даме Груев,после мостот одма десно по првата кривина лево
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Што можеш сам да си направиш?Масло сам да смениш?Ако имаш основно познавање во механиката,би требало да можеш сам,ама има заштитна пластика под моторот,таа се вади па маслото се испушта,па на компјутер да се рестарира..Масло да ти сменат во АМСМ или во Здружение земаат 200 денара,со твое масло и твои филтри..Новите коли се заебани за одржување,бараат посебно познавање,имаат сензори,електроники..Тие коли се правени за по Германии,Италии,Австрии,каде што има технологија,тие маслото не го испуштат одоздоле,туку преку шипката за проверка го вшмукуваат скроз,што кај нас во МКД не се применува тоа..Чим имаш пари да возиш Ауди А4 од 2006 година,имаш пари и за одржување.
Абе, компјутерот се рестартира, гумата/пластиката од долу е на 4-6 штрафа и се вади. Работава е „ако имаш пари за а6 имаш и за да го одржуваш“ не ми врши ама баш ништо работа. Ме интересира што се заебуе најчесто, кои делови се најголем проблем (пример имам слушнато дека држачи за мотор се мењаат често и коштаат околу 120 евра парче пример). Ми треба детално инфо, по можност од некој што веќе има/имал А6ка, или барем А4ка од тој период (пошо се доста слични, ист мотор, разлика во суспензија и кабина).
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Абе, компјутерот се рестартира, гумата/пластиката од долу е на 4-6 штрафа и се вади. Работава е „ако имаш пари за а6 имаш и за да го одржуваш“ не ми врши ама баш ништо работа. Ме интересира што се заебуе најчесто, кои делови се најголем проблем (пример имам слушнато дека држачи за мотор се мењаат често и коштаат околу 120 евра парче пример). Ми треба детално инфо, по можност од некој што веќе има/имал А6ка, или барем А4ка од тој период (пошо се доста слични, ист мотор, разлика во суспензија и кабина).
Nema nesto posebno da se rasipuva. Drzacite na motor neznam koj ti kazal ama ne se rasipuvaat ako kolata nema maka nekoja pa da trese premnogu, inaku se uljeni i stvarno se skapi no ti komotno mozes da stavis obicni i nema nekoja razlika a se evtini. Motorot e koska, podvozjeto e sredno izdrzlivo i ako ti e orginalnito podvozje ti preporacuvam pri menuvanje da gi repariras tie nego da stavis od turskite. Drugi neznam sto te interesira sem deka e top kola.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Дечки мислење за Пасат 1.8 TSI 2010 година, караван?
 
Член од
23 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Би ве замолил да споделите мислење,совет,искуство во врска со ALFA ROMEO 147 1.9 JTD 2007 godina. Ви благодарам.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Колку троши?
Троши околу појќе 10л градска да не очекуваш 7-8 л градска и нема шанса сепак е 1.8 тфс тоа е нешто,но јас би земал 1.9 ТДи подобар здравје.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Здраво луге.. имам голф 3 тди 110 гт верзија.. и му дојде за сервис.. прв пат правам сервис.. филтри најдов лесно.. ме интересира дали да користам масло 15w40 или 10W40 ... и дали ова е добро масло или какво да барам?
 

Attachments

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво луге.. имам голф 3 тди 110 гт верзија.. и му дојде за сервис.. прв пат правам сервис.. филтри најдов лесно.. ме интересира дали да користам масло 15w40 или 10W40 ... и дали ова е добро масло или какво да барам?
Гледам на дизел возиш и побаво стави синтетичко масло било кое марка


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Троши околу појќе 10л градска да не очекуваш 7-8 л градска и нема шанса сепак е 1.8 тфс тоа е нешто,но јас би земал 1.9 ТДи подобар здравје.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
Троши многи ама и ќефот е голем со таа кола...[DOUBLEPOST=1457123752][/DOUBLEPOST]Добри сервиси за ауди низ Скопје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom