Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Топ фала, уште нешто ако може. Некоја добра страница за купување на онлајн нови или половни делови за коли? :)
Подобро немој така..На невидено не купувај ништо,може да не одговара за малку,да не е таа боја како што ти треба и слични срања..Подобро отиди до Тетово,Скопје и плус таму можеш и да се пазариш..
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Фиат стило 1.6 бензин. Почна сега во последно време, да ми се појавува engine fault. Али релативно сам можам да одредам од што е. Палам, и низ ауспух испушта црно, и тоа бајаги на почетокот и после како малку да се гуши, покачена ми е и малку потрошња. Е сеа, ако ја издувам јако без исав, се гаси сијаличката и се враќа на нормала. Локален мајстор вика електричар вика смени прво сфеќици па види што ќе праи, се мислам утре да купам... Совет некој, сличен проблем ? Благодарам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Фиат стило 1.6 бензин. Почна сега во последно време, да ми се појавува engine fault. Али релативно сам можам да одредам од што е. Палам, и низ ауспух испушта црно, и тоа бајаги на почетокот и после како малку да се гуши, покачена ми е и малку потрошња. Е сеа, ако ја издувам јако без исав, се гаси сијаличката и се враќа на нормала. Локален мајстор вика електричар вика смени прво сфеќици па види што ќе праи, се мислам утре да купам... Совет некој, сличен проблем ? Благодарам.
Luftmaser, lambda ili nekoj senzor za temperatura, Edno od ovie ke e.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.935
Поени од реакции
35.320
Можно ли е да се вгради вакво нешто на Опел Вектра? Ќе има ли доволно простор?


v8.jpg
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Фиат стило 1.6 бензин. Почна сега во последно време, да ми се појавува engine fault. Али релативно сам можам да одредам од што е. Палам, и низ ауспух испушта црно, и тоа бајаги на почетокот и после како малку да се гуши, покачена ми е и малку потрошња. Е сеа, ако ја издувам јако без исав, се гаси сијаличката и се враќа на нормала. Локален мајстор вика електричар вика смени прво сфеќици па види што ќе праи, се мислам утре да купам... Совет некој, сличен проблем ? Благодарам.
Само дијагностика ќе ти каже што е..Стави ја на компјутер,па што ќе испадне тоа е..Немој да купуваш на непроверено..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Дечки, да прашам... сакам да порачам за SEAT Cordoba рачка (дека скршена е) или незнам како се вика...



Како да го барам, како го пишува ова на англиски? :)
A еден совет?
Ова ти е VAG Групација... ова можеш да го најдеш кај се живо што носи знак на Волксваген, Ауди, Сеат... отпади колку сакаш, а баш тие возила ги има најмногу...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Да прашам..Прееска на тетинов колава ја запалив,запали убаво,ама белкаст чад испадна од ауспухот,ја истерав од гаража,дали поработе 2-3 минути и ја изгасив..Кога ја извадив капачката од кај што се дотура масло испаѓаше бел чад,ама така повеќе..Дали моторот е зрел за ремонт?Или што може да е тој бел чад што испаѓа од ауспухот..Се работи за Вектра 2.0 DTI 2000 година,редизајн,не е караван..Седан е..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Да прашам..Прееска на тетинов колава ја запалив,запали убаво,ама белкаст чад испадна од ауспухот,ја истерав од гаража,дали поработе 2-3 минути и ја изгасив..Кога ја извадив капачката од кај што се дотура масло испаѓаше бел чад,ама така повеќе..Дали моторот е зрел за ремонт?Или што може да е тој бел чад што испаѓа од ауспухот..Се работи за Вектра 2.0 DTI 2000 година,редизајн,не е караван..Седан е..
Бел чад укажува на тоа дека моторот меша масло и вода (антифриз).
Кога си отворил капачката за масло, требало да видиш на неа и на главата дали има нешто како мајонез направено, и требало да провериш дали има вода, т.е. дали е истрошена, а и да провериш масло на шипката. Ако и на шипката има емулзија (како мајонез) и е зголемено нивото на масло, тогаш сигурно меша и треба да се смени дихтунгот на главата.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Бел чад укажува на тоа дека моторот меша масло и вода (антифриз).
Кога си отворил капачката за масло, требало да видиш на неа и на главата дали има нешто како мајонез направено, и требало да провериш дали има вода, т.е. дали е истрошена, а и да провериш масло на шипката. Ако и на шипката има емулзија (како мајонез) и е зголемено нивото на масло, тогаш сигурно меша и треба да се смени дихтунгот на главата.
Тетинов вика не му троши вода,а масло малку му трошело..А и некогаш вика дека имало и синкаст чад позади..Бел чад излегува и на туража,ама апла бел,не се гледа ништо кога ќе даде на гаста...Сепак негова кола е,немам толку информации.Туку чудно ми е,како бел чад,а масло и вода не му троши многу.Или ме лаже за маслото,или и тој толку ја одбира
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Oпшто правило е дека ако е чадот бел, меша... ( не се брои она зимно време кога се гледа бел чад од ладното, зборуваме за густ бел чад), ако чадот е црн, не согорува убаво, треба убаво да се наштелува, и ако е плавкаст, тогаш троши масло...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom