Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Imam Audi A4 b5 1.9 TDI 90k.s 97' najverovatno imam problem so turboto pocna da cadi ali ne prima >> dali mozi nekoj da daj nekoj sovet sto ponatamu TNX!
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Imam Audi A4 b5 1.9 TDI 90k.s 97' najverovatno imam problem so turboto pocna da cadi ali ne prima >> dali mozi nekoj da daj nekoj sovet sto ponatamu TNX!
Па однеси на некој сервис или тие затнато или тие изгорено ако е затнато се чисти ако не ќе си набавиш друго
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Па однеси на некој сервис или тие затнато или тие изгорено ако е затнато се чисти ако не ќе си набавиш друго
Sprema mene mislam deka e Usisna grana na turboto zapecena pa treba da se iscisti i zaradi to cadi... a dali ima nekoe sredstvo-sprej za procistuvajne na celo turbo complet bez da se izvaj ??
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Imam Audi A4 b5 1.9 TDI 90k.s 97' najverovatno imam problem so turboto pocna da cadi ali ne prima >> dali mozi nekoj da daj nekoj sovet sto ponatamu TNX!
Moже ти се дизните,маф сензор,егр вентил............. и отприлика едно 400-500к километри.
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Moже ти се дизните,маф сензор,егр вентил............. и отприлика едно 400-500к километри.
Abe mozno e od diznite da cadi a da ne prima ?? posto i mene mi dojde to na um ama ne dava nekoj dr zvuk ili nema vrska to ?? posto ima perfektno smiren motor od sipka i od kapacka ko ce raboti kolata ni malce ne zacadnuva so dokazuva deka motoro ne e izvozen-istrosen kolku so kaza ti 500k na tolku km treba da cadi kako odzako od partizanka o_O
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Abe mozno e od diznite da cadi a da ne prima ?? posto i mene mi dojde to na um ama ne dava nekoj dr zvuk ili nema vrska to ?? posto ima perfektno smiren motor od sipka i od kapacka ko ce raboti kolata ni malce ne zacadnuva so dokazuva deka motoro ne e izvozen-istrosen kolku so kaza ti 500k na tolku km treba da cadi kako odzako od partizanka o_O
Види може ти се дотрошува или потрошила солната киселина.
Истиот проблем го имав на еден citroen c5.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
imam audi a3 8P 2.0 tdi . ima 225/45/17 na nego. sakam da stavam 225/40/18 . Vo teorija treba da trosi povekje gorivo. dali e toa mnogu ili e neznacajno, ima li nekoj iskustvo. pred audito imav peugeot 206 1.4hdi ja prefrliv od 175/60/14 na 195/50/15 i potrosuvackava ne bese neso pokacena, bar jas ne ja osetiv, ali so audovo me inetresira. fala za sovet..
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Imam Audi A4 b5 1.9 TDI 90k.s 97' najverovatno imam problem so turboto pocna da cadi ali ne prima >> dali mozi nekoj da daj nekoj sovet sto ponatamu TNX!
Има неколку причинители на тој проблем. А дали уште од старт не прима или ке иде добро до кај 80-90 и тогаш ке престане да прима како што треба. И дали кога ке ја изгасиш колата и пак ке ја запалиш се понаша нормално се додека не му дадеш поголема туража и пак да исклучи турбото... Ако не прима уште од старт најпрво да ги провериш цревата на интеркулерот. Имаш 2. Едното е така како S буква а едното е како Г, со пречник од околу 5-6 цм се ... Вакви се ...

Ако некое од овие е скинато тогаш нема да иде и ке чади како локомотива... Јас сум го имал истиот проблем со Б5 110 кс ...[DOUBLEPOST=1424616002][/DOUBLEPOST]
imam audi a3 8P 2.0 tdi . ima 225/45/17 na nego. sakam da stavam 225/40/18 . Vo teorija treba da trosi povekje gorivo. dali e toa mnogu ili e neznacajno, ima li nekoj iskustvo. pred audito imav peugeot 206 1.4hdi ja prefrliv od 175/60/14 na 195/50/15 i potrosuvackava ne bese neso pokacena, bar jas ne ja osetiv, ali so audovo me inetresira. fala za sovet..
Не би требало, со оглед на тоа дека ке останеш на иста ширина, а ке идеш со 2.5 цм повеке на бандаж, а 5% помалку на висина на гума ... Значи гумата ке ти биде пониска за 11мм во страничен ѕид, а пандажот повисок за 12,5мм во радиус, се на се ке имаш поголемо тркало за 0,5% од сегашното ...
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Imam Audi A4 b5 1.9 TDI 90k.s 97' najverovatno imam problem so turboto pocna da cadi ali ne prima >> dali mozi nekoj da daj nekoj sovet sto ponatamu TNX!
Ako e 90ks skoro nema sansi da rikne turboto ako se pazelo na uljeto. Moze ima dupka vo interkulerot, moze ima skinata ili puknata nekoja plasticna ili gumena kompresorska cefka. najcest kvar e em ventilot so go regulira pritisokot vo turbinata, se naogja napred na motorot nad kompresorot za klima do hladnjakot. Kaj 90ks ako e ispraven ventilot vo ler treba ubavo da se slusa od nego edno takvo brzo peckanje.
Dali dihtuvaat kompresorskite cefki moze da proveris taka so ke go otkacis toa debeloto crevo gore sto vleguva vo usisot (da ne go izvadis po greska crevoto od turboto),zapali go da si raboti vo ler, ke go zatnes so raka crevoto tamu kaj so go izvadi, turboto ke digne pritisok niz celiot sistem i obicno ako nekade ima nesto skinato ili puknato tamu ke pocne da ispusta vazduh i da pisti.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Abe mozno e od diznite da cadi a da ne prima ?? posto i mene mi dojde to na um ama ne dava nekoj dr zvuk ili nema vrska to ?? posto ima perfektno smiren motor od sipka i od kapacka ko ce raboti kolata ni malce ne zacadnuva so dokazuva deka motoro ne e izvozen-istrosen kolku so kaza ti 500k na tolku km treba da cadi kako odzako od partizanka o_O
Ima ogromna sansa da cadi od dizna. I jas imam audi a4 i moeto cadi kako kamion no znam deka edna dizna ama ic ne mi cini. Dodeka da najdam edna ili site 4 moram da ja teram taka.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ako e 90ks skoro nema sansi da rikne turboto ako se pazelo na uljeto. Moze ima dupka vo interkulerot, moze ima skinata ili puknata nekoja plasticna ili gumena kompresorska cefka. najcest kvar e em ventilot so go regulira pritisokot vo turbinata, se naogja napred na motorot nad kompresorot za klima do hladnjakot. Kaj 90ks ako e ispraven ventilot vo ler treba ubavo da se slusa od nego edno takvo brzo peckanje.
Dali dihtuvaat kompresorskite cefki moze da proveris taka so ke go otkacis toa debeloto crevo gore sto vleguva vo usisot (da ne go izvadis po greska crevoto od turboto),zapali go da si raboti vo ler, ke go zatnes so raka crevoto tamu kaj so go izvadi, turboto ke digne pritisok niz celiot sistem i obicno ako nekade ima nesto skinato ili puknato tamu ke pocne da ispusta vazduh i da pisti.
Ако се меко цревото за воздух од турбото или е расипано или некаде е пукнато цревото
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae za mehanicar Stojce koj sto se zanimava so servisiranje i prodazba na delovi za ford vozila, vo blizina na Kapistec?
Mozebi imate tel broj od nego.
Blagodaram
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
drugari imam eden problem pa baram sovet od vas. se raboti za 1.9 TDI 110ks ( 81kw ) vw motor. mi trosi mnogu maslo ponekogas mi cadi sina cad, motorot kompresija ima cela zima pali bez nikakov problem na pola kluc odi (do 180km/h go imam testirano, a idese i vise) od so mozi da bidi problemot ? denes proveruvav creva od turbo od interkuler nemase maslo bea malku kako zamasteni ama normalno e toa. moja pretpostavka e nesto okolu gumici na ventili takva rabota so vikate?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
drugari imam eden problem pa baram sovet od vas. se raboti za 1.9 TDI 110ks ( 81kw ) vw motor. mi trosi mnogu maslo ponekogas mi cadi sina cad, motorot kompresija ima cela zima pali bez nikakov problem na pola kluc odi (do 180km/h go imam testirano, a idese i vise) od so mozi da bidi problemot ? denes proveruvav creva od turbo od interkuler nemase maslo bea malku kako zamasteni ama normalno e toa. moja pretpostavka e nesto okolu gumici na ventili takva rabota so vikate?
Гумици на вентили или уљени карики и измери ја компресијата за секој случај
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Gledam mnogu oglasi za avtomobili uvezeni od gore, i pisuva plateni se site davacki do registracija. Me interesira kolku se davackite za registracija?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom