Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
дизната што ми е бележана со црвено ми линеј нафта пробав да ја стегнам ама стегната е и пак линеј ...а линеј од местото кај што е зелената стрелка,

Прегледај го приврзокот 104608
Однеси кај мајстор да ви смени гумички/прстен инаку пожар не ти бега.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Однеси кај мајстор да ви смени гумички/прстен инаку пожар не ти бега.
Нафта тешко се пали,само потрошувачката ќе му се зголеми.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ова на сликава од некое Рено Клио нели е?Или за мустра го објави?Еми види најди на реклама5,на пазар3 кој растура Голфови,и ќе завршиш работа..Барем за Волксваген има делови на тон..Немора Тетово да одиш
Онака да, за пример го објавив, да знаеш за што се работи.

Знам дека SEAT се под Volkswagen, ваљда би требало да пасува.

Инаку, најдов веќе половно од SEAT Cordoba за 1500 денара, што мислиш дали е многу за ова чудо толку пари?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Онака да, за пример го објавив, да знаеш за што се работи.

Знам дека SEAT се под Volkswagen, ваљда би требало да пасува.

Инаку, најдов веќе половно од SEAT Cordoba за 1500 денара, што мислиш дали е многу за ова чудо толку пари?
Прашај на повеќе места,немора да го купуваш од првото..Прашај си и ќе си направиш споредба..
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Прашај на повеќе места,немора да го купуваш од првото..Прашај си и ќе си направиш споредба..
Мислев дека си запознаен затоа, обавезно ќе прашам. Ќе отидам утре, треба да растурат еден Volkswagen Polo... па ако се фати, може ќе завршам работа, како и да е... фала ти за советите :)
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
26
Поени од реакции
0
пробај побарај по железарите лента како селотејп,а ја викаат `тефлон`.се намотува како коноп ,ама е пластична маса во суштина.намената и е баш за вакви работи.само треба да ти ја намота некој што знае да намотува коноп9водоводџија) пошто е многу битно за да не се одмотува кога го заштрафуваш винтот
Да го сторам тоа нема да има никаков проблем со бошот ,зш највероватно е скината гумицата ама ако може да се реши на овај начин супер а е и мн поевтино ...инаку баш такво имам дома
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Некој да ми даде предлог за уље за VW Lupo 1.4 бензинец има над 200 000 Км. поминато.. До сега го возев со фул синтетичко и на сервис ми рекоа за над 200 000Км полусинтетичко да земам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Некој да ми даде предлог за уље за VW Lupo 1.4 бензинец има над 200 000 Км. поминато.. До сега го возев со фул синтетичко и на сервис ми рекоа за над 200 000Км полусинтетичко да земам.

Јас 8 години користев ЕЛФ фул синтетичко(прво 5/30 ,па 5/40 па 5/50) и сега земав од Лук Оил полусинтетичко 10/40 но од тоа најдоброто.Кошта околу 900 денари можам слободно да тврдам дека машината ми работи посмирено него ли со елфот.

Кога ќе бирате масло не се толку битни бројките колку буквите.Имено(ќе ви откријам битна работа) на кантите за масло има 4 букви кои се разделени со коса црта. Тоа изгледа вака:

S_/C_
каде после S i C има букви од латиницата.Кваката е во тоа што колку буквите се подолу во латиничната азбука толку е маслото поквалитетно.

На пример SM/CJ маслото е поквалитетно од SN/CI
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Нафта тешко се пали,само потрошувачката ќе му се зголеми.
Знам дека тешко се пали ама за секој случај бидејќи летоскава сум видел случка Голф 1 дизел како чадеше под хаубата и кога го отвори од рачката за хауба се гледаше пламен :)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
дизната што ми е бележана со црвено ми линеј нафта пробав да ја стегнам ама стегната е и пак линеј ...а линеј од местото кај што е зелената стрелка,

Прегледај го приврзокот 104608

Однеси друже на мајстор не се играј со пумпата... И јас имав ваков проблем мината зима на мојата кола, додека да видам дека тече се чудев ми качи потрошувачка на 12 литри, дупло од што треба, ама кога видов после дека си тече ја однесов на мајстор и 20 евра комплет сите гуми на неа, е сега уште толку за демонтажа и монтажа на пумпата ми земаа, ама што е тука е, подобро така отколку да тече... И заеби тефлон тука нафта тече а не вода...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Искуства да не имал некој со Аце од Радишани,за делови тие работи..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Искуства да не имал некој со Аце од Радишани,за делови тие работи..
од таму имам земено филтер за воздух и хладњак за парно само.. сите други делови ги имам земено од кај дракче во бутел... а инаку како сервисер немам слушано баш најубави муабети така да...
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Заинтересиран сум да купам едно пежо 307 2.0 хди 2004 година за сестра ми,но се разбира со некогашно мало поткраднување мое. :)
Да ми даде некој инфо дали колата доколку има проблем со дизните може воопшто да вози.И дали ако колата вози,тоа значи дека се во ред дизните?
Знам дека дизните се у пичк* матер скапи,па заради тоа прашувам.Колата си има поминато 313.000км реални.Кои се другите проблеми со кои најчесто се среќава ова возило?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Заинтересиран сум да купам едно пежо 307 2.0 хди 2004 година за сестра ми,но се разбира со некогашно мало поткраднување мое. :)
Да ми даде некој инфо дали колата доколку има проблем со дизните може воопшто да вози.И дали ако колата вози,тоа значи дека се во ред дизните?
Знам дека дизните се у пичк* матер скапи,па заради тоа прашувам.Колата си има поминато 313.000км реални.Кои се другите проблеми со кои најчесто се среќава ова возило?
Дизните може и да се исчистат,незначи дека мора одма нови да купуваш..313.000 км е сериозна бројка,па макар и реална..Не се малку км..Однеси ја во Еуроимпекс,така мислам се викаше сервисот за Пежо,Ситроен,и ќе ја приклучиш на компјутер и ќе ти кажат..Ако има проблем со дизните,зависи до проблемот,може да чади црн чад,тоа ќе го приметиш одма..А и немора да значи..Поарно заобиколи..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom